Nie tylko Iron Man

Robert Downey Jr. - najlepsze role aktora

wikipedia.org

Robert Downey Jr. to jeden z najbardziej rozchwytywanych, a także najlepiej zarabiających hollywoodzkich aktorów. Wszechstronnie utalentowany gwiazdor świetnie odnajduje się zarówno w komediach, jak i w dramatach czy mrocznych dreszczowcach, za co był wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród – w tym do Oscara i Złotego Globu. Szczególną sławę przyniosła mu rola  Tony’ego Starka w produkcjach Marvela, ale na uwagę zasługują też jego inne filmowe wcielenia. Przygotowaliśmy więc dla was 5 najciekawszych ról aktora, które koniecznie powinien poznać każdy jego fan:

1. „Chaplin”

W filmie inspirowanym życiem Charliego Chaplina, Robert Downey Jr. wcielił się w postać słynnego komika. Film przedstawia historię Chaplina, który zamierza napisać swoją autobiografię i opowiada widzom o swoim życiu oraz karierze. Widz może poznać nie tylko medialną i zabawną stronę kultowego aktora, ale także zagłębić się w problemy jego życia osobistego i wniknąć w jego prawdziwą naturę. Co ciekawe, w filmie występuje także córka Charlie’go Chaplina, Geraldine Chaplin.

2. „Jaja w tropikach”

W tej komedii Downey zagrał postać Kirka Lazarusa – skłonnego do megalomanii aktora, który za wszelką cenę próbuje odegrać rolę czarnoskórego bohatera filmu akcji - maluje na czarno skórę i stara się nadać swojemu głosowi afroamerykańskie brzmienie. W swojej kreacji Downey do przesady ukazuje wszelkie panujące stereotypy, co sprawia, że jego postać staje się wręcz groteskowa. Zagrany przez aktora Lazarus nie tylko bawi do łez, ale także zmusza widza do pewnej smutnej i ważnej refleksji.

3. „Sherlock Holmes”

Robert Downey Jr. jako jeden z wielu aktorów w historii kina otrzymał możliwość wcielenia się w postać Sherolcka Holmesa. Trzeba przyznać, że świetnie się spisał także w tym przypadku. Nie miał przed sobą wcale łatwego zadania, gdyż film Guya Ritchiego ukazał nieco inny od tradycyjnego obraz bohatera opowiadań Arthura Conana Doyle’a. Sherlock Holmes w wykonaniu Downeya jest energiczny, mniej opanowany i skory do przemocy. Aktorowi udało się tutaj stworzyć bardzo ciekawą i niekonwencjonalną kreację postaci.


4. „Iron Man”

Niemal każdy zna postać Tony’ego Starka, w którą przez lata wcielał się Robert Downey Jr. w filmie „Iron Man". Marvelowski Iron Man to jednen z najbardziej charakterystycznych superbohaterów, którzy funkcjonują obecnie w pop-kulturze. Gwiazdor zagrał biznesmena i wynalazcę, który używa swoich umiejętności i wpływów, żeby walczyć ze złem. Rola, która przez nieodpowiedniego aktora mogłaby zostać odegrana zupełnie banalnie, przez Downeya została wykonana świetnie i przekonująco – do tego stopnia, że gwiazdor jest z nią obecnie najbardziej utożsamiany.

5. „Zodiac”

Robert Downey Jr. tym razem wcielił się w postać dziennikarza śledczego Paula Avery’ego, który jest na tropie seryjnego i tajemniczego mordercy grasującego po Stanach Zjednoczonych, Zodiaca. Towarzyszy mu detektyw, którego zagrał Jake Gyllenhaal. Widzowie mogą na ekranie śledzić losy Avery’ego, który obsesyjnie dąży do odnalezienia mordercy i pomału popada w stan rezygnacji i pogodzenia się z panującym stanem rzeczy.
Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO