Muza Pedra Almodóvara

Penélope Cruz – przedstawiamy najlepsze role hiszpańskiej gwiazdy

Penélope Cruz jest niewątpliwie jedną z najpopularniejszych hiszpańskich aktorek. Początkowo interesowała się tańcem, który podczas nauki w szkole średniej postanowiła porzucić na rzecz aktorstwa. Na wielkim ekranie zadebiutowała w 1991 roku w filmie „El Laberinto Griego”. Pierwszy rozgłos przyniósł jej z kolei występ w filmie „Belle époque” z 1992 roku, za który dostała nagrodę Goya. W 1999 roku po raz pierwszy wystąpiła w filmie Pedro Almodóvara „Wszystko o mojej matce”, który został nagrodzony Oscarem. Od tego momentu kariera aktorki nabrała zawrotnego tempa i Cruz zaczęła występować a największych hollywoodzkich produkcjach, za udział w których była nominowana do wielu prestiżowych nagród. W 2009 roku otrzymała Oscara za rolę w filmie „Vicky Cristina Barcelona”. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem aktorki, które warto zobaczyć:

1. „Vicky Cristina Barcelona”, reż. W. Allen (2008)

Film „Vicky Cristina Barcelona” opowiada o losach młodej Amerykanki Cristiny, która wraz z przyjaciółką Vicky (w tej roli Penélope Cruz) przyjechała na wakacje do Barcelony. Obie kobiety są swoimi zupełnymi przeciwieństwami. Mimo to, podczas swojego wyjazdu obie dają się wciągnąć w zupełnie nieprzewidzianą romantyczną oraz seksualną przygodę z malarzem Juanem Antonio. Jakby tego było mało, pozostaje on w wyjątkowo skomplikowanej relacji ze swoją byłą żoną, Marią Eleną. Film Woody’ego Allena w wyjątkowy sposób opowiada o wszelkiego rodzaju przejawach miłości, które mogą każdego z nas spotkać w najmniej spodziewanym momencie życia.

"Volver"/Materiały prasowe

2. „Nine – dziewięć”, reż. R. Marshall (2009)

Musical „Nine – dziewięć” opowiada o Guido Continim, który jest egocentrycznym włoskim reżyserem filmowym przeżywającym kryzys wieku średniego. Najważniejszą osobą w jego życiu jest żona, ale w celu poszukiwaniu inspiracji chętnie wdaje się w kolejne romanse. Żona reżysera zdaje sobie z tego sprawę i jest gotowa poświęcić swoje szczęście, żeby mąż mógł tworzyć następne dzieła. Guido postanawia jednak doprowadzić do porządku swoje życie. Pomaga mu w tym związana z nim grupa kobiet, składająca się ze zdradzanej żony, kochanki (Penélope Cruz), przyjaciółki, muzy, prostytutki, dziennikarki, pierwszej miłości i ducha jego matki. Każda z nich wyzwala w nim inne wspomnienia i inspiracje.

3. „Volver”, reż. Pedro Almodóvar (2006)

W filmie „Volver” Penélope Cruz wcieliła się w rolę Raimundy, która razem córką Paulą i mężem alkoholikiem Paco mieszka w Madrycie. Jej siostra jest fryzjerką i od pewnego czasu jest w separacji. Kobiety niegdyś straciły swoich rodziców w pożarze, który wybuchł w rodzinnej wiosce La Mancha. Z krewnych została im jedynie ciotka Paula, która wciąż opowiada siostrom o ich matce w taki sposób, jakby ta ciągle żyła. Gdy stara ciotka także umiera, wszystko się zmienia – do wioski powraca przeszłość pod postacią zmarłej matki. Chce ona naprawić wszystkie sprawy, których nie zdążyła dokończyć za życia.


4. „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach”, reż. R. Marshall (2011)

„Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach” to kolejna odsłona przygód kapitana Jacka Sparrowa. Tym razem razem z Gibbsem przybywa on do Londynu, w którym obaj zostają pojmani. Angilcy chcą, żeby słynny pirat wziął udział w wyprawie, której celem jest odnalezienie Źródła Młodości. Przewodzi jej odwieczny wróg Sparrowa, Hector Barbossa. Jack jednak ucieka i zaszywa się w uliczkach Londynu, gdzie w jednej z portowych tawern spotyka piękną Angielkę (Penélope Cruz), którą już niegdyś poznał. Sparrow nie do końca wie, co go łączyło z tajemniczą kobietą i wkrótce wraz z nią wyrusza na poszukiwanie słynnej fontanny zapewniającej wieczną młodość.

5. „Blow”, reż. T. Demme (2001)

Akcja filmu „Blow” rozgrywa się w latach 70-tych w Stanach Zjednoczonych. George Jung jest przeciętnym chłopakiem z prowincjonalnego miasteczka, który jest w stanie zdobyć wszystko, czego zapragnie. Wkrótce przybywa do Kalifornii, gdzie zaczyna sprzedawać marihuanę. Z czasem zaczyna budować całą sieć narkotykową obejmującą Wschodnie Wybrzeże. Na pewien czas trafia do więzienia, po wyjściu z którego wraca do swojego interesu. Postanawia pojechać do Kolumbii, gdzie nawiązuje współpracę z Pablem Escobarem. Na miejscu poznaje Mirthę (Penélope Cruz), która zostaje jego żoną. Młode małżeństwo zaczyna wspólnie prowadzić międzynarodowy handel kokainą.

Jeśli chcecie zobaczyć więcej filmów z udziałem Penélope Cruz, polecamy głośne „Przerwane objęcia”. Zachęcamy także do zapoznania się z takimi produkcjami jak „Ogród Luizy” czy „The International”.


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO