×

Wyszukaj artykuł

Batman czy Birdman?

Michael Keaton – przedstawiamy najlepsze produkcje z udziałem aktora

Redakcja Pinbook | 26-06-2020 | skomentuj

Michael Keaton – przedstawiamy najlepsze produkcje z udziałem aktora

"Batman"/Materiały prasowe

OceńMichael Keaton obecnie należy do ścisłej czołówki hollywoodzkich aktorów. W branży filmowej zaczął pracować jako operator kamery w lokalnej telewizji kablowej w Pittsburgu. Po występach w dwóch sitcomach CBS, „Maude” i „Cały jarmark” z 1977 roku, wcielił się w postać reżysera w nominowanym do Oscara filmie krótkometrażowym „Różne podejście”. Na wielkim ekranie zadebiutował w komedii „Nocna zmiana” z 1982 roku. Wkrótce zaczął występować w kolejnych komediowych produkcjach. Największy rozgłos i rozpoznawalność przyniosła mu rola Beetlejuice’a w filmie „Sok z żuka” Tima Burtona. Kolejnym sukcesem w jego karierze okazał się udział w filmach „Batman” (1989) i „Powrót Batmana” (1992), w których wcielił się w tytułowego bohatera. Keaton w 2015 roku otrzymał Złoty Glob za kreację w „Birdmanie”. Był za nią również nominowany do Oscara. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem aktora, które warto znać:

1. „Birdman”, reż. A. Iñárritu (2014)

W filmie „Birdman” Michael Keaton wcielił się w Riggana Thompsona, który niegdyś zasłynął jako odtwórca superbohatera Birdmana w filmach akcji. Jego gwiazda jednak przygasła po tym, jak odmówił udziału w czwartej części serii. Riggan rozpoczął więc pracę nad adaptacją opowiadania Raymonda Cravera, które chce wystawić na Broadwayu. Chce nie tylko wyreżyserować sztukę, ale także odegrać w niej główną rolę. Wszystko się komplikuje, gdy podczas próby jeden z aktorów ulega wypadkowi, a jego miejsce zajmuje popularny Mike Shiner. Aktor próbuje ingerować w wizję Thompsona, co doprowadza go do frustracji. Sytuacji Riggana nie ułatwia fakt, że musi zajmować się córką, która właśnie zakończyła odwyk. Wkrótce ujawnia się jego mroczne alter ego.

  Zobacz także  


2. „Sok z żuka”, reż. T. Burton (1988)

„Sok z żuka” przedstawia historię kochającego się małżeństwa, Adama i Barbary Maitlandów, którzy dopiero rozpoczynają wspólne życie. Pewnego dnia giną w wypadku samochodowym. Małżonkowie już pod postacią duchów powracają do swojego pięknego domu w Nowej Anglii. Wspólnie postanawiają, że nigdy go nie opuszczą. W ich domu jednak pojawiają się nowi i na dodatek żywi lokatorzy – hałaśliwe małżeństwo z Nowego Yorku oraz ich córka Lydia. Adam i Barbara nie mogą znieść nowych mieszkańców i decydują się wezwać na pomoc bio-egzorcystę Beetlejuice’a (Michael Keaton). Szybko się jednak okazuje, że stosowane przez niego metody nie są bezpieczne.

3. „Spider-Man: Homecoming”, reż. J. Watts (2017)

Bohaterem filmu „Spider-Man: Homecoming” jest młody Peter Parker, który próbuje się odnaleźć w roli superbohatera. Po przygodzie z Avengersami powraca do domu, w którym mieszka ze swoją ciotką May. Przez cały czas jest obserwowany przez swojego mentora, Tony’ego Starka. Parker próbuje powrócić do normalnego życia, ale nie jest to łatwe – wciąż próbuje odepchnąć od siebie myśl, że jest tylko Spider-Manem z sąsiedztwa. Wówczas pojawia się nowy groźny wróg, Vulture (Michael Keaton). Stworzy on zagrożenie dla wszystkiego, co jest ważne dla młodego Petera. Wkrótce Spider-Man osobiście stawi mu czoła.

  Zobacz także  


4. „Batman”, reż. T. Burton (1989)

Akcja „Batmana” rozgrywa się w Gotham City, w którym skorumpowana policja nie radzi sobie z szalejącą przestępczością. W walce z kryminalistami pomaga im Batman (Michael Keaton). Mało kto wierzy w jego istnienie poza dwójką dziennikarzy, Visky Vale i Alexandrem Knoxem. Wkrótce największy mafijny boss w mieście, który jest zazdrosny o swoją kochankę, postanawia pozbyć się jednego ze swoich najbardziej zaufanych ludzi, Jacka Napiera. Wysyła go więc do fabryki chemicznej Axis Chemicals i napuszcza na niego policję, wraz z którą przybywa Batman. Po tym, jak Napier podczas akcji wpada do kwasu, powraca jako zniekształcony i żądny zemsty Joker.

5. „Spotlight”, reż. T. McCarthy (2015)

Oparty na faktach „Spotlight” opowiada o nagrodzonym Pulitzerem śledztwie, które przeprowadzili dziennikarze dziennika „The Boston Globe”. Akcja filmu rozpoczyna się w momencie, gdy nowy redaktor naczelny po przeczytaniu artykułu na temat księdza, który został oskarżony o wykorzystywanie seksualne dzieci, postanawia zająć się tą sprawą. Tworzy zespół reporterów składający się z Waltera Robinsona (Michael Keaton), Sachy Pfeiffer, Matta Carrolla i Michaela Rezendesa. Wkrótce rozpoczynają dziennikarskie śledztwo, podczas którego docierają do dorosłych, którzy byli molestowani w dzieciństwie. Opublikowane na łamach gazety efekty dochodzenia wstrząsną Ameryką i światem.

Macie już za sobą wszystkie filmy z naszej listy? W takim razie polecamy obejrzeć kolejną produkcję z udziałem Michaela Keatona, „McImperium”. Zachęcamy również do zobaczenia filmów „Champion 2” oraz „Afera Thomasa Crowna”.

Wszystko na temat:

Michael Keaton Filmografie Aktorzy Filmy Wszystkie tagiKomentarze: