× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Postaci projektantów: Karl Lagerfeld

Redakcja Pinbook | 28-03-2019 | skomentuj

Postaci projektantów: Karl Lagerfeld

Oceń


Każdy z nas zna przynajmniej kilku projektantów mody. Niewątpliwie to Karl Lagerfeld jest najbardziej znanym. Chociaż nie zobaczymy już kolekcji, która mogła wyjść spod jego ręki, co jest bardzo smutne, zawsze możemy powspominać to, co już zrobił i podumać o jego życiu. W ten sposób właśnie możecie przeczytać krótką notatkę na temat życia Karla Lagerfelda.

  Zobacz także  


1. Narodziny gwiazdy

Karl Otto Lagerfeld urodził się w Hamburgu, czyli niemieckim mieście, 10 września 1933 roku. Długo utrzymywał, że jest pięć lat starszy, ale twierdził, że to zabieg, który prowadziła jego matka i on aż do jej śmierci nie wiedział, że rok 1933 jest faktycznym rokiem jego urodzenia. Dopiero później dotarł do wszelkich dokumentów, które to potwierdziły.
Do końca nie wiadomo jednoznacznie jakiej narodowości był jego ojciec – rzekomo pochodził z Rosji, sam Karl twierdzi że był Szwedem, a dziennikarka Alicia Drake utrzymywała, że był on Niemcem. Jego rodzice pobrali się w 1930 roku, a rok później urodziła się starsza siostra Karla. W ich rodzinie była jeszcze jedna siostra – przyrodnia, córka ojca Lagerfelda z pierwszego małżeństwa.

2. Edukacja i kariera

Na początku uczył się w szkole prywatnej w Hamburgu. Kiedy miał 14 lat (1947 rok) przeprowadzili się z matką do Francji, do Paryża, gdzie kontynuował naukę. W 1955 roku wygrał czołowy konkurs mody, co zaowocowało jego współpracą z marką Balmain. W 1958 roku rozpoczął pracę w domu mody Jean Patou, a po roku projektował także m.in. do Krizia i Valentino. Mimo wszystko świat haute couture znudził go, a on sam w 1964 roku postanowił wyjechać do Włoch, żeby studiować sztukę. Nie wytrzymał zbyt długo, ponieważ wrócił w 1965 roku i na swojego konsultanta projektów wybrał Fendi. Przełomowym momentem w jego życiu było jednak stworzenie kolekcji z domem mody Chloé (czarno-białej o nazwie Deco), która otworzyła mu drzwi do wielkiej, świetlanej kariery.

  Zobacz także  


Ponieważ zaistniał, w roku 1983 przejął kierownictwo w domu mody Chanel, gdzie projektował aż do śmierci.
W 2004 roku zaprojektował kolekcję dla H&M, która miała pozwolić ludziom kupić projekty sławnych projektantów w ciekawych cenach i tym samym zapoczątkował wszelkie współprace gwiazd projektowania dla szwedzkiej marki. W 2007 roku zmienił nazwę swojej marki i zaczął sygnować ją swoim imieniem i nazwiskiem. W 2011 wszedł we współpracę z Magnum. W 2001 i 2011 zaprojektował dla Coca Coli specjalną szatę graficzną (sam jednak był wielkim fanem Pepsi i była to jego jedyna używka).
Dokładnie 22 styczna 2019 roku zobaczyć można było jego ostatnią kolekcję Chanel haute couture, na której prezentacji próżno było go szukać. 19 lutego 2019 roku zmarł po długich zmaganiach z rakiem trzustki.

3. Ciekawostek kilka

    • W 2001 roku wydał książkę ze współpracy ze swoim dietetykiem „The Karl Lagerfeld Diet”. Schudł na niej przez 13 miesięcy około 40 kg.
    • Był wielkim fanem Pepsi, którą podawano mu na srebrnej tacy.
    • Miał swoją ukochaną kotkę.
    • Przeprowadził w Fendi oraz Chanel rewolucje, jeszcze przed swoją śmiercią. Zapowiedział, że obie marki rezygnują z naturalnych futer i skór egzotycznych zwierząt.

Czy wiedzieliście wszystko o popularnym projektancie? To początek naszej serii o wspaniałych projektantach.
Wszystko na temat: