×

Wyszukaj artykuł

Poznamy jego przeszłość?

Angielski pacjent – wojna zabrała mu wspomnienia oraz tożsamość

Redakcja Pinbook | 15-06-2020 | skomentuj

Angielski pacjent – wojna zabrała mu wspomnienia oraz tożsamość

"Angielski pacjent"/Materiały prasowe

Oceń


Oceniam jako:

Ocena filmu:

Średnia ocena użytkowników: 5 Średni

Dodaj do profilu jako

Chcę obejrzeć Już oglądałem

Film „Angielski pacjent” z Ralphem Fiennesem i Juliette Binoche w rolach głównych to przejmujący dramat, który opowiada okropnościach wojny. Główny bohater, którego samolot zostaje zestrzelony nad pustynią, traci wszystko – nie tylko swoje zdrowie, ale także cenne wspomnienia. W ich odzyskaniu pomoże mu opiekująca się nim pielęgniarka, która podobnie jak on, została dotknięta przez historyczne zawirowania. Czy rodząca się między nimi więź sprawi, że prawdziwa tożsamość rannego lotnika ujrzy światło dzienne?

Tytuł oryginalny: The English Patient
Gatunek: Dramat
Rok produkcji: 1996
Premiera: 6 listopada 1996
Reżyseria: Anthony Minghella
Scenariusz: Anthony Minghella

  Zobacz także  


Opis fabuły

Akcja filmu rozgrywa się w czasie II wojny światowej, w 1943 roku. Nad Saharą przez Niemców zostaje zestrzelony mały samolot sportowy. Ciężko rannego pilota z poparzeniami twarzy odnajdują Beduini, którzy udzielają mu pomocy. Niedługo później mężczyzna trafia do szpitala wojskowego we Włoszech, w którym znajduje się pod opieką kanadyjskiej pielęgniarki Hany. Pilot cierpi nie tylko z powodu odniesionych ran, ale także amnezji – nie pamięta swojego nazwiska, ani przeszłości. Nazywany jest więc po prostu „angielskim pacjentem”. Doświadczona przez wojnę Hana, która w jej wyniku straciła bliskich, bardzo współczuje lotnikowi, któremu nie zostało już wiele dni życia. Zaczyna więc poświęcać mu coraz więcej czasu i powoli nawiązywać z nim więź. Pewnego dnia szpital zostaje ewakuowany. Hana zdaje sobie sprawę, że pilot z powodu swojego ciężkiego stanu nie przeżyje trudów podróży. Postanawia więc zostać z nim w okolicznym klasztorze. Podczas oczekiwania na nowy transport pielęgniarka pomaga mu zbierać strzępy wspomnień i składać je w historię jego życia.

  Zobacz także  


Zwiastun

Obsada

Ralph Fiennes – Hrabia Laszlo de Almasy
Kristin Scott Thomas – Katharine Clifton
Juliette Binoche – Hana
Willem Dafoe – David Caravaggio
Colin Firth – Geoffrey Clifton
Naveen Andrews – Kip
Julian Wadham – Madox
Jurgen Prochnow – Major Muller

Podobał wam się film „Angielski pacjent”? Zachęcamy do obejrzenia innego świetnego dramatu „Spokój w duszy”. Polecamy także zapoznać się z takimi produkcjami jak „Ostatni dom po lewej” i „Krótki film o zabijaniu”.

Wszystko na temat:

Filmy Kino Wszystkie tagiKomentarze: