× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks
Ezoteryka Gry Kino Lotto Przepisy Radio Rekordy
×

Wyszukaj artykuł


Kalendarz z życia dziecka: dziewiąty miesiąc dziecka

Redakcja Pinbook | 25-04-2019 | skomentuj

Kalendarz z życia dziecka: dziewiąty miesiąc dziecka

Oceń

Twój maluch płynnie przechodzi z ósmego miesiąca życia do dziewiątego. Jeszcze trochę i będzie miał roczek. Najpiękniejsze jest to, że w zasadzie podstawowe rzeczy już potrafi, a teraz będzie je tylko doskonaliło. Koniecznie więc przyglądaj się jego poczynaniom i sprawdzaj jak radzi sobie z doskonaleniem dotychczasowo wyuczonych umiejętności.

  Zobacz także  


1. Raczkowanie

Twój maluch najpewniej już raczkuje – nie ma w tym nic dziwnego. Teraz zapewne tylko doskonali tę sztukę. Idzie mu to szybciej, częściej unosi głowę ku górze podczas raczkowania. Wcześniej z pewnością zdarzało mu się jeszcze pełzać do tyłu albo raczkować z opuszczoną główką. Jeśli twój maluch jeszcze nie posiadł tej umiejętności – nie martw się. To przyjdzie z czasem. Albo nie przyjdzie w ogóle bo dziecko od razu zacznie biegać. To naturalne, nie przejmuj się. Każdy bowiem rozwija się inaczej. Jeśli chcesz – możesz skonsultować to z lekarzem, który oceni to swoim fachowym okiem, ale generalnie nie ma powodu do niepokoju.

2. Jego zmysły są ostrzejsze

Reaguje już na wszystko, co go otacza. Najbardziej podoba mu się to, co kolorowe i głośne. Wszelkie grające zabawki będą w tym momencie najlepsze bo zainteresują go na dłużej. Do lamusa odejdą wszystkie nudnawe, czarno-białe zabaweczki. Teraz będzie liczyło się tylko to, co najlepiej stymuluje jego percepcję wzrokową i słuchową.

zdj1

3. Poznaje was jeszcze lepiej

Teraz twój maluch będzie chciał robić wszystko, żeby cię rozbawić. Umie odróżniać od siebie emocje. Bardzo silnie związany jest ze wszystkimi, których dobrze zna, więc zupełnie inaczej zachowuje się w ich towarzystwie. Uwielbia to, że bliscy mu ludzie są wokół niego i się nim zajmuje. Ale już trochę lepiej będzie znosiło ewentualne rozstania – ale nie funduj mu szoku, rób to powolutku.

  Zobacz także  


4. Pora na zmiany w diecie!

Do tej pory maluch wcinał papki. Teraz jest moment na to, żeby bardziej rozszerzyć jego dietę. Możesz rozgniatać mu warzywa i owoce, możesz powoli wprowadzać delikatne mięsko, które można łatwo przeżuć. Można również dodać do diety sypki ryż. Twój maluch z pewnością sobie z tym poradzi – ma w końcu piękne ząbki, które mu w tym pomogą!

5. Więcej mówienia

W końcu twoje dziecko chętniej się odzywa. Potrafi już powtarzać ciągle kilka prostych słów, których się nauczyło np. „mama”, „baba”, czasami nawet uda mu się powiedzieć „tata”. Doskonale rozpoznaje także niektóre słowa np. kiedy mówisz „nie” może kręcić główką. Kiedy powiesz „papa” pomacha ci rączką. Widzisz jakie twoje dziecko jest mądre?

zdj2

6. Maluch umie powtarzać

Obserwuje was dokładnie, a kiedy zmarszczycie nos – zrobi to samo, a kiedy zobaczy, że was to rozczula albo bawi – powtórzy to. Chętnie uda grymas taty, uśmiech mamy, skrzywioną minę siostry czy wystawiony język brata. Dziecko jest na tym etapie jak mała gąbeczka i to od was zależy czym tak naprawdę nasiąknie. Pamiętajcie, że jesteście teraz dla niego najważniejsi i potrzebuje przebywać z wami!

Dzieci są niesamowite. Już niebawem twój maluch będzie kończył 10 miesiąc swojego życia, a od tego momentu bardzo prosta droga to pierwszego roku.
Wszystko na temat: