× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


TOP5 najlepszych zespołów heavy metalowych

Redakcja Pinbook | 10-04-2019 | skomentuj

TOP5 najlepszych zespołów heavy metalowych

Oceń


Heavy metal – gatunek muzyczny wywodzący się z hard rocka. Dynamiczne kompozycje, często idące bardziej mroczną ścieżką. Przesterowane brzmienia gitar, kipiące energią riffy przeplatane efektownymi solówkami oraz obdarzeni mocnym głosem i charyzmą wokaliści przez lata przysporzyli ciężkiej muzyce całe rzesze fanów. Wśród tysięcy zespołów powstałych na przestrzeni lat, wiele z nich możemy wymienić jako wybitne. Której jednak uznamy za najważniejsze? Prezentujemy zestawienie 5 heavy metalowych zespołów, które naszym zdaniem zapisały się na kartach historii jako te szczególne.

  Zobacz także  


5. Metallica

Amerykańska formacja założona w 1981r. Przez obecnego wokalistę i gitarzystę – Jamesa Hetfielda i perkusistę – Larsa Ulricha. Przez prawie 40 lat swojej kariery zagrali tysiące koncertów i sprzedali 150-200 milionów płyt. Stali się inspiracją do powstania wielu wspaniałych zespołów, a ich utwory jak na przykład Nothing Else Matters, Master Of Puppets, czy też Orion z niesamowitą kompozycją gitary basowej autorstwa tragicznie zmarłego basisty – legendy – Cliffa Burtona, znają wszyscy fani cięższych brzmień i nie tylko.

4. Motörhead

Brytyjska formacja z ikoną popkultury na czele – Lemmy’m Kilmisterem. Sukces odnieśli w latach 80, kiedy to wydali albumy takie jak Overkill, Bomber, czy Ace Of Spades. Ich twórczość po dzień dzisiejszy jest inspiracją dla twórców nurtu heavy metal. Niepowtarzalna charyzma Lemmy’ego, brudny i wiecznie zachrypnięty głos oraz proste ale przepełnione energią utwory na stałe zapisały się w historii tego gatunku. W 2015r. Świat obiegła wieść o śmierci lidera zespołu, krótko po tym Motörhead zakończyło swoją działalność.

zdj1

3. Iron Maiden

Angielski sekstet z Leyton. Ich historia rozpoczyna się w grudniu 1975 roku, kiedy basista i główny kompozytor podejmuje decyzję o założeniu formacji. Uważana jest za jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych zespołów heavy metalu oraz jeden z najlepszych i najbardziej wpływowych zespołów koncertowych w historii rocka. Żelazna dziewica otrzymała liczne nagrody, w tym Grammy Awards, Brit Awards, czy też ponad 500 złotych i platynowych płyt. Grupa słynie także z Eddiego, maskotki – monstrum będącej protoplastą wielu mrocznych charakterów pojawiających się po 1980 r. na okładkach płyt zespołów metalowych na całym świecie. Łączny nakład poszczególnych formatów wydawniczych 30 albumów Iron Maiden sięga liczby ponad 100 milionów sprzedanych egzemplarzy.

  Zobacz także  


2. Slayer

Amerykańska grupa, powstała w 1981 roku na przedmieściach LA, z inicjatywy gitarzysty Kerry’ego Kinga, który do współpracy zaprosił gitarzystę Jeffa Hannemana, pochodzącego z Kuby perkusistę Dave’a Lombardo oraz basistę i wokalistę Chilijczyka - Toma Arayę. Muzycy opracowali własny styl, czyli mocne i intensywne partie gitarowe, szybkie solówki z dużą ilością tremolo, które dopełniał niespotykany śpiew wokalisty.
Cztery z ich albumów uzyskały status złotej płyty. Zaliczani są do tzw. „Wielkiej Czwórki” thrash metalu, wywierając wpływ i inspiracje dla przyszłych wykonawców nurtu, takich jak Chimaira, Mnemic czy Vader. W 2018 roku zespół ogłosił zakończenie trzydziestosiedmioletniej kariery po pożegnalnej trasie.

1. Black Sabbath

Główny prekursor gatunku heavy metalu. Grupa powstała w 1968 założona przez nastoletnich przyjaciół. Pierwotny skład tworzyli: Anthony „Tony” Iommi, William „Bill” Ward, John „Ozzy” Osbourne i Terence „Geezer” Butler. Nisko zestrojone gitary, w połączeniu z maksymalnym wykorzystaniem mocy dostępnych ówcześnie wzmacniaczy (rozkręcali głośność na maksymalny poziom, uzyskując brudne i przesterowane brzmienie) w połączeniu z dramatycznym, niekiedy histerycznie brzmiącym śpiewem Osbourne’a, nadała muzyce Black Sabbath styl nie do podrobienia, którym inspirowali się i inspirować będą muzycy nie tylko heavy meatalowi.
Wszystko na temat:

Wszystkie tagiDodaj komentarz