×

Wyszukaj artykuł

Top 5

Michał Żebrowski – najlepsze filmy z aktorem

Redakcja Pinbook | 20-04-2020 | skomentuj

Michał Żebrowski – najlepsze filmy z aktorem

AKPA

OceńMichał Żebrowski jest jednym z bardziej popularnych i lubianych polskich aktorów. Swoją karierę rozpoczął w 1993 roku od roli Pawlika w dramacie telewizyjnym „Samowolka” Feliksa Falka. W ciągu kolejnych lat występował z powodzeniem zarówno w produkcjach filmowych, telewizyjnych, jak i sztukach teatralnych. Od 2010 roku jest również współtwórcą i dyrektorem Teatru 6. piętro w Warszawie. Przedstawiamy wam pięć tytułów, które przyniosły aktorowi największą sławę i pozwoliły trwale wpisać się w historię polskiej kinematografii:

1. „Pan Tadeusz” (1999)

Film w reżyserii Andrzeja Wajdy jest ekranizacją słynnej epopei Adama Mickiewicza o tym samym tytule. Michał Żebrowski zagrał w nim tytułowego bohatera, Tadeusza Soplicę, który po ukończeniu osiemnastego roku życia powraca do rodzinnego domu jako oficer. Wtedy jego stryj zaczyna dążyć do wyswatania go z piękną Zosią (Alicja Bachleda-Curuś). Ich małżeństwo ma doprowadzić do zgody pomiędzy zwaśnionymi ze sobą od lat rodami.

  Zobacz także  


2. „Ogniem i mieczem” (1999)

Dzieło Jerzego Hoffmana, to ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza, która ukazała się jako ostatnia z trzech części trylogii, w której skład wchodzą „Potop” i „Pan Wołodyjowski”. Akcja filmu rozgrywa się na Kresach Wschodnich w XVII wieku. Michał Żebrowski wcielił się w rolę żołnierza Jana Skrzetuskiego, który w obliczu zbliżającej się wojny pomiędzy Rzeczpospolitą a Kozaczyzną powraca z powraca z Krymu. Wtedy przypadkowo uwalnia dowódcę Kozaków, Bohdana Chmielnickiego. Później zakochuje się w pięknej Helenie, nie wiedząc, że została przyrzeczona już komuś innemu.

3. „Wiedźmin” (2001)

Film w reżyserii Marka Brodzkiego został oparty na słynnych książkach autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Tym razem Michał Żebrowski zagrał rolę Geralta z Rivii, zwanego także Białym Wilkiem. Jako wiedźmin dysponuje niezwykłymi zdolnościami i trudni się zwalczaniem niebezpiecznych potworów. Musi się jednak mierzyć nie tylko z nimi, ale również ze słowami pewnej przepowiedni. Wkrótce rozpoczyna żmudną walkę z własnym przeznaczeniem.

  Zobacz także  


4. „Kto nigdy nie żył...” (2006)

W filmie Andrzeja Seweryna Michał Żebrowski wcielił się w młodego i charyzmatycznego księdza Jana. Na co dzień zajmuje się niesieniem pomocy trudnej i sprawiającej problemy młodzieży, która jest uzależniona od narkotyków. Wkrótce dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV. Ta druzgocąca wiadomość sprawia, że Jan zamyka się w sobie i postanawia odizolować się od reszty świata. W jego życiu pojawia się jednak nowe światło w postaci trójki młodych ludzi, którzy pomagają mu w poradzeniu sobie z chorobą i zmuszają do wyjścia ze stanu izolacji.

5. „Pręgi” (2004)

Film Magdaleny Piekorz przedstawia historię Wojciecha Winklera, w którego postać wcielił się Michał Żebrowski. Gdy był dzieckiem, ojciec znęcał się nad nim zarówno fizycznie jak i psychicznie. Będąc już dorosłym mężczyzną Wojciech jest okaleczony wewnętrznie i mimowolnie powiela zachowanie swojego ojca. Wszystko jednak zmienia się, gdy poznaje piękną i dobrą Tanię, w której się zakochuje. Wspólnie przejdą długą i trudną drogę, żeby wyrwać się z tego kręgu przemocy.

Wszystko na temat:

Michał Żebrowski Aktorzy Filmy Gwiazdy Film Filmografie Wszystkie tagiKomentarze: