×

Wyszukaj artykuł

Film legenda

Ojciec Chrzestny - Legendarny Marlon Brando w roli bossa mafii

Maciej | dnia: 18-11-2020 | skomentuj

Ojciec Chrzestny - Legendarny Marlon Brando w roli bossa mafii

Materiały promocyjne filmu

Oceń


PEŁNY DOSTĘP tylko dla ZAREJESTROWANYCH

Oceniam jako:

Ocena filmu:

Średnia ocena użytkowników: 5 Średni

Dodaj do profilu jako

Chcę obejrzeć Już oglądałem

"Ojciec chrzestny" to pełnometrażowy film z gatunku dramatu gangsterskiego, produkcji USA. Reżyserem był Francis Ford Coppolo, wraz z Mario Puzo tworzący również scenariusz, oparty na powieści o tym samym tytule, autorstwa drugiego z panów. Produkcją zajął się Albert S. Ruddy, zaś wytwórniami były: Paramonut Pictures i Alfran Productions. Światowa premiera odbyła się 15 marca 1972r., zaś do Polski film trafił ostatniego dnia tego samego roku. Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów, zaś sam grający w nim Marlon Brando otrzymał Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową.

Tytuł oryginalny: The Godfather
Gatunek: Dramat / Gangsterski
Reżyseria: Francis Ford Coppola
Scenariusz: Mario Puzo / Francis Ford Coppola
Rok premiery: 1972
Kraj: USA

  Zobacz także  


Ojciec Chrzestny - opis fabuły

To pierwsza część trylogii, opisującej dzieje rodziny Corleone. Założonej przez uciekającego przed wojną na Sycylii Vito. Zaczynał bez gorsza przy kieszeni, jednak jego charyzma i spryt dały efekt taki, że będąc już w sędziwym wieku zasiada na czele jednej z największych mafii Nowego Jorku oraz jest głową wielkiej, żyjącej w dostatku rodziny. Pewnego dnia, jego córka wychodzi za mąż. Na tak wielkie wydarzenie zjeżdzają się najważniejsze osobistości półświatka. Specjalnie na ta okazję przybywa również syn Vita - Michael, który nie chciał kontynuować biznesów swojego ojca i wybrał drogę służby wojskowej. Odwiedza ich wysłanik pozostałych czterech rodzin z NY, który przekazuje im propozycje współpracy. Kiedy Vito dowiaduje się, że biznes związany jest z narkotykami, stanowczo odmawia. Stawia swoje zasady ponad pieniądze, za co obrażone odmową rodziny planują na niego zamach, na szczęście nieudany. Taka zdrada nie może pójść w niepamięć, więc najmłodszy syn Vita, Michael postanawia odpłacić sprawcom. Walczy ze sobą, w końcu miał służyć wojsku i bronić praworządności, jednak decyduje sie na publiczną egzekucję Sollozzo - przedstawiciela rodzin i skorumpowanego kapitana nowojorskiej policji - McCluskeya. Tak rozpoczyna się wielka wojna mafii... Film dostępny jest w serwisach Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten, Chili czy iTunes. 

  Zobacz także  


Ojciec chrzestny - zwiastun

Ojciec chrzestny - obsada

Marlon Brando jako Don Vito Corleone
Al Pacino jako Michael Corleone
James Caan jako Sonny Corleone
Richard S. Castellano jako Peter Clemenza
Robert Duvall jako Tom Hagen
Sterling Hayden jako Kapitan policji McCluskey
John Marley jako Jack Woltz
Richard Conte jako Don Emilio Barzini

W filmie podziwiać możemy Marlona Brando, który wystąpił także w produkcjach Ostatnie tango w Paryżu czy Czas Apokalipsy

Wszystko na temat:

Filmy Filmy online Netflix Wszystkie tagiKomentarze:


Dodaj komentarz