×

Wyszukaj artykuł

Uda mu się odzyskać wolność?

Morderstwo pierwszego stopnia – wydostać się z Alcatraz za wszelką cenę

Redakcja Pinbook | 26-06-2020 | skomentuj

Morderstwo pierwszego stopnia – wydostać się z Alcatraz za wszelką cenę

"Morderstwo pierwszego stopnia"/Mat. prasowe

Oceń


PEŁNY DOSTĘP tylko dla ZAREJESTROWANYCH

Oceniam jako:

Ocena filmu:

Średnia ocena użytkowników: 5 Średni

Dodaj do profilu jako

Chcę obejrzeć Już oglądałem

„Morderstwo pierwszego stopnia” to inspirowany prawdziwymi wydarzeniami wstrząsający dramat, który opowiada o bezdusznym systemie amerykańskiego więziennictwa z początku XX wieku. Kevin Bacon w filmie wcielił się z mężczyznę, który został skazany za kradzież niewielkiej sumy pieniędzy i trafił do jednego z najpilniej strzeżonych więzień w Stanach Zjednoczonych – Alcatraz. Im bardziej stara się z niego wydostać, tym mniejsze są jego szanse na odzyskanie wolności. Film ukazuje stopień wyniszczenia, jaki mogą nieść ze sobą nieprawidłowo stosowane wobec więźniów kary.

Tytuł oryginalny: Murder in the First
Gatunek: Dramat
Rok produkcji: 1995
Premiera: 20 stycznia 1995
Reżyseria: Marc Rocco
Scenariusz: Dan Gordon

  Zobacz także  


Opis fabuły

Akcja filmu rozgrywa się w 1938 roku, w więzieniu w Alcatraz. Jednym z więźniów jest Henri Young, który odsiaduje wyrok za kradzież pięciu dolarów z urzędu pocztowego. Pewnego dnia wraz z dwoma innymi więźniami zostaje przyłapany na próbie ucieczki. Strażnicy rozbierają go do naga i wtrącają do izolatki, która jest ciemnym i wilgotnym pomieszczeniem o wysokości nie wyższej niż półtora metra. Chociaż regulamin pozwala na odbywanie tej kary przez maksymalnie dziewiętnaście dni, Young spędza w zamknięciu ponad trzy lata. Jego jedyną formą rozrywki są półgodzinne ćwiczenia gimnastyczne odbywające się poza celą oraz odwiedziny naczelnika Alcatraz, który regularnie się nad nim znęca. W 1941 roku Young powraca do zwykłego więziennego życia. Wyniszczony psychicznie oraz fizycznie mężczyzna nie jest już tym samym człowiekiem, co kiedyś. Wkrótce przy pomocy stępionej łyżki na oczach wszystkich więźniów morduje jednego z nich, który doniósł strażnikom o planowanej ucieczce. Rozpoczyna się długi i trudny proces Younga. Jego adwokat będzie musiał przekonać sędziów, że oskarżony dopuścił się zbrodni pod wpływem depresji spowodowanej długim pobytem w izolatce.

  Zobacz także  


Zwiastun

Obsada

Christian Slater – James Stamphill
Kevin Bacon – Henri Young
Gary Oldman – Milton Glenn
Embeth Davidtz – Mary McCasslin
William H. Macy – William McNeil
Stephen Tobolowsky – pan Henkin
Brad Dourif – Byron Stamphill

Jeśli zainteresowało was „Morderstwo pierwszego stopnia”, z pewnością spodobają wam się również takie filmy jak „To Save a Life” oraz „Morderca we mnie”. Zachęcamy też do obejrzenia poruszającego dramatu „Głód”.
 

Wszystko na temat:

Filmy Kino Wszystkie tagiKomentarze:


Dodaj komentarz