×

Wyszukaj artykuł

Te filmy trzeba zobaczyć!

Winona Ryder – poznajcie najlepsze produkcje z aktorką

Redakcja Pinbook | 03-06-2020 | skomentuj

Winona Ryder – poznajcie najlepsze produkcje z aktorką

"Edward Nożycoręki"/Materiały prasowe

OceńWinona Ryder to aktorka, która podbiła kino z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Chociaż później jej gwiazda na pewien czas przyblakła, wkrótce powróciła w wielkim stylu na światowe ekrany. Już jako nastolatka wiedziała, jaką ścieżką kariery chce podążać i rozpoczęła naukę w American Conservatory Theatre. W wieku 13 lat wzięła udział w swoim pierwszym przesłuchaniu. Niedługo później zadebiutowała na wielkim ekranie w filmie „Lucas” z 1986 roku. Przełomem w jej karierze okazał się z kolei występ w filmie „Sok z żuka” z 1988 roku w reżyserii Tima Burtona. Po nim posypały się propozycje udziału w kolejnych produkcjach, które uczyniły z aktorki światową gwiazdę. Aktorka była dwukrotnie nominowana do Oscara, za rolę w filmie „Małe kobietki” oraz „Wiek niewinności”. Za występ w tym drugim filmie otrzymała z kolei Złoty Glob. Przedstawiamy pięć filmów z udziałem Winony Ryder, które należą do jednych z ważniejszych w jej karierze:

1. „Sok z żuka”, reż. T. Burton (1988)

Film „Sok z żuka” opowiada o losach kochającego się małżeństwa, Adama i Barbary Maitlandów, którzy mieli przed sobą wspaniałą przyszłość. Pewnego dnia zginęli jednak w wypadku samochodowym. Małżonkowie już pod postacią duchów powracają do swojego pięknego domu w Nowej Anglii. Wspólnie postanawiają, że nigdy go nie opuszczą. W ich domu jednak pojawili się zupełnie nowi i na dodatek żywi lokatorzy – hałaśliwe małżeństwo z Nowego Yorku oraz ich córka Lydia (Winona Ryder). Adam i Barbara nie mogą znieść nowych mieszkańców i decydują się wezwać na pomoc bio-egzorcystę Beetlejuice’a. Szybko się jednak okazuje, że stosowane przez niego metody są dość niebezpieczne.

  Zobacz także  


2. „Przerwana lekcja muzyki”, reż. J. Mangold (1999)

„Przerwana lekcja muzyki” opowiada o prawdziwej historii Susanny (Winona Ryder), która dwa lata spędziła w szpitalu psychiatrycznym. Rodzice umieścili ją w placówce z powodu nietypowego zachowania, które lekarze zdiagnozowali jako „graniczne zaburzenia osobowości”. Nastolatka na miejscu spotyka socjopatkę Lisę, która wydaje się zupełnym przeciwieństwem Susanny. Wkrótce dziewczyny nawiązują niezwykłą więź, dzięki której widać, że łączy je więcej, niż sądziły. Susanna dzięki Lisie zaczyna odnajdować to, czego zawsze szukała, czyli samą siebie.

3. „Edward Nożycoręki”, reż. T. Burton (1990)

Film „Edward Nożycoręki” ukazuje historię właściciela starego zamku położonego na wzgórzu, który powołuje do życia człowieka-cyborga, Edwarda. Jego dłonie zastąpiono nożycami, których władanie opanował do perfekcji. Po śmierci swojego twórcy Edward zostaje sam. Jego życie odmienia się w momencie, gdy poznaje akwizytorkę kosmetyków, która zaprasza go do swojego domu. W ten sposób wyjątkowo wrażliwy Edward trafia na amerykańskie przedmieścia i wkrótce dzięki swoim umiejętnościom staje się ogrodnikiem oraz fryzjerem. Poznaje tam także śliczną córkę akwizytorki, Kim, w którą wcieliła się Winona Ryder.

  Zobacz także  


4. „Drakula”, reż. F. Ford Coppola (1992)

Mroczny i oparty na powieści Brama Stokera „Dracula” przedstawia historię młodego prawnika Jonathana Harkera, który zostaje wysłany do Transylwanii, żeby z księciem Drakulą dopiąć formalności związanych z kupnem starego opactwa pod Londynem. Arystokrata początkowo wydaje się być nieszkodliwym staruszkiem. Wkrótce się jednak okazuje, że jest wampirem. Gdy Drakula przypadkiem zauważa zdjęcie narzeczonej Harkera, Miny, dostrzega w niej nowe wcielenie swojej ukochanej Elisabethe, którą utracił wieki temu w tragicznych okolicznościach. Drakula postnawia uwięzić Jonathana w zamku i wyrusza do Londynu, żeby odzyskać miłość swojego życia.

5. „Wiek niewinności”, reż. M. Scorsese (1993)

Głównym bohaterem filmu „Wiek niewinności” jest Newland Archer, który jest młodym i świetnie zapowiadającym się prawnikiem. W głębi serca marzy jednak nie o karierze, a o wielkiej namiętności. Idąc za głosem rozsądku rezygnuje jednak ze swoich pragnień i zaręcza się z pełną wdzięku, ale nieciekawą dziewczyną z wyższych sfer, May Welland (Winona Ryder). Gdy do Nowego Jorku przybywa piękna kuzynka May, Ellen, Mężczyzna postanawia powrócić do dawnych marzeń i wbrew oczekiwaniom swojego otoczenia zawalczyć o prawdziwą miłość. Będzie musiał się jednak liczyć z faktem, że związek z Ellen będzie groził wielkim skandalem.

Macie już za sobą wymienione przez nas filmy? Polecamy obejrzeć także czarną komedię „Wapmiry i świry”. Mogą wam się również spodobać film „Extract” lub zwariowana „Dama za burtą” z Kurtem Russellem i Goldie Hawn.

Wszystko na temat:

Winona Ryder Filmografie Aktorzy Filmy Wszystkie tagiKomentarze: