×

Wyszukaj artykuł

Historia z perspektywy ulicznego muzyka

Zakazane piosenki – muzyczna opowieść o okupowanej Warszawie

Marta | dnia: 08-11-2020 | skomentuj

Zakazane piosenki – muzyczna opowieść o okupowanej Warszawie

"Zakazane piosenki"/Materiały prasowe

Oceń


PEŁNY DOSTĘP tylko dla ZAREJESTROWANYCH

Oceniam jako:

Ocena filmu:

Średnia ocena użytkowników: 5 Średni

Dodaj do profilu jako

Chcę obejrzeć Już oglądałem

„Zakazane piosenki” to niezwykła, muzyczna opowieść o Warszawie z okresu okupacji hitlerowskiej. Film w reżyserii Leonarda Buczkowskiego upamiętnia antyniemiecką twórczość muzyczną z czasów II wojny światowej. Bohaterowie filmu, poprzez wykonywanie partyzanckich utworów, przybliżają widzom historię ludności zamieszkującą okupowaną stolicę. Wykorzystane w filmie piosenki powstały w oparciu o autentyczną twórczość wykonawców ulicznych.

Rok produkcji: 1946
Gatunek: Dramat
Produkcja: Polska
Reżyseria: Leonard Buczkowski
Scenariusz: Ludwik Starski

  Zobacz także  


Opis filmu

Akcja filmu rozgrywa się w okresie od wybuchu II wojny światowej w 1939 roku, do wyzwolenia Warszawy, które nastąpiło w 1945 roku. Muzyk Roman Tokarski podczas potkania w filmowym atelier postanawia opowiedzieć wojenną historię Warszawy pewnemu żołnierzowi, który uważa, że w czasie okupacji w mieście było spokojnie i dość bezpiecznie. Roman grając na fortepianie opowiada mu o swoich przeżyciach z czasów okupacji niemieckiej. Zorganizował wówczas uliczną orkiestrę i razem z siostrą Haliną należał do organizacji podziemnej. Wraz z nią brał udział w akcjach dywersyjnych, a także walczył w powstaniu warszawskim. Zajmowali się również szmuglowaniem żywności i broni dla żołnierzy powstańczych. Jego opowieści towarzyszą kolejne piosenki z okresu wojennego, które opowiadają historie różnych ludzi – w tym ulicznych muzyków, którzy dzięki swoim występom podnosili na duchu mieszkańców okupowanego miasta.

Polecamy również filmy „Miasto 44” oraz „Pianista”, które opowiadają o Warszawie z czasów okupacji. Warto też zapoznać się z filmem „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland.

  Zobacz także  


Zwiastun

Obsada

Danuta Szaflarska – Halina Tokarska
Janina Ordężanka – matka Haliny i Romana
Jerzy Duszyński – Roman Tokarski
Jan Świderski – Ryszard
Jan Kurnakowicz – Cieślak
Zofia Jamry – Maria Kędziorek
Konstanty Pągowski – Antoni
Józef Maliszewski – kierownik atelier filmowego
Stanisław Łapiński – muzyk

Wszystko na temat:

Filmy Filmy online Wszystkie tagiKomentarze:


Dodaj komentarz