×

Wyszukaj artykuł

Walka o niepodległość Indii

Gandhi – historia wielkiego człowieka

Marta | dnia: 21-11-2020 | skomentuj

Gandhi – historia wielkiego człowieka

Gandhi / Materiały prasowe

Oceń


PEŁNY DOSTĘP tylko dla ZAREJESTROWANYCH

Oceniam jako:

Ocena filmu:

Średnia ocena użytkowników: 5 Średni

Dodaj do profilu jako

Chcę obejrzeć Już oglądałem

„Gandhi” to film biograficzny opowiadający o życiu Mahatmy Gandhiego, który walczył o niepodległość Indii w pierwszej połowie XX wieku. Był propagatorem pacyfizmu jako środka nacisku politycznego. Dzięki koncepcji biernego oporu i niezwykłej determinacji udało mu się doprowadzić do opuszczenia kraju przez Brytyjczyków. W jego postać wcielił się Ben Kingsley, który za swoją rolę otrzymał Oscara. Produkcja otrzymała łącznie osiem nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Rok produkcji: 1982
Oryginalny tytuł: Gandhi
Gatunek: Dramat / Biograficzny
Produkcja: Indie / Wielka Brytania
Reżyseria: Richard Attenborough
Scenariusz: John Briley

  Zobacz także  


Opis filmu

Akcja filmu rozpoczyna się w 1893 roku. Mahatma Gandhi jest wówczas młodym prawnikiem, który właśnie rozpoczyna karierę w Afryce Południowej. Zafascynowany brytyjską kultura intelektualista zaczyna zauważać przejawy nietolerancji na tle rasowym i wkrótce podejmuje walkę z obowiązującą segregacją rasową. Wkrótce rodzi się w nim koncepcja biernego oporu. Po wybuchu I wojny światowej powraca do Indii, gdzie zmienia swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i zaczyna żyć w zgodzie z hinduską tradycją. Zaczyna się również aktywnie angażować w walkę o niepodległość kraju i występować publicznie, pisać do gazet oraz nawiązywać kontakty z wpływowymi osobistościami. Wyrusza w podróż po Indiach, gdzie stopniowo zaczyna budzić do życia wielki ruch dążący do wyzwolenia się spod władzy Brytyjczyków.

Polecamy również inne filmy oparte na wątkach biograficznych, takie jak „Księżna” i „Pułkownik Kwiatkowski”. Warto też obejrzeć poruszający dramat „Obywatel Milk”, w którym w rolę tytułowego bohatera wcielił się Sean Penn.

  Zobacz także  


Zwiastun

Obsada

Ben Kingsley – Mahatma Gandhi
Candice Bergen – Margaret Bourke-White
Edward Fox – Reginald Dyer
John Gielgud – Edward Wood
Trevor Howard – R.S. Broomfield
John Mills – Frederic Thesiger
Martin Sheen – Vince Walker
Ian Charleson – Charlie Andrews
Athol Fugard – Jan Smuts

Wszystko na temat:

Filmy online Filmy Wszystkie tagiKomentarze:


Dodaj komentarz