Kalendarz z życia dziecka: pierwszy miesiąc

Nasze maleństwo właśnie się urodziło. Praktycznie nieustannie ma zamknięte oczka, je, śpi i czasem zapłacze. Wracacie z nim do domu i czeka na was pierwszy miesiąc z życia dziecka. Można zaobserwować wtedy wiele zmian, które zachodzą w maluchu. Przyjrzyj się dokładnie swojemu potomkowi i spójrz jak się zmienia.

Wiele osób ma bardzo błędne wrażenie, że takie maleńkie dziecko nic nie potrafi i kompletnie nic nie rozumie. Jest to oczywiście stwierdzenie błędne. Dziecko około pierwszego miesiąca życia potrafi już całkiem sporo i można spokojnie to zaobserwować.

1. Podtrzymywanie główki

Kiedy nosimy dziecko – musimy pomagać mu w podtrzymywaniu główki, ponieważ nie da rady w pionie samodzielnie jej utrzymać. Kiedy jednak położymy malucha na brzuszku, możemy zobaczyć jak powolutku i na krótko unosi swoją główkę. To znak, że jego mięśnie szyi zaczynają coraz lepiej pracować i prawdopodobnie jeszcze trochę, a dzieciątko samo poradzi sobie z jej trzymaniem, nawet podczas noszenia na rękach.

2. Odruchy

Oprócz tego, że maluch ma wiele odruchów bezwarunkowych, rodzice mogą zaobserwować jak bobas reaguje na każdy dotyk jego policzka. Automatycznie odwraca się w tę stronę i przygotowany jest do ssania – kojarzy mu się to z podawaniem pokarmu przez matkę.

3. Widzenie kolorów

Dziecko widzi już od momentu urodzenia, ale nie jest przygotowane na kontrasty czy mocniejsze odcienie. Doskonałe są więc dla niego zabawki czarno-białe, którymi z pewnością się zainteresuje. Dopiero około 3 miesiąca życia można wymienić tę zabawkę na kolorową karuzelę, która wtedy znacznie lepiej zda egzamin.

4. Głużenie

Około pierwszego miesiąca, kiedy mięśnie szyi dziecka są już silniejsze, zaczyna występować odruch tzw. głużenia, które posiada każde dziecko – niezależnie od miejsca w którym się wykonuje. Robią to również dzieci z uszkodzonym narządem słuchu. To odruch, niemalże bezwarunkowy, który przyrównać można do wypowiadania głoski „r”. To dźwięk dość gardłowy, który wykonuje KAŻDE dziecko, bez wyjątku. Jeśli nie pojawia się w pierwszym miesiącu życia dziecka – nie szkodzi. Każdy maluch rozwija się inaczej i na głużenie ma czas do około 3 miesiąca życia. Następnym etapem jego życia będzie gaworzenie, na które przyjdzie czas wtedy, gdy maluch skończy około pół roku.


5. Słuch

Twoje dziecko słyszało już w momencie, kiedy jeszcze było w łonie i to już około 12-16 tygodnia ciąży słyszy przepływ krwi. Mimo wszystko po urodzeniu jego zmysł jest trochę przytępiony, ale będzie reagowało na głos mamy i taty, będzie się nawet starało się ich szukać.

6. Chwytanie

Kiedy dasz dziecku zabawkę zobaczysz jak mocno trzyma ją przez jakiś czas. Nie jest co prawda w stanie sam jej wziąć, ponieważ zaburzoną ma koordynację oko-ręka, a jego rączki są ciągle zaciśnięte, ale kiedy podajesz mu coś – od razu za to chwyta. To odruch bezwarunkowy, który dzieci mają już od urodzenia.

Jak widać – w pierwszym miesiącu życia można zaobserwować wiele ciekawych zmian w życiu malucha. Czasami trzeba się po prostu trochę przyjrzeć. Ten poradnik przyda się dla każdej przyszłej mamy, która chce być świadoma jak zmieniać się będzie dziecko na przestrzeni miesięcy i lat. Sprawdź jak zmienia się dziecko w drugim miesiącu życia.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO