× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Kalendarz z życia dziecka: jedenasty miesiąc dziecka

Redakcja Pinbook | 25-06-2019 | skomentuj

Kalendarz z życia dziecka: jedenasty miesiąc dziecka

Oceń


To już prawie pierwszy rok twojego malucha. Właśnie kończy 11 miesiąc i już zaraz będzie mógł zdmuchnąć swoją pierwszą świeczkę! Pamiętacie jak wyglądał 10 miesiąc z życia malucha? To już za nami – teraz doszlifowuje swoje umiejętności, które posiadł, a także trochę poszerza swoje horyzonty. Zmienia się przede wszystkim dieta dziecka – w końcu może jeść to, co pozostali domownicy! Z pewnością będzie się zachwycał nowymi smakami. Co jeszcze zmienia się w życiu dziecka kiedy zaczyna się 11 miesiąc?

  Zobacz także  


1. Pewniejsze stanie

Twoje dziecko już próbowało samodzielnie stawać, prawda? Teraz będzie mu to wychodziło znacznie lepiej. Będzie za wszelką cenę to praktykowało, łapiąc się wszystkiego, co może im pomóc podnieść się do pozycji pionowej. Może tak stać i stać. Jeśli się zagapi – z pewnością nadejdzie taki moment, że uda mu się postać chwilę samodzielnie. Zapewne szybko upadnie, a potem będzie miało trochę problemów z podniesieniem się, ale małymi krokami do celu! Świetnie radzi sobie z siedzeniem, a nawet kucaniem. Nauka chodzenia to dla niego priorytet – jeśli mieszkanie na to pozwoli, powoli będzie chodziło, trzymając się różnych rzeczy.

2. Coraz lepsze chwytanie – opanowane prawie do perfekcji

Jego paluszki doskonale radzą sobie z chwytaniem, podnoszeniem i przenoszeniem. To może być dobry moment na powolne nauczanie tego, że można sprzątnąć swoje zabawki. Wygospodaruj jakąś szufladę albo wiaderko na zabawki i pokaż, że można je tam wrzucać. Dziecko dzięki temu będzie miało dobry wzorzec i z pewnością później będzie to chętniej praktykowało, kiedy będzie starsze.

zdj1

3. Doskonale rozumie otaczający go świat i artykułuje swoje potrzeby

Maluch jest już świadomy wielu rzeczy – z pewnością rozumie co do niego mówisz, dobrze wie do czego służą poszczególne przedmioty. Będzie potrafił naśladować, jeśli pokażesz, że myjesz zęby szczoteczką. Potrafi już też mówić proste słowa – „nie”, „tak”, a czasami już „mama”, „tata”, „baba”. Może również starać się nazywać innych swoich bliskich. Niebawem z pewnością maluch będzie się z tobą kłócił, kiedy coś nie będzie mu pasowało. Ale te dzieci szybko rosną, co?

  Zobacz także  


4. Zmiana diety

Maluch może powoli próbować jeść to, co jedzą inni domownicy. Powoli wprowadzaj do jego diety produkty takie jak np. jajka, obserwuj go dokładnie. Możesz podawać mu naleśniki, pierogi, kluski. Ale pamiętaj, że wszystko co dajesz takiemu maluchowi musi być lekkostrawne, zdrowe i niezbyt mocno przyprawione, a najlepiej gotowane - inaczej będzie go bolał brzuszek.

5. Ciekawość świata

Z pewnością 11-miesięczne dziecko będzie chętnie otwierało wszystkie szafki, wszędzie zaglądało, otwierało zmywarkę, czy wszędzie wkładało paluszki. Interesować go będzie dotykanie telewizora, piloty… No dosłownie wszystko! Uważaj więc, aby nie zrobiło sobie przy tym krzywdy. Jeśli możesz – pochowaj to, co jest cenniejsze, bo dziecku nie będzie robiło to różnicy! Po prostu będzie chciało się tym bawić.

To co? Czekamy na pierwszy roczek malucha! Będzie się działo!
Wszystko na temat: