×

Wyszukaj artykuł


Nowy gatunek kleszczy w Polsce

Redakcja Pinbook | 12-09-2019 | skomentuj

Nowy gatunek kleszczy w Polsce

Oceń


W Polsce pojawił się nowy gatunek kleszczy Haemaphysalis concinna. Może być groźny dla ludzi, ze względu na choroby, które przenosi. Nie zbadano jeszcze wszystkich jego patogenów.

  Zobacz także  


Kleszcz reliktowy

W Polsce żyje około dwudziestu gatunków kleszczy. Przeważnie są to kleszcze łąkowe i pospolite. Ostatnio pojawił się nowy gatunek, który wcześniej nie występował w naszym kraju. Podczas badań terenowych zebrano w sumie prawie pięćset osobników tego gatunku. Siedlisko tych kleszczy znajduje się głównie na Dolnym Śląsku i w województwie wielkopolskim. Kolejne siedliska są nieuniknione ze względu na ocieplający się klimat.

Skutki ukąszenia przez kleszcza Haemaphysalis concinna

Jest to pasożyt głownie zwierzyny leśnej, hodowlanej oraz gryzoni i ptaków. Może jednak znaleźć się także na zwierzętach domowych, a nawet człowieku. Skutki ugryzienia tego gatunku nie różnią się zbytnio od tych, które czekają na nas, gdy znajdziemy na sobie kleszcza polnego. Są nimi kleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza, a także borelioza. Według statystyk liczba zachorowań na choroby odkleszczowe w Polsce systematycznie rośnie. Dlatego po każdym powrocie z lasu, czy spacerze powinniśmy się gruntownie obejrzeć. Gdy znajdziemy kleszcza na naszym ciele, udajmy się do lekarza i odrazu poprośmy o antybiotyk.

Sprawdź również: Pierwsze ofiary e-papierosów w USA

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiDodaj komentarz