× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Naruszenia przepisów przez motocyklistów - co wolno, a czego nie?

Redakcja Pinbook | 09-04-2019 | skomentuj

Naruszenia przepisów przez motocyklistów - co wolno, a czego nie?

Oceń


Najnowszy raport policji ujawnia, że liczba wypadków z udziałem motocyklistów wzrosła o prawie 20% w stosunku do poprzedniego roku. W 2018r. W 2675 zdarzeniach zginęło 238 osób, a ponad 2,5tys. zostało rannych. Przyczyną ponad połowy z nich był błąd innych użytkowników dróg, głównie kierowców samochodów. Ze statystyk wynika, że najczęściej nie ustępują oni pierwszeństwa ruchu kierowcom jednośladów. Znany jest fakt braku poszanowania poruszających się po drogach motocyklistów przez innych kierowców. Urosło to do pewnego rodzaju konfliktu, w którym to obie grupy prześcigają się we wzajemnym wytykaniu sobie błędów na drogach. Motocykliści to grupa, na temat której zachowań jest najwięcej kontrowersji. Wielokrotnie wykonują manewry balansujące na granicy prawa lub całkowicie poza nią, jednak wiele z nich jest błędnie za takie uznawanych. Wyjaśniamy ostatecznie, na jakie zachowania mogą sobie kierowcy jednośladów pozwolić, a za jakie mogą zostać ukarani.

  Zobacz także  


1. Jazda na wprost pasem do skrętu - zabronione

Jest to wykroczenie, za które grozi 250zł mandatu i jeden punkt karny. Należy pamiętać jednak, że wyprzedzanie tym pasem jest dozwolone, pod warunkiem kiedy manewr zakończy się przed linią ciągłą, oddzielającą sąsiadujący pas ruchu, co na motocyklu jest dużo łatwiejsze do wykonania.

2. Wyprzedzanie wzdłuż linii ciągłej – dozwolone

Wyprzedzanie w miejscu, w którym pasy ruchu oddzielone są linią ciągłą jest dozwolone, pod warunkiem, że ta linia nie zostanie przez pojazd przekroczona. O ile samochodem jest to raczej niewykonalny manewr, tak zwinny motocykl jest w stanie tego dokonać bez naruszania prawa.

3. Używanie bardzo głośnego wydechu –  zależy

Przepisy określają poziom decybeli jaki może generować jednoślad, w zależności od pojemności jest to 94dB (dla silników do 125cm3) i 96dB (silniki powyżej 125cm3). Przekraczanie tych parametrów może skutkować utratą dowodu rejestracyjnego.

4. Jazda na jednym kole – zabronione

Niektórzy uważają, że ta brawurowa figura nie stanowi żadnego zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Prawda jest taka, że kierowca motocykla nigdy nie może przewidzieć, czy nie straci panowania nad pojazdem i nie spowoduje tym zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Kara grożąca za to przewinienie to nawet 5000zł, po przekazaniu sądu do sprawy.

  Zobacz także  


5. Ukrywanie tablicy rejestracyjnej – zabronione

Ukrywanie rejestracji by pozostać niewykrywalnym dla fotoradarów, wideorejstratorów i innych uczestników ruchu drogowego jest kategorycznie zabronione przez polskie prawo. Stosujący takie rozwiązania posiadacze jednośladów oprócz mandatu, mogą zostać ukarani odebraniem dowodu rejestracyjnego.

6. Jazda lewym pasem, lub jego środkiem – zabronione

Przepisy prawne jasno mówią, że kierujący motocyklem musi prowadzić go jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Nie stosowanie się do nich może skutkować nałożeniem na motocyklistę mandatu w wysokości do 500zł.

7. Omijanie stojących samochodów – dozwolone

Ten manewr wywołuje zdecydowanie najwięcej zawiści u kierowców samochodów. Motocyklista wykorzystujący zwinność swojego pojazdu, który omija korek gdzie oni spędzają przecież tyle czasu. Prawda jest taka, że jest to czyn zupełnie dozwolony przez prawo, chyba że jednoślad przecina linie ciągłą, lub uszkodzi podczas omijania inny samochód.
Wszystko na temat:

Wszystkie tagiDodaj komentarz