× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Czekasz na prawo jazdy? Sprawdź czy Twój dokument już czeka

Redakcja Pinbook | 25-06-2019 | skomentuj

Czekasz na prawo jazdy? Sprawdź czy Twój dokument już czeka

motofakty.pl

Oceń


Prawo jazdy to marzenie niemal każdego świeżo upieczonego osiemnastolatka. Wielu z nich decyduje się na przystąpienie do egzaminu państwowego już chwilę po odebraniu dowodu osobistego. Najwięcej problemów sprawia młodym kierowcom część praktyczna egzaminu, która owiana jest złą sławą. Zdarza się, że nawet wielokrotne podejście do egzaminu nie przynosi skutku w postaci prawa do kierowania pojazdem. Tym bardziej cieszy sukces, jakim jest pomyślne przejście wszelkich wymogów do stania się kierowcą. Jak dalej wygląda procedura? 

  Zobacz także  


Czy Twoje prawo jazdy jest gotowe do odbioru?

Jak to sprawdzić? Okazuje się, że jest to banalnie proste. Wystarczy wejść na stronę infocar i podać potrzebne dane – wymagane są numer pesel, imię i nazwisko. W urzędowych krokach wiodących do odebrania prawa jazdy wyróżnić możemy 3 etapy. Pierwszy komunikat, który może ukazać się naszym oczom brzmi „przyjęto wniosek - trwa postępowanie administracyjne”. Oznacza to, że trwają pracę sprawdzające wniosek lub trwa wyrabianie dokumentu w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Drugi komunikat informuje o możliwości odbioru dokumentu w urzędzie. Brzmi on „przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru”. Wówczas możemy udać się do odpowiedniego urzędu po nasze prawo jazdy. Istnieje też trzecia możliwość – wówczas na ekranie komputera ujrzymy komunikat o treści „niepoprawne dane, brak spraw w toku lub dokument wydany”. Zazwyczaj oznacza on jakiś błąd na etapie wprowadzania danych lub informuje, że dokument został już wydany. Jak więc widać – sprawdzenie statusu naszego dokumentu jest łatwe i intuicyjne.

Ile trwa wyrabianie prawa jazdy?

Nowi kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Od momentu pozytywnego przejścia przez egzamin państwowy na odbiór dokumentu możemy czekać nawet 3 tygodnie. Zazwyczaj trwa to krócej – około 1-2 tygodni. Pamiętajmy jednak, że w niektórych urzędach termin ten może sięgnąć nawet jednego miesiąca.

Wszystko na temat: