Który powinien zająć pierwsze miejsce?

Robert Redford – aktor, reżyser, legenda. Zobaczcie najlepsze filmy z jego udziałem

Robert Redford bez wątpienia jest jedną z największych gwiazd światowego kina. Amerykański aktor i twórca filmowy swoją karierę rozpoczął w 1959 roku, gdy zagrał w sztuce „Tall Story” na Broadwayu. Rok później zaczął występować w serialu „Maverick”. Na wielkim ekranie zadebiutował również w 1960 roku w komedii sportowej „Duby smalone”, w której wystąpił razem z Jane Fondą. Pierwszy duży rozgłos przyniosła mu z kolei rola Sundance’a Kida w westernie „Butch Cassidy i Sundance Kid” z 1969 roku. Udział w nim otworzył mu drzwi do największych hollywoodzkich produkcji, które z czasem przeszły do historii kina, takich jak „Żądło” (1973), „O jeden most za daleko” (1977) czy „Pożegnanie z Afryką” (1985). Redford ma na swoim koncie dwa Oscary – jeden dla najlepszego reżysera za film „Zwyczajni ludzie” (1980), a drugi honorowy. Przedstawiamy pięć filmów z udziałem Roberta Redforda, które zdecydowanie trzeba zobaczyć:

1. „Żądło”, reż. G. Hill (1973)

Akcja „Żądła” rozgrywa się w latach 30., w czasach Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych. W Illinois postrach sieje groźny gangster Doyle Lonnegan. Pewnego dnia wysyła on jednego ze swoich oddanych ludzi, żeby w umówione miejsce dostarczył dziesięć tysięcy dolarów. Po drodze jednak posłaniec pada ofiarą dwóch oszustów, Johnny’ego Hookera (Robert Redford) i Luthera Colemana. Mężczyźni nie mają pojęcia, kogo okradli z pokaźnej sumy pieniędzy. Wpływowy gangster wydaje na nich wyrok. Wkrótce Luther ginie, ale Johnny’emu udaje się przeżyć. Postanawia za wszelką cenę pomścić swojego kolegę.

"Gentleman z rewolwerem"/Materiały prasowe

2. „Zawód: Szpieg”, reż. T. Scott (2001)

„Zawód: Szpieg” opowiada o agencie CIA Nathanie Muirze (Robert Redford), który właśnie przygotowuje się do odejścia ze służby. Od emerytury dzielą go już tylko godziny, gdy dowiaduje się, że jeden z agentów, Tom Bishop, którego niegdyś sam zwerbował, został zatrzymany w Chinach podczas próby odbicia więźnia i za 24 godziny ma zostać stracony. Wychodzi na jaw, że rząd USA nie zamierza ubiegać się o uwolnienie uwięzionego agenta. Muir postanawia więc mu pomóc. Do tej decyzji nakłania go między innymi fakt, że bardzo dobrze zna osobę, którą Bishop próbował uwolnić z chińskiego więzienia.

3. „Gentleman z rewolwerem”, reż. D. Lowery (2018)

Bohaterem „Gentlemana z rewolwerem” jest Forrest Tucker, który przez lata z powodzeniem zajmował się okradaniem banków. Pewnego dnia jego dobra passa się skończyła i trafił do więzienia w San Quentin. Wkrótce jednak ucieka i wraca do swojego procederu. Zmiany w jego życiu zachodzą w momencie, gdy poznaje pewną wyjątkową kobietę i postanawia się ustatkować. Nie jest mu jednak łatwo zerwać ze swoją przeszłością. Gdy tylko dostrzega okazję dokonania ostatniego skoku, postanawia z niej skorzystać. Co się stanie, gdy i tym razem napad nie pójdzie zgodnie z planem?


4. „Zaklinacz koni”, reż. R. Redford (1998)

Film „Zaklinacz koni” opowiada o 14-letniej Grace, która podczas przejażdżki konnej uległa poważnemu wypadkowi. Z jego powodu straciła nogę, a jej ukochany koń został poważnie okaleczony. Nastolatka nie może się pogodzić z tą sytuacją i o swoje kalectwo oskarża rodziców. Matka Grace sądzi, że pomoże jej tylko uzdrowienie jej konia. Zawozi więc oboje na ranczo Toma Bookera (Robert Redford), który zajmuje się leczeniem koni po traumatycznych przejściach. Wkrótce okaże się, czy mężczyzna zdoła pomóc zranionemu zwierzęciu oraz dziewczynce.

5. „Pożegnanie z Afryką”, reż. S. Pollack (1985)

„Pożegnanie z Afryką” to adaptacja autobiograficznej powieści Karen Blixen, której akcja rozpoczyna się w 1914 roku. Karen wyrusza do Kenii, żeby poślubić barona Brora Blixena, który jest właścicielem dużej farmy. Po ślubie oboje mają się zająć hodowlą bydła. Bror jednak bez konsultacji z żoną rezygnuje z tych planów i postanawia założyć plantację kawy. Ich małżeństwo nie należy do udanych, a Karen doskwiera poczucie osamotnienia. Pewnego dnia farmę odwiedzają dwaj myśliwi, Berkeley Cole i Denys Finch Hatton (Robert Redford). Wkrótce Karen nawiązuje romans z Denysem.

Jeśli spodobały wam się nasze filmowe propozycje, zachęcamy do obejrzenia kolejnej produkcji z udziałem Roberta Redforda, „Piknik z niedźwiedziami”. Polecamy również filmy „Sen o Afryce”„Paparazzi”.


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO