× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks
Ezoteryka Gry Kino Lotto Przepisy Radio Rekordy
×

Wyszukaj artykuł


Jak zacząć oszczędzać pieniądze? Sprawdzone sposoby

Redakcja Pinbook | 12-04-2019 | skomentuj

Jak zacząć oszczędzać pieniądze? Sprawdzone sposoby

Oceń

Co roku stawiamy przed sobą różnego rodzaju cele – przejdę na dietę, schudnę 10 kg, rzucę palenie, dostanę w pracy awans, zapiszę się na lekcje języka i tak dalej, i tak dalej. Ale rzadko kiedy pojawia się postanowienie, które dotyczy finansów. A przecież warto oszczędzać! Dzięki temu robimy sobie „poduszkę finansową”, na której możemy mieć miękkie lądowanie w przypadku, gdyby coś się w naszym życiu nie powiodło. Dzięki temu możemy również coś kupić, albo wyjechać na wakacje, nie nadszarpując swojego miesięcznego przychodu. Jak więc zabrać się za oszczędzanie i jakie są sprawdzone sposoby?

  Zobacz także  


Zaokrąglanie kwot lub odliczanie złotówek

To dwie metody, alternatywne, które świetnie się sprawdzą zarówno u tych, którzy płacą kartą, jak i dla tych, którzy preferują gotówkę.
Dla osób, które korzystają z karty płatniczej: niektóre banki posiadają możliwość założenia drugiego konta np. na ING istnieje coś takiego jak Smart Saver, gdzie przelewane są zaokrąglenia z zakupów. Zaokrąglane są do pełnych 5 zł. Ale są też takie banki, które będą zaokrąglać tylko do pełnej złotówki np. przy płaceniu 12,50, na konto oszczędnościowe przelane zostanie 13 zł. W przypadku zaokrągleniu do 5 zł – 2,50 zł. Grosz do grosza i uzbiera się całkiem niezła sumka na „czarną godzinę”.
Druga opcja jest dla osób, które płacą w sklepach gotówką: każde 2 zł, które zostaje nam w portfelu wrzucamy do świnki skarbonki. Opcjonalnie – każde 5 zł lub papierowe 10 zł. Co i rusz więc uzbiera się całkiem konkretna kwota.

zdj1

Oszczędzanie? Tylko po wzięciu pensji.

Najgorszy sposób na próby oszczędzania to zakładanie, że to co nadprogramowo zostanie na naszym koncie albo w portfelu, przerzucimy na konto oszczędnościowe. Przeważnie jest tak, że ile mamy, tyle wydajemy. I nie sprawdzi się tutaj doczekanie do ostatniego dnia miesiąca. Lepiej od razu, po otrzymaniu wypłaty, przelać jakąś część na konto oszczędnościowe, a następnie próbować żyć przez cały miesiąc za to, co nam zostało. Jeśli jednak coś nam zostanie z danego miesiąca – również dorzućmy to do konta oszczędnościowego.

  Zobacz także  


To musi być priorytet tak samo ważny jak rachunki

Traktuj kwotę, którą chcesz oszczędzać, jak priorytet. Jak comiesięczny obowiązek. Tak, jak traktujesz ratę kredytu czy kwotę, którą wpłacasz na mieszkanie. Nie możesz do tego podchodzić z „olewczym” stosunkiem – że raz wpłacasz, a raz nie. Tylko wtedy będzie miało to głębszy sens.

zdj2

Aplikacje mobilne i stały przelew

Możesz w swoim banku ustawić stałe zlecenie, dzięki któremu co miesiąc będzie znikało tyle, ile postanowiłeś i nie będziesz musiał tego pilnować. Drugim, dobrym sposobem jest oszczędzanie na tym, na czym się da i pomocne w tym przypadku są aplikacje mobilne, do których możesz wprowadzać swoje wydatki i lepiej je kontrolować, i wiesz, na czym możesz oszczędzić.

To wszystko jest całkiem proste, prawda? Warto więc zastosować powyższe porady i już za jakiś czas cieszyć się niezłymi oszczędnościami.
Wszystko na temat: