× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Kody do gier - dlaczego ich używamy?

Redakcja Pinbook | 15-07-2019 | skomentuj

Kody do gier - dlaczego ich używamy?

Oceń


Gry są obecnie jedną z najpopularniejszych form rozrywki. Na ich popularność składa się bardzo wiele czynników. Przede wszystkim, dzięki internetowi wirtualna rozrywka zyskała na dostępności. Sieć pozwala nam na zakup i zabawę w najnowszych tytułach bez konieczności wychodzenia z domu. Podczas zabawy wielu użytkowników korzysta z kodów. Są to najprościej mówiąc ułatwienia i drobne oszustwa, które mają bezpośredni wpływ na rozgrywkę. Dzięki nim nasza postać zyska nieśmiertelność, niewidzialność, dodatkowe moce lub przedmioty. Możliwości jest mnóstwo i zmieniają się w zależności od tytułu, który akurat uruchamiamy. Niektóre z produkcji nie pozwalają na używanie tego rodzaju ułatwień i blokują chociażby możliwość zdobywania osiągnięć i trofeów w sytuacji, w której gra rozpozna, że gracz korzysta ze wspomagania. Niektóre tytuły idą jednak krok dalej i pozwalają na nieskrępowaną niczym zabawę kodami. Świetnym przykładem może być leciwe już GTA San Andreas. Starsi gracze zapewne do dziś pamiętają komendy takie jak aezakmi czy hesoyam. W grze mogliśmy przywołać pojazdy, bronie lub wzbogacić się w kilka sekund – wszystko dzięki kodom, których użycie przewidzieli twórcy.

  Zobacz także  


Jak działają kody do najnowszych gier?

Kody do gier, poza pewnymi wyjątkami, przyjmują zazwyczaj dwie formy. Pierwsza z nich zakłada konieczność wpisania wyrazu lub ciągu liter. Zazwyczaj służy do tego specjalna konsola, którą jesteśmy w stanie przywołać podczas rozgrywki. W niektórych przypadkach kody wpisywane są bezpośrednio podczas gry. Drugim sposobem na aktywowanie oszustw jest kombinacja klawiszy, którą należy wcisnąć w celu wywołania konkretnego efektu. Taki rodzaj kodów często spotykany jest w przypadku gier na konsole, jednak mamy z nim do czynienia także w przypadku niektórych stricte pecetowych produkcji. Jak działają kody? Niemal zawsze odnoszą się one do zawartości, która domyślnie jest ukryta dla gracza. Ma on dzięki temu możliwość wpływu na rozgrywkę i zmiany niekorzystnych dla niego mechanik – najczęściej wykorzystywanymi kodami są te na przedmioty, zdrowie, niezniszczalność itp. Korzystając z kodów należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim mają one wpływ na rozgrywkę i mogą zmienić przebieg zadań fabularnych. Ponadto, używanie ich w trybie wieloosobowym może być potraktowane jak oszustwo – gracz musi wówczas ponieść konsekwencję swojego czynu. Podobne w działaniu do kodów są trainery. Są to proste programy, które włączone w tle podczas rozgrywki umożliwiają korzystanie z oszustw i dodatkowych opcji. 

Wszystko na temat: