× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Kalendarz z życia dziecka: czwarty miesiąc dziecka

Redakcja Pinbook | 28-03-2019 | skomentuj

Kalendarz z życia dziecka: czwarty miesiąc dziecka

Oceń


Po trzecim miesiącu nadchodzi czas, a jakże, czwartego miesiąca z życia dziecka. Maluch jest w tym momencie dwa razy cięższy niż wcześniej i umie dwa razy więcej rzeczy. W pierwszym roku życia dziecka dokładnie widać jak wygląda jego rozwój krok po kroku. Zauważasz, że dziecko już trochę pewniej siedzi i bardziej reaguje na to, co do niego mówisz? To normalne. A to dopiero początek zmian, jakie zachodzą u dziecka w trakcie jego 4 miesiąca życia.

  Zobacz także  


1. Wie, co to regularność

Maluch jest już świadomy tego, że jest głodny, więc jeśli od początku uczyliście go regularności to co 3-4 godziny będzie się upominał o jedzenie. Właśnie dzięki temu udało mu się podwoić jego masę ciała. Wraz z tym zaczyna spać trochę dłużej, więc rodzice mają szansę na zachowanie ciągłości snu w nocy. To chyba dobra wiadomość, prawda? Wszyscy rodziciele wiedzą, że to bardzo ważne!

2. Jeszcze więcej ssania

To sposób dziecka na poznanie faktury, materiału i innych właściwości danych przedmiotów. Ma tam po prostu bardzo wrażliwe kubki smakowe, dzięki którym jest w stanie określić to, czym zamierza się bawić. Ochoczo też wciska tam swoje dłonie, paluszki i ssie je. Poradzi sobie nawet z ewentualnymi zarazkami, a to wszystko za sprawą wartości, które znajdują się w mleku matki lub w mleku modyfikowanym.

3. Reakcja na dźwięki

Teraz maluch, kiedy słyszy znajomy mu głos – odwraca głowę w poszukiwaniu tego, gdzie znajduje się dana osoba. Kiedy nasłuchuje nowe dźwięki, szuka ich źródła. Słabo reaguje jednak na nowe głosy bo są dla niego obce. Przeważnie ogarnia go strach i nie do końca wie co się dzieje. Prawdopodobnie będzie wtedy potrzebował obok swojej mamy albo taty.

4. Podnoszenie się

Dziecko coraz częściej podnosi głowę, zaczyna ją dźwigać kiedy leży na brzuszku, a także rusza ochoczo nóżkami. Robi też tzw. kołyskę. Leżąc na brzuchu, kiwa się na boki. To niesamowite jak maluch się rozkręca i dla rodziców niesamowitym jest to, że może to oglądać. Wkrótce dziecko będzie przygotowywało się do pełzania. To kolejny kamień milowy, ponieważ to prosta droga do raczkowania.

  Zobacz także  


5. Więcej słów!

Maluch coraz chętniej składa swoje pierwsze „słowa”, które mogą brzmieć jak „gu-gu”, „ma-ma” i tak dalej. To również wstęp do właściwego mówienia, które niebawem się rozpocznie. Niebawem, bowiem dzieci rosną strasznie szybko. Wystarczy zobaczyć przeskok między pierwszym, a czwartym miesiącem.

6. Więcej się śmieje

Teraz reaguje na wszystko! Głośno się śmieje i piszczy, jeśli ktoś go rozśmieszy. Uwielbia takie zabawy. Reaguje praktycznie na każde zachowanie i emocję bliskich mu ludzi. Dlatego jeśli mama jest zestresowana, dziecko od razu robi się bardziej marudne.

7. Lepiej idzie mu chwytanie

Teraz jest już w stanie łapać różne rzeczy i bawić się nimi przez dłuższą chwilę. Mimo wszystko – nie utrzyma tego w jednej pozycji i nie złapie jednocześnie dwóch rzeczy w dwie rączki. Ale jeszcze chwila i zacznie tak robić.

Jak widać – dziecko w okresie jednego roku bardzo szybko się rozwija. Już wkrótce pora na piąty miesiąc, więc praktycznie półmetek do roku przed nami. Sprawdź jak dalej będzie rozwijał się maluch.
Wszystko na temat:

Wszystkie tagiDodaj komentarz