× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Podatki - rozliczanie PIT przez Internet.

Redakcja Pinbook | 26-03-2019 | skomentuj

Podatki - rozliczanie PIT przez Internet.

Oceń


Temat rozliczeń podatku powraca na początku każdego roku kalendarzowego. Najpopularniejszym rodzajem składanych zeznań podatkowych jest PIT-37.  Podatnicy są zobowiązani do złożenia deklaracji o swoich dochodach za poprzedni rok do 30 kwietnia 2019 roku. Dotyczy to osób, które osiągały dochód na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Po przekroczeniu ustawowego terminu opieszałym grożą grzywny, termin bowiem nie podlega zmianom i przedłużeniom.

  Zobacz także  


Co grozi za niedotrzymanie terminu?

Ustawodawca precyzyjnie wskazuje jakiego rodzaju konsekwencje ponosi obywatel, który w określonym czasie nie złoży wymaganej dokumentacji. Reguluje to art. 54 § 1 Kodeksu Karnego Skarbowego. Kara może być wyjątkowo dotkliwa – ustawa wskazuje na grzywnę w wysokości nawet 720 stawek dziennych. Takiej kary można uniknąć poprzez opłacenie zaległości wraz z odsetkami i złożenie deklaracji. Musi się to jednak odbyć przed wezwaniem urzędu skarbowego i rozpoczęciem przez służby czynności kontrolnych i sprawdzających.

Fiskus Cię rozliczy!

Od 2019 roku rozliczenie podatku stało się o wiele łatwiejsze. Od kilku lat zapowiadano zmiany, które miały pomóc pracującym w szybkim i bezproblemowym złożeniem deklaracji. Krajowa Administracja Skarbowa od tego roku wypełnia rozliczenia, a podatnik ma szansę złożyć deklaracje w kilka minut za pomocą internetu. Zapoznanie się z dokumentem, który zawiera niezbędne informacje umożliwia Portal Podatkowy. Do złożenia deklaracji przez internet nie potrzebne są dokumenty ani wnioski – wszystko jest banalnie proste i bezpłatne. Z formularzami na Portalu Podatkowym można zapoznawać się od 15 lutego do 30 kwietnia bieżącego roku.

  Zobacz także  


Zalogować się na witrynie można na dwa sposoby. Pierwszy z nich wymaga od podatnika podania numeru PESEL i kwoty przychodu z deklaracji za lata 2017 i 2018. Drugi natomiast pozwala na skorzystanie z profilu zaufanego, który założyć można za pośrednictwem chociażby posiadanego konta bankowego. Po udanym logowaniu podatnik może zaakceptować przygotowane zeznanie podatkowe. Po jego wysłaniu możliwe jest pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Naturalnie istnieje także opcja edycji przygotowanego dokumentu. Wówczas możemy zmienić formę rozliczenia (np. wspólnie z małżonkiem), zmienić dane ulg i dodać ulgi na dzieci, zmienić lub wskazać organizację, której chcemy przekazać nasz 1% z podatku czy dodać inne dane takie jak koszty rehabilitacji czy darowizny. Przygotowany dokument możemy także odrzucić.  Jeśli natomiast podatnik nie podejmie żadnego działania, 30 kwietnia deklaracja zostanie potraktowana jako złożona – chyba, że obywatel rozliczył się z fiskusem w inny sposób.

Podatki bez tajemnic

PIT-37 to najpopularniejsza deklaracja podatkowa składana przez Polaków. Dotyczy osób, które osiągnęły przychody w poprzednim roku podatkowym, nie prowadząc przy tym działalności gospodarczej. Rozliczać można się indywidualnie, a także wspólnie z małżonkiem. Od tego roku rozliczenie jest łatwe jak nigdy dotąd – warto więc skorzystać z możliwości jakie daje nam Portal Podatkowy. Podobne działania dają nadzieję na odejście od powszechnej w naszym kraju papierologii i zawiłej administracji.
Wszystko na temat:

Wszystkie tagiDodaj komentarz