× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Podwyżka płacy minimalnych uderzy w małe przedsiębiorstwa

Redakcja Pinbook | 12-09-2019 | skomentuj

Podwyżka płacy minimalnych uderzy w małe przedsiębiorstwa

Oceń


Ależ dzieje się przed wyborami! Rząd zapowiedział, że od 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna będzie podwyższona do 2600 zł brutto. Przekazano również, że pensja minimalna do końca 2020r. wzrośnie do około 3000 zł brutto, a do końca 2023 roku do 4000 zł. 1,5 miliona Polaków, którzy pracują za minimalną pensję mają powody do świętowania i radości – to z pewnością odczuwalna różnica. Mimo wszystko – inni będą musieli za to zapłacić. Podwyżka minimalnego wynagrodzenia wpłynie bardzo na małe, nowe jednoosobowe firmy, które do tej pory korzystały z tzw. „małego ZUS-u”. Dlaczego?

Sprawdź także: 500+ dla emerytów

  Zobacz także  


Z „małego ZUS-u” mogą korzystać mikroprzedsiębiorcy, których dochody nie przekroczą trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia. Przez dwa lata nie muszą opłacać składek na Fundusz Pracy. Z kolei składki na ubezpieczenia społeczne płacą w znacznie mniejszym wymiarze. A ponieważ ten „mały ZUS” jest liczony od pensji minimalnej, która w przyszłym roku wzrośnie, to wzrosną też składki, które i tak dla jednoosobowych przedsiębiorstw na dziś dzień są wysokie i często pojawiają się głosy, że i tak mają problem z ZUS-em.
Wzrost składek  będzie póki co na poziomie około 37 zł, co na razie wydaje się raczej błahą podwyżką i „o co tyle krzyku”. Ale w skali roku daje to znacznie więcej, a w skali dwóch… No cóż.

Ale zawsze jest tak, że aby dać jednemu – drugiemu trzeba zabrać.

Wszystko na temat: