×

Wyszukaj artykuł

Te tytuły warto znać

Roman Polański – najlepsze filmy reżysera, które trzeba zobaczyć

Redakcja Pinbook | 05-05-2020 | skomentuj

Roman Polański – najlepsze filmy reżysera, które trzeba zobaczyć

AKPA

OceńRoman Polański bez wątpienia należy do grona najwybitniejszych polskich reżyserów. Jako twórca filmowy nie tylko sprawnie porusza się pomiędzy różnymi gatunkami, ale przede wszystkim potrafi tworzyć prawdziwe arcydzieła, które zyskują uznanie na całym świecie. W swoich filmach najczęściej podejmuje tematykę samotnego bohatera, który musi się zmierzyć z o wiele potężniejszymi od niego i mrocznymi siłami. Reżyser ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród filmowych, w tym Oscara, Złotą Palmę i Złotego Globa. Przedstawiamy pięć filmów Polańskiego, który powinien znać każdy miłośnik kina:

1. „Nóż w wodzie” (1961)

„Nóż w wodzie" to dramat psychologiczny, który przedstawia historię dziennikarza sportowego Andrzeja (Leon Niemczyk), który wraz z żoną Krystyną (Jolanta Umecka) wybiera się na jednodniowy rejs jachtem. Po drodze do przystani zabiera młodego autostopowicza (Zygmunt Malanowicz). Andrzej próbuje mu zaimponować swoją pozycją społeczną oraz materialną, bogatym doświadczeniem życiowym i piękną żoną. Postanawia więc go zaprosić na pokład swojego jachtu. Młody człowiek przystaje na propozycję, ukrywając przy tym kłujące uczucie zazdrości i pragnienie posiadania tego wszystkiego, co ma Andrzej. Na morzu dochodzi do burzliwej konfrontacji obu mężczyzn.

  Zobacz także  


2. „Pianista” (2002)

Film „Pianista” jest ekranizacją wojennych wspomnień muzyka i kompozytora żydowskiego pochodzenia, Władysława Szpilmana. Podczas okupacji hitlerowskiej jego rodzina zostaje pozbawiona wszelkich środków do życia i trafia do getta. Szpilman (w tej roli Adrien Brody) próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości i stara się zarabiać na utrzymanie grając w jednej z kawiarni, do której przychodzi społeczność getta. Wkrótce jego rodzice i rodzeństwo zostają wywiezieni do obozu koncentracyjnego. Pianiście udaje się uniknąć wywiezienia na pewną śmierć i dzięki pomocy życzliwych mu osób ucieka z terenu getta. Gdy wybucha powstanie warszawskie, musi ponownie stoczyć walkę o przetrwanie.

3. „Dziecko Rosemary” (1968)

„Dziecko Rosemary” to ekranizacja bestsellerowej powieści IryLevina, która przedstawia losy kochającego się małżeństwa z Nowego Jorku - Rosemary (Mia Farrow) i Guya ( John Cassavetes) -  które wynajmuje mieszkanie w starej kamienicy. Szybko poznają swoich sąsiadów, którzy trochę za bardzo interesują się ich losem. Pewnego dnia sąsiadka przynosi Rosemary deser własnej roboty. Po jego zjedzeniu kobieta zaczyna mieć prerażające wizje. Niedługo potem okazuje się, że zaszła w ciążę, a wokół niej zaczynają się dziać dziwne rzeczy i pojawiać się tajemnicze postaci. Rosemary nabiera podejrzeń, że jej sąsiedzi są wyznawcami Szatana. Z czasem wszystko się coraz bardziej komplikuje, a Rosemary czuje się coraz bardziej bezbronna.

  Zobacz także  


4. „Oficer i szpieg” (2019)

„Oficer i szpieg” przedstawia historię Alfreda Dreyfusa, który jest francuskim oficerem artylerii o żydowskim pochodzeniu. Przeciwko niemu wykorzystano spreparowane dowody, które doprowadziły do skazania go na śmierć za szpiegostwo dla Niemiec. Oficer Georges Picquart jest na tropie niemieckiego szpiega Ferdinanda Esterhazy’ego. W trakcie śledztwa odkrywa, że był on odpowiedzialny za działalność, za którą został skazany Dreyfus. Pomimo, że większość wojskowych próbuje tuszować sprawę, Picquart nie daje za wygraną i walczy o przywrócenie dobrego imienia Dreyfusowi i uwolnienie go z więzienia znajdującego się na Wyspie Diabelskiej.

5. „Chinatown” (1974)

Akcja filmu „Chinatown" rozgrywa się w latach 30-tych w Los Angeles. Prywatny detektyw J.J. Gittes (Jack Nicholson) na zlecenie pewnej kobiety szpieguje jej męża, żeby zdobyć dowody jego niewierności. Udaje mu się zrobić zdjęcia, które przekazuje klientce. Zaraz potem obciążające materiały pojawiają się w prasie i wybucha skandal. Nadomiar złego, śledzony mężczyzna nagle umiera, a na scenę wkracza jego prawdziwa żona Evelyn Mulwray (Faye Dunway). Detektyw postanawia osobiście zaangażować się w śledztwo i powoli poznaje mroczną tajemnicę rodziny Evelyn.

Wszystko na temat:

Roman Polański Filmografie Reżyser Filmy Wszystkie tagiKomentarze: