Który lubicie najbardziej?

Morgan Freeman – najlepsze filmy z udziałem aktora, które warto znać

Morgan Freeman to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobowości Hollywood. Wiekowy aktor w filmach występuje już od blisko pięćdziesięciu lat. Na wielkim ekranie zadebiutował w 1968 roku w filmie „Hello, Dolly”, w którym wcielił się w rolę Rudolpha. Rozgłos przyniosła mu z kolei opera mydlana „Inny świat”, w której występował w latach siedemdziesiątych. Z czasem aktor zaczął grać w największych amerykańskich produkcjach. Do Oscara był nominowany po raz pierwszy w 1988 roku za rolę w filmie „Cwaniak”. Statuetkę tę otrzymał jednak nieco później, za rolę w filmie „Za wszelką cenę” z 2004 roku. Przedstawiamy pięć filmów z udziałem aktora, które warto znać:

1. „Wożąc Panią Daisy”, reż. B. Beresford (1989)

Akcja filmu „Wożąc Panią Daisy" rozgrywa się w latach 1948-1973, kiedy to w Stanach Zjednoczonych dochodzi do wielu przemian obyczajowych. Pani Daisy jest staruszką żydowskiego pochodzenia, która pewnego dnia rozbija swój samochód. Wtedy jej syn podejmuje decyzję o zatrudnieniu kierowcy. Początkowo leciwa dama jest przeciwna temu pomysłowi. Syn jednak zatrudnia osobistego szofera Hoke’a Colburna (w tej roli Morgan Freeman). Początkowo kobieta czuje niechęć do czarnoskórego kierowcy i wciąż go krytykuje. Z upływem lat stosunek kobiety do Hoke’a zaczyna się jednak stopniowo zmieniać.

wikipedia.org

2. „Cwaniak”, reż. J. Schatzberg (1987)

Film przedstawia historię nowojorskiego reportera, Jonathana Fishera, któremu grozi utrata pracy. Postanawia więc napisać kontrowersyjny artykuł o prostytucji. Nie znajduje jednak chętnych osób do udzielenia szczerego wywiadu i wymyśla postać wyjątkowo zwyrodniałego alfonsa. Głośny reportaż przynosi mu wielką sprawę. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy artykułem zaczyna się interesować policja, która żąda od autora ujawnienia swoich źródeł informacji. Żeby było jeszcze gorzej, pewien prawdziwy sutener (Morgan Freeman) dostrzega w fikcyjnej postaci podobieństwo do siebie.

3. „Bez przebaczenia”, reż. C. Eastwood (1992)

Film „Bez przebaczenia” ukazuje losy Williama Munny’ego, który był niegdyś rewolwerowcem i łowcą nagród. Jego umiejętności przeminęły jednak z wiekiem, a sam postanowił się ustatkować i wieść spokojne życie na farmie. Nie dają mu jednak odetchnąć powracające wspomnienia dokonanych przez niego morderstw. Za namową przyjaciela (Morgan Freeman) postanawia jednak na chwilę powrócić do dawnego fachu i zdobyć nagrodę, jaką wyznaczyły prostytutki z pobliskiego miasteczka za zemstę na człowieku, który okaleczył jedną z nich. Zadanie wydaje się proste, ale na drodze Williamowi stanie twardy szeryf.


4. „Siedem”, reż. D. Fincher (1996)

„Siedem" opowiada o serii dziwnych morderstw, do których dochodzi w pewnym mieście. Każda z ofiar wydaje się ucieleśnieniem jednego z siedmiu grzechów głównych: obżarstwa, chciwości, lenistwa, pychy, zazdrości, gniewu i lubieżności. Śledztwo w tej sprawie prowadzą dwaj policjanci. Pierwszy z nich jest doświadczonym funkcjonariuszem w wieku emerytalnym, w którego wcielił się Morgan Freeman. Drugi z kolei jest młodym i dopiero rozpoczynającym karierę policjantem. Wkrótce obaj wpadają na trop przebiegłego psychopaty, który wciąga ich w niebezpieczną rozgrywkę.

5. „Fajerwerki próżności”, reż. B. De Palma (1990)

Sherman McCoy jest maklerem giełdowym, który jest u szczytu swojej kariery zawodowej. Chociaż wiedzie szczęśliwe życie u boku żony, wdaje się w romans z atrakcyjną Marią. Pewnego dnia, gdy Sherman wraz ze swoją kochanką przejeżdża samochodem przez getto czarnoskórych na południowym Bronxie, potrąca chłopaka. Młody człowiek ginie na miejscu, a sprawcy postanawiają uciec z miejsca wypadku. Szybko jednak udaje się ustalić, do kogo należał samochód i rusza proces. Oskarżeni staną przed surowym sędzią, którego zagrał Freeman.


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO