Sprawdź, które produkty spożywcze są groźne dla zdrowia!

  • 10 września 2019

Nowotwory są diagnozowane u coraz większej liczby osób. Jeśli często się badasz, możesz wykryć guzy lub zmiany nowotworowe na czas. Jednak nie wszyscy chodzimy do lekarza regularnie. Lekarze potwierdzają, że większość nowotworów powstaje na skutek spożywania niewłaściwych produktów spożywczych. Możemy się jednak przed nimi obronić, wiedząc co może nam zaszkodzić.

Benzoesan potasu

Słodkie i gazowane napoje dietetyczne często zawierają w sobie benzoesan potasu oraz sód. W połączeniu z wcześniej przyjętą witaminą C tworzą benzen, który jest rakotwórczy. Jednak nie tylko napoje dietetyczne zawierają benzoesan potasu. Pojawia się on także w cydrze jabłkowym, niskotłuszczowych dressingach sałatkowych, syropach, dżemach oraz oliwkach. Zanim zjesz, któryś z tych produktów przeczytaj etykiety i upewnij się, że nie ma tam tego składnika.

Kukurydza

Sama kolba kukurydzy jest jak najbardziej zdrowa. Nie ma nic złego w jej jedzeniu. Za to jej zmodyfikowana wersja, czyli skrobia kukurydziana czy olej kukurydziany są już szkodliwe. Te produkty są bogate w kwasy tłuszczowe omega-6, które mogą wywoływać stany zapalne, nowotwory oraz choroby serca. Dzieje się tak, ponieważ wydzielają one prostaglandyn i kwas arachidonowy. Nasz organizm potrzebuje kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Należy zrównoważyć spożywanie pierwszych i drugich, aby nie wpływały źle na nasz organizm. Dlatego warto ograniczyć margarynę i oleje kukurydziane oraz soje i jeść więcej orzechów włoskich, czy ryb takich jak łosoś i halibut.

Soja

Nie jest to produkt tak zdrowy jakby nam się wydawało. Często w diecie wegetariańskiej soja zastępuje mięso. Należy na nią uważać. Proteiny sojowe i olej sojowy są obecne w wielu produktach na rynku. Badania wykazują, że mogą mieć one negatywny wpływ na płodność, obniżać libido i wywoływać wcześniejsze dojrzewanie u dzieci. Dlatego jeśli nie jesz mięsa i szukasz dobrego odpowiednika pamiętaj, aby wybierać soje organiczną i jeść ją w ograniczonej ilości najlepiej trzy porcje tygodniowo. Innymi dobrymi źródłami białka, które mogą zastąpić mięso są komosa ryżowa, fasola, jajka oraz orzechy.

Sprawdź również: Rośnie liczba zatruć paracetamolem 


Butylowany hydroksyanizol

Żywność przetworzona o długim okresie ważności, często jest naszpikowana substancją BHA (E320), która ma zapobiegać psuciu się tłuszczu. Producenci żywności zapewniają, że jest to środek jak najbardziej bezpieczny. Badania wykazują, że nie jest to prawda. Naukowcy wykazali, że substancja ta wywołuje nowotwór u zwierząt, a co za tym idzie u ludzi także. Dlatego najlepiej ograniczyć spożywanie na przykład chipsów.

Frakcjonowany olej palmowy

Frakcjonowanie jest to proces, który polega na podgrzewaniu oleju, a następnie szybkim chłodzeniu, co dzieli go na frakcje. Takiej obróbce najcześciej jest poddawany olej palmowy oraz olej palmowy z ziaren. Jest to częsta metoda na zapobieganie topnieniu czekolady w słodyczach. Dodatkowo olej palmowy z ziaren zawiera około 80% tłuszczów nasyconych, które podnoszą poziom cholesterolu.

Glutaminian monosodowy

Substancja ta często stosowana jest w produktach chińskich, puszkowanych warzywach oraz zupach jako wzmacniacz smaku. Spożywany w małych ilościach nie jest szkodliwy. Jednak niektóre osoby po jego spożyciu odczuwają migreny oraz zwiększony apetyt.

Sprawdź również: 6 przypraw, które mogą Ci zaszkodzić 


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO