× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Umowa kupna/sprzedaży samochodu – Jak sporządzić? Wzór umowy i poradnik.

Redakcja Pinbook | 19-07-2019 | skomentuj

Umowa kupna/sprzedaży samochodu – Jak sporządzić? Wzór umowy i poradnik.

canva.com

Oceń


Umowa kupna/sprzedaży samochodu

Krótko mówiąc,  jest to dokument zaświadczający, że właściciel samochodu zrzeka się prawa własności na rzecz kupującego za określone korzyści, najczęściej określoną zapłatę.  Po spełnieniu warunków sprzedający zobowiązuje się do wydania przedmiotu umowy kupującemu. Kto może być stroną w kupnie i sprzedaży? Zarówno osoby fizyczne (czyli prywatne) jak i prawne (firmy, organizacje). Nie ma żadnych ograniczeń w kwestii zawierania umów między podmiotami, jedynym wymogiem jest dokładne sprecyzowanie, kto jest kim aby nie było problemu z identyfikacją. Dlaczego jest to ważne? W przypadku nieporozumień, jeśli strony zostaną błędnie zidentyfikowane, umowa może zostać unieważniona. 

Kupujesz używany samochód? Zobacz jakich modeli lepiej się wystrzegać.

  Zobacz także  


Jak sporządzić umowę?

Jeśli nigdy nie pisaliśmy podobnych dokumentów i nie chcemy ryzykować popełnienia błędu dającego niekorzystne dla nas skutki – skorzystajmy z gotowych wzorów. Należy jednak pamiętać, że takiego gotowca również trzeba przejrzeć przed wykorzystaniem. Nie zawsze jasno opisane są tam warunki sprzedaży i identyfikacja stron.
Umowa kupna i sprzedaży samochodu powinna zawierać:

Dane kupującego i sprzedającego (imię i nazwisko, PESEL, numer dowodu lub paszportu, adres zgodny z podanym przy rejestracji sprzedawanego samochodu, nazwę i adres firmy w przypadku osób prawnych oraz numer wpisu do CeiDG oraz podpisy wszystkich aktualnych właścicieli pojazdu)

Dane samochodu (marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, VIN, aktualny przebieg)

Dane transakcji (sposób dokonania, np. przelew lub gotówka; kwota transakcji; miejsce i datę zawarcia umowy)

 

Pobierz wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu

  Zobacz także  


Prawo rękojmi – zakup samochodu

Zanim zawrzemy umowę powinniśmy zapoznać się z jego stanem technicznym i sprawdzić czy odpowiada informacjom na papierze. Zweryfikujmy stan licznika, pojemność, moc oraz dane identyfikacyjne pojazdu. Sprzedający często dodają zapis „Kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu i nie będzie rościł praw w przypadku wykrycia wad”. Taki zapis nie znosi jednak odpowiedzialności sprzedawcy za wady ukryte m.in. nieprawidłowy przebieg samochodu.

Proces kupna i sprzedaży samochodu to nic skomplikowanego i każdy z nas jest w stanie przejść przez to bezproblemowo o ile zachowa uwagę. Poświęćmy lepiej pół godziny więcej na przygotowanie umowy i dokładne sprawdzenie wszystkiego, zamiast tracić czas na odkręcanie skutków błędu.
Wszystko na temat: