×

Wyszukaj artykuł


5 sposobów na film wojenny

Redakcja Pinbook | 08-04-2019 | skomentuj

5 sposobów na film wojenny

Fotos z filmu "Dunkierka"

Oceń


Oceniam jako:

Ocena filmu:

Średnia ocena użytkowników: 5 Średni

Dodaj do profilu jako

Chcę obejrzeć Już oglądałem

Wojna to bardzo popularny temat w kinematografii.

Wybuchy, strzały, przyjaźń towarzyszy broni, często kończąca się tragicznie - taka mieszanka tworzy jedyny w swoim rodzaju gatunek. Reprezentuje go wiele "klasyków", lecz cały czas pojawiają się nowe produkcje, które również zasługują na uwagę. Ci, którzy widzieli już wiele tytułów na pewno widzą jak różnym sposobem przedstawiania historii wyróżniają się poszczególne filmy. Mamy klasyczny temat filmów o wojnie USA w Wietnamie, filmy o konfliktach z innych epok, filmy stawiające na oddawanie realiów historycznych, albo takie w których mocny nacisk stawia się na wątki fabularne. Niektórzy reżyserowie mają bardziej artystyczne wizje, a inni tworzą wręcz prozaiczne dzieła. Wiele z nich łączą cechy wspólne jednak możemy wyróżnić conajmniej kilka "ścieżek". Przedstawiamy zestawienie 5 takich przykładów:

 5. Wojna - czarna komedia
Bękarty wojny
(2009r) - nietypowe podejście do tematu wojny  Quentina Tarantino. Reżyser znany jest ze wojego charakterystycznego stylu, którego nie da porównać się do nikogo innego. Akcja toczy się w czasach II wojny światowej, na terenach okupowanej przez nazistów Francji. Grupa amerykańskich żydów - partyzantów w brutalny sposób rozprawia się z okupantami, planując zamach na Hitlera. Genialne postaci zagrane przez m.in.Christoph'a Waltz'a i Brad'a Pitt'a w połączeniu z olbrzymią dawką czarnego humoru tworzą propozycję niemal obowiązkową do obejrzenia.

4. Wojna - okrutna historia prawdziwa
Wołyń
(2016r.) - dramat wojenny reżyserowany przez Wojciecha Smarzowskiego, znanego z podchodzenia do produkcji bez ogródek. Nie inaczej jest w tym filmie. Scenariusz oparty na wspomnieniach świadków rzezi wołyńskiej oraz opowiadaniach Stanisława Srokowskiego przedstawia szczegółówo okrutne i krwawe realia tamtych mrocznych dziejów. Polsko - ukraińska obsada doskonale wcieliła się w role ludzi nie wiedzących czy przeżyją kolejny dzień. Świetne sceny batalistyczne i wiernie odwzorowane brutalne egzekucje charakterystyczne dla tamtych wydarzeń zapadają głęboko w pamięć na długi czas.

3. Wojna - USA vs Wietnam
Pluton (1986r.) -Kultowa produkcja Olivier'a Stone'a o  wojnie USA - Wietnam. Młodzi żołnierze trafiają na wojnę, w której mierzą się nie tylko z niebezpiecznym i bezwględnym przeciwnikiem ale też z własnymi słabościami. Wojna w Wietnamie to istny podgadutunek filmow wojennych, a Pluton to jeden z jego najlepszych przedstawicieli. Pomysł na film zrodził się po odbyciu przez samego reżysera służby w piechocie podczas tego konfliktu. Realizm, budująca atmosferę muzyka i znakomite role młodego Willem'a Defoe, Tom'a Barenger'a, czy Charlie'go Sheen'a tworzą istne arcydzieło wojennej kinematografii

 

  Zobacz także  


2. II Wojna Światowa
Lista Schindlera
(1993r.) - kiedy za tworzenie filmu bierze się Steven Spielberg, można się spodziewać produkcji na wysokim poziomie. Nie inaczej jest w tym przypadku, gdyż stworzył on jeden z najsłynniejszych filmów wszechczasów. Historia niemieckiego przemysłowca Oscar'a Schindler'a, który uratował w trakcie nazistowskiej okupacji Krakowa ponad 1000 żydów przed śmiercią, została wpisana na Watykańską listę 45 filmów fabularnych, które w szczególny sposób propagują wartości religijne, moralne i artystyczne. Utytułowany wieloma Oscarami i Złotymi Globami film to obowiązkowa pozycja do obejrzenia, dla wszystkich, a nie tylko fanów kina wojennego.

1. Wojna - brutalna lecz piękna
Full Metal Jacket (1987r.) - Stanley Kubrick to jeden z najważniejszych reżyserów w historii. Poruszana przez niego tematyka, niepowtarzalny styl i starannie dobierana obsada to kombinacja, z której powstawały filmy wyznaczające kierunek pozostałym twórcom. Full Metal Jacket to nie tylko kolejna historia o amerykańskich żołnierzach przeciwko wietnamskim. Dla kina wojennego jest niemal tym czym dla malarstwa Mona Lisa. Muzyka, zdjęcia, efekty specjalne, gra aktorska - każdy element jest dopracowany w najwyższym stopniu. Naszym zdaniem, Stanley Kubrick zbudował nim sobie pomnik, trwalszy niż ze spiżu.


Wszystko na temat:

Wszystkie tagiKomentarze: