Który powinien zająć pierwsze miejsce?

Viggo Mortensen – nie tylko Aragorn. Przedstawiamy najlepsze filmy, w których zagrał

Viggo Mortensen niewątpliwie zalicza się do grona najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich aktorów. Aktor o duńskich korzeniach początkowo występował w teatrze. Karierę filmową rozpoczął w 1985 roku, gdy zagrał w thrillerze „Świadek”, w którym wystąpił u boku Harrisona Forda. Udział w filmie otworzył przed nim drzwi do współpracy z najsłynniejszymi reżyserami, takimi jak Brian De Palma, Ridley Scott, czy Jane Campion. Największa sławę przyniosła mu z kolei rola Aragorna w filmach z serii „Władca Pierścieni”. Mortensen był trzykrotnie nominowany do Oscara – za kreacje stworzone w filmach „Wschodnie obietnice”, „Captain Fantastic” oraz „Green Book”. Co ciekawe, aktor zajmuje się również fotografią, poezją oraz malarstwem. Przedstawiamy pięć filmów z udziałem Viggo Mortensena, które warto znać:

1. „Green Book”, reż. P. Farrelly (2018)

Akcja filmu „Green Book” rozgrywa się w 1962 roku. Pochodzący z klasy robotniczej Tony Lip (Viggo Mortensen) jest drobnym cwaniaczkiem z Bronxu. Pewnego dnia otrzymuje posadę szofera u Dona Shirleya, który jest wybitnym i wyjątkowo ekstrawaganckim jak na owe czasy muzykiem pochodzenia afroamerykańskiego. Mężczyźni wyruszają razem w kilkutygodniową rasę wiodącą przez południowe rejony Stanów Zjednoczonych. Początkowo nie dogadują się ze sobą najlepiej i zdaje się, że dzielące ich różnice są nie do pokonania. Wkrótce jednak zaczyna nawiązywać się między nimi nić zrozumienia i przyjaźni.

"Green Book"/Materiały promocyjne

2. „Captain Fantastic”, reż. M. Ross (2016)

Film „Captain Fantastic” opowiada o Benie (Viggo Mortensen) i Leslie Cash, którzy od pewnego czasu mieszkają z szóstką dzieci w odludnych górach stanu Waszyngton. Rodzice starają się przekazać swoim dzieciom wiedzę na temat życia i przetrwania z dala od cywilizacji. Cierpiąca na chorobę dwubiegunową Leslie zostaje wkrótce umieszczona w szpitalu, gdzie popełnia samobójstwo. Okazuje się, że kobieta miała dość nietypowe życzenie dotyczące sposobu jej pochówku. Pogrążony w żałobie Ben razem z dziećmi chce je spełnić, jednak na drodze stają mu rodzice zmarłej. Rozpoczyna się wyczerpująca walka o pogrzeb, w której tak naprawdę nie ma wygranych.

3. „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”, reż. P. Jackson (2001)

Pierwsza część trylogii opartej na powieści J.R.R. Tolkiena zatytułowana „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” opowiada o młodym hobbicie Frodo Bagginsie, który otrzymuje od wuja magiczny pierścień obdarzający jego posiadacza niezwykłą mocą. Wkrótce okazuje się, że przedmiotu pożąda Sauron, mroczny władca Mordoru. Zostaje więc stworzona specjalna drużyna składająca się z hobbitów, czarodzieja, ludzi, krasnoluda i elfa, która ma wrzucić pierścień do Szczeliny Zagłady znajdującej się w Górze Przeznaczenia. Nie zdają sobie nawet sprawy, jakie niebezpieczeństwa będą na nich czyhały podczas tej karkołomnej wyprawy.


4. „Droga”, reż. J. Hillcoat (2009)

„Droga” to adaptacja powieści Cormaca McCarthy’ego, która przedstawia mroczną wizję niezbyt odległej przyszłości. Gdy wybucha bomba nuklerana, świat zaczyna zmierzać ku zagładzie. Niemal zupełnie wyginęły zwierzęta i rośliny, które zapewniały ludziom pożywienie. Pewien ojciec (Viggo Mortensen) próbuje znaleźć bezpieczne schronienie dla siebie i swojego syna. Żeby osiągnąć ten cel, muszą odbyć długą i ryzykowną podróż przez cały kraj. Podczas wędrówki ojciec i syn będą musieli się liczyć z nie tylko z doskwierającym głodem, zimnem i poczuciem osamotnienia, ale również z nieznającymi litości bandami włóczęgów oraz kanibali.

5. „Wschodnie obietnice”, reż. D. Croenberg (2007)

W filmie „Wschodnie obietnice” Viggo Mortensen wcielił się w Nikolaia, który jest powiązany z jedną z najbardziej wpływowych rosyjskich mafii w Londynie. Pewnego dnia jego losy krzyżują się z Anną, która jest położną w jednym z okolicznych szpitali. Dzieje się tak za sprawą śmierci młodej rosyjskiej dziewczyny, która umiera podczas porodu w dniu Bożego Narodzenia. Przejęta tą sytuacją położna znajduje w jej pamiętniku wizytówkę i postanawia odnaleźć bliskich dziewczyny. Wkrótce nawiązuje kontakt z ludźmi, których nigdy nie powinna była spotkać. Ściąga na siebie ogromne niebezpieczeństwo, ponieważ Rosjanie nie chcą, aby treść pamiętnika ujrzała światło dzienne.

Podobały wam się filmy z naszej listy? Jeśli tak, koniecznie obejrzyjcie niezwykłe produkcje „Witajcie w Marwen” oraz „Pani z przedszkola”. Mocnych wrażeń dostarczy wam z kolei „Liga Sprawiedliwości” opowiadająca o najsłynniejszych komiksowych superbohaterach.


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO