Nie tylko "Kill Bill"

Uma Thurman – Czarna Mamba. Zobaczcie najlepsze filmy, w których zagrała

Uma Thurman jest amerykańską aktorką, która zasłynęła przede wszystkim jako odtwórczyni charakterystycznych i silnych ról kobiecych. Co ciekawe, jej imię pochodzi od hinduskiej bogini światła i piękna. Gdy miała piętnaście lat podpisała kontrakt z agencją modelek i rozpoczęła karierę w świecie mody. Dwa lata później zadebiutowała przed kamerami w dreszczowcu „Kiss Daddy Goodnight”. Wkrótce zaczęła pojawiać się w największych hollywoodzkich produkcjach – zagrała między innymi w „Niebezpiecznych związkach”, w których wystąpiła wraz z takimi gwiazdami jak Keanu Reeves, John Malkovich czy Michelle Pfeiffer. Przełom w jej karierze przyszedł z kolei wraz z rokiem 1994, kiedy wystąpiła w roli żony gangstera w filmie „Pulp Fiction” Quentina Tarantino. Za swoją kreację była nominowana do Oscara oraz Złotego Globu. Tę drugą statuetkę otrzymała za występ w filmie telewizyjnym „Histeryczna ślepota”. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem gwiazdy, które trzeba znać:

1. „Pulp Fiction”, reż. Q. Tarantino (1994)

„Pulp Fiction” przedstawia historię płatnych morderców, Julesa i Vincenta, którzy dostają zlecenie odzyskania tajemniczej walizki bossa mafii skradzionej przez przypadkowych złodziei. W tym samym czasie Vincent dostaje dodatkową robotę – podczas nieobecności swojego szefa ma się opiekować jego niesforną żoną, Mią (Uma Thurman). Sprawy zaczynają się komplikować, gdy Mia przedawkowuje narkotyki, a Vincent i Jules przypadkowo zabijają swojego zakładnika. Tymczasem bokser Buch, otrzymuje dużą sumę za przegranie swojej walki. Wygrywa ją jednak, niechcący zabijając swojego przeciwnika, przez co wpada w duże tarapaty.

"Kill Bill"/Materiały prasowe

2. „Gattaca – Szok przyszłości”, reż. A. Niccol (1997)

Akcja filmu „Gattaca – Szok przyszłości” rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Ludzie zostali podzieleni na dwie kasty. Do wyższej należą ci, którzy zostali poczęci w laboratorium i którym usunięto wszelkie wady genetyczne. Do niższej należą z kolei osoby, które narodziły się w naturalny sposób. Do tej drugiej grupy należy Vincent Freeman, który ma gorszą kondycję i problemy ze wzrokiem. Jego największym marzeniem jest wybranie się w kosmos. Żeby to osiągnąć, musi oszukać panujący system. Podczas testów podaje jako swoje DNA sparaliżowanego byłego sportowca. Wkrótce Vincent otrzymuje pracę w centrum lotów kosmicznych Gattaca, gdzie poznaje piękną i idealną Irene Cassini (Uma Thurman).

3. „Kill Bill”, reż. Q. Tarantino (2003)

Bohaterką „Kill Billa” jest płatna zabójczyni Czarna Mamba (Uma Thurman), która dowiaduje się, że jest w ciąży. Dla dobra dziecka postanawia porzucić swój zawód, a także narzeczonego Billa. Gdy próbuje sobie ułożyć na nowo życie z innym mężczyzną, ludzie Billa zabijają go podczas wesela i poważnie ranią Czarną Mambę. Po czterech latach zabójczyni budzi się ze śpiączki i jedyne co czuje, to ból po stracie dziecka oraz chęć zemsty. Nie odpuści, dopóki nie zabije wszystkich swoich oprawców. Kobieta decyduje się rozprawić z nimi za pomocą ostrej jak brzytwa katany. To niebezpieczne narzędzie sprawi, że poczują jej ból.


4. „Kill Bill 2”, reż. Q. Tarantino (2004)

„Kill Bill 2” przedstawia dalsze losy Czarnej Mamby, która po czterech latach śpiączki mści się na swoich katach. Zabójczyni wciąż rozprawia się z kolejnymi wspólnikami Billa za zabicie swojego narzeczonego, dziecka oraz gości weselnych. Akcja drugiej części rozpoczyna w momencie, gdy bohaterce udało się już zlikwidować Oren i Vernitę. Czarna Mamba dalej zbiera krwawe żniwo za pomocą swojej ostrej katany. Idąc po trupach dotrze w końcu do swojego upragnionego celu – bezwzględnego Billa we własnej osobie.

5. „Dom, który zbudował Jack”, reż. L. von Trier (2018)

Film „Dom, który zbudował Jack” to opowieść o seryjnym mordercy, która ukazuje kilkanaście lat z jego życia. Mężczyzna z każdą kolejną zbrodnią doskonali swój warsztat. Jest typem myśliciela i poszukiwacza. Z zamiłowania jest inżynierem i architektem, który przykłada wagę do najmniejszego szczegółu. Za każdym razem inscenizuje miejsce zbrodni w taki sposób, że nie ma wątpliwości, iż jest prawdziwym artystą. Swoje ofiary uwiecznia aparatem niczym reżyser na filmowym planie. Jego uwagę przyciągają te osoby, które mogą stać się potencjalnymi dziełami sztuki. Pewnego dnia na jego drodze zjawia się pewna kobieta, w którą wcieliła się Uma Thurman.

Jeśli obejrzeliście już wszystkie wymienione przez nas filmy, zachęcamy do zobaczenia innej produkcji z udziałem Umy Thurman - „Przypadkowy mąż”. Polecamy również zapoznać się z filmami „Babskie wakacje” oraz „Rock the Kasbah”.

 


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO