× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Jak nauczyć dziecko oszczędzania?

Redakcja Pinbook | 25-06-2019 | skomentuj

Jak nauczyć dziecko oszczędzania?

Oceń


Dzieci już od najmłodszych lat wykształcają nawyki, którymi kierują się w późniejszym życiu. Z naszymi pociechami warto przede wszystkim rozmawiać, nawet o niełatwych sprawach i problemach. Badania wskazują, że blisko połowa rodziców nie rozmawia z dziećmi o finansach - może być to błąd nie do naprawienia. Dzieci, które nauczyły się oszczędzać od najmłodszych lat, dużo lepiej radzą sobie później w dorosłym życiu ze swoimi finansami. Wpływ na to ma przede wszystkim umiejętność planowania wydatków i odraczania przyjemności. Jak nauczyć dziecko oszczędzać? Sposobów jest co najmniej kilka.

  Zobacz także  


1. Daj przykład

Dzieci naśladują rodziców – to truizm, który znany jest niemal każdemu. Pokaż swojej latorośli, że potrafisz regularnie odkładać nawet niewielkie kwoty – wysiłek włożony w gromadzenie kapitału wynagrodzić można wyjściem do kina czy wycieczką. Dziecko zauważy wówczas, że rodzic czerpie realne korzyści z oszczędzania. 

2. Porozmawiajcie o finansach

Spróbuj uświadomić dziecku wartość pieniądza i nabywanych towarów. Naucz je liczyć się z potrzebami i nieuniknionymi wydatkami. Nie od razu musisz używać do tego realnej waluty – za substytut pieniędzy mogą posłużyć chociażby cukierki, które dziecko będzie starało się liczyć z większą uwagą.

3. Dawaj dziecku kieszonkowe

Nawet kilkuletnie dzieci odczuwają silną potrzebą posiadania. Nie warto wówczas zarzekać się i za wszelką cenę ograniczać pragnień naszej pociechy. Dobrym rozwiązaniem może okazać się kieszonkowe – regularnie przekazywana dziecku kwota, którą może przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Będzie to świetny punkt wyjścia do bezpośredniej nauki oszczędzania.

  Zobacz także  


4. Odraczanie przyjemności i powiększanie oszczędności

Dzięki wspomnianemu wcześniej kieszonkowemu, dziecko z naszą pomocą szybko przekona się, że niewydane od razu pieniądze mogą przełożyć się na większy kapitał i bardziej wartościową gratyfikację w przyszłości. Odmówienie sobie lizaka może zaprocentować po kilku dniach czekoladą. Odmówienie sobie słodyczy w dłuższym czasie przełożyć się może natomiast na wymarzony rower lub konsolę. To prosty schemat, który nauczy dziecko systematycznego obracania pieniędzmi i oszczędności w jej najbardziej podstawowym wydaniu. 

5. Zadbaj o skarbonkę

Jeśli chcesz nauczyć dziecko skutecznego oszczędzania – kup mu skarbonkę. Świetnie sprawdzi się chociażby popularna świnka. Nasza pociecha może się nawet poczuć zobowiązana do regularnego odkładania w niej swoich oszczędności. Kwota jaką w ten sposób można uzbierać z pewnością zaskoczy latorośl i pozwoli jej na realizację mniejszych lub większych marzeń.

To tylko niektóre z pomysłów, które mogą nauczyć nasze dziecko oszczędzania. Warto podejść do całego procesu nauki z wyrozumiałością i cierpliwością. Dzieci często nie mają poczucia wartości pieniądza i myślą zupełnie innymi kategoriami niż dorośli. Przydatny nawyk oszczędzania z pewnością zaprocentuje w ich życiu i będą one wdzięczne za naukę systematycznego powiększania kapitału. 
Wszystko na temat:

Wszystkie tagiDodaj komentarz