× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Szokujące! Kolejne zmiany

Zmiany w egzaminie na prawo jazdy w 2019 roku

Redakcja Pinbook | 21-03-2019 | skomentuj

Zmiany w egzaminie na prawo jazdy w 2019 roku

Oceń


Przepisy dotyczące prawa jazdy zmieniają się niemal co rok.  Jednym z przełomów takiego stanu rzeczy miał być czerwiec roku 2018. System CEPiK 2.0 (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) , który na nowych kierowców nakładał surowsze i bardziej restrykcyjne przepisy. Zmiany zostały jednak przesunięte w czasie. Przypomnijmy, że Ministerstwo Cyfryzacji stara się wprowadzić zmiany systemu od roku 2013 – wciąż jednak termin wprowadzenia nowych części bazy CEPiK 2.0 nie jest znany.

Obostrzenia dotyczące nowych kierowców miały wejść w życie 4 czerwca 2018. Obecnie termin ostatecznego wprowadzenia zmian nie jest znany, jednak możliwe, że pojawią się one już w roku 2019. Co to zmieni dla kursantów? Nowe przepisy dotyczą nowych kierowców, którzy już odebrali dokument prawa jazdy. Wprowadzenie nowych zasad uzależnione jest od sprawnego działania systemu CEPiK. Wówczas znacząco zmieni się prawo dotyczące niedoświadczonych kierowców, natomiast sam egzamin i jego przebieg nie ulegną zmianom. Wszystkie prawdopodobne zmiany dotyczą kategorii B.

  Zobacz także  


1. Praktyczne szkolenie z zakresu zagrożeń w ruchu drogowym

Między 4 a 8 miesiącem posiadania dokumentu prawa jazdy, każdy nowy kierowca będzie musiał odbyć takie szkolenie w wymiarze 60 minut, którego koszt to 200 zł. Obejmować ono będzie jazdę w zakrętach z określoną prędkością z włączonym i  systemem wyłączonym ESP, oraz hamowanie awaryjne z użyciem i bez użycia ABS.

2. Kurs dokształcający z zakresu ruchu drogowego

Podobnie jak w wypadku praktycznego szkolenia, każdy kto odebrał po raz pierwszy prawo jazdy ma obowiązek między 4 a 8 miesiącem od tego momentu przejść wykład w wymiarze 2 x 45 minut, który dotyczyć będzie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Opłata za kurs wynosić będzie 100 zł, a zajęcia w ramach niego odbywać się będą w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

3. Dwuletni okres próbny

Każdy, kto po raz pierwszy odbierze prawo jazdy kat. B będzie podlegał okresowi próbnemu, trwającemu 2 lata. Przypomnijmy, że kategoria B uprawnia przede wszystkim do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla), motorowerem i czterokołowcem lekkim.

4. Limity prędkości

Przed 8 miesiącem od otrzymania dokumentu nowego kierowcę obowiązywać będą także obostrzenia dotyczące prędkości jazdy.  W obszarze zabudowanym nie będzie mógł on wówczas przekraczać 50 km/h, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.

5. Zakaz podejmowania pracy kierowcy zawodowego

Podobnie jak w przypadku limitów, przed 8 miesiącem po otrzymaniu dokumentu, nowy kierowca nie może podjąć zatrudnienia w charakterze prowadzącego pojazd (kurier, dostawca, taksówkarz).

  Zobacz także  


6. Naklejka „zielony listek”

Niezależnie od tego, kto będzie właścicielem auta – jeśli prowadzić będzie je osoba, która niecałe 8 miesięcy wcześniej odebrała pierwsze prawo jazdy – pojazd taki oznaczony będzie musiał być naklejką zielonego liścia klonowego.

7. Okres próbny może ulec przedłużeniu

W określonych okolicznościach takich jak np. dwukrotne wykroczenie ukarane mandatem w trakcie trwania okresu próbnego, okres ten może się wydłużyć na wniosek starosty o kolejne dwa lata.
Okres próbny można więc powtarzać kilkukrotnie.

8. Okres próbny dla piratów drogowych

Podobne obostrzenie dotykać będzie też kierowców, którzy przekroczyli  ponownie liczbę 24 punktów karnych w okresie do 5 lat po kursie reedukacyjnym. Kurs taki ma trwać około 4 dni, a jego koszt szacuje się na około 500 zł.

Nadal nie znamy dokładnej daty wprowadzenia powyższych przepisów w życie. Kursanci jednak nie mają złudzeń, że jest to tylko kwestia czasu.
Wszystko na temat:

Zmiany w przepisach Prawo jazdy Motoryzacja Wszystkie tagiDodaj komentarz