Dwukrotny zdobywca Oscara

Michael Douglas – najlepsze produkcje z aktorem, które warto znać

"Wall Street"/Materiały prasowe

Michael Douglas to postać, która jest dobrze znana fanom amerykańskiego kina. Po ukończeniu kilku szkół teatralnych w 1962 rozpoczął karierę jako asystent reżysera westernu „Ostatni kowboj”, w którym występował jego ojciec, Kirk Douglas. Przed kamerami zadebiutował cztery lata później w dramacie wojennym „Rzut jak gigantyczny cień”. Pierwszy duży rozgłos przyniosła mu kreacja w filmie „Cześć, bohaterze” z 1969 roku, za którą był nominowany do Złotego Globu. Aktor stał się rozpoznawalny z kolei za sprawą serialu „Ulice San Fransisco”, w którym wcielał się w postać detektywa Steve’a Kellera. W 1976 roku odebrał swojego pierwszego Oscara jako producent „Lotu nad kukułczym gniazdem”. W 1988 roku ponownie otrzymał tę statuetkę za kreację w „Wall Street”. Przedstawiamy pięć filmów z udziałem aktora, które zdecydowanie trzeba zobaczyć:

1. „Wall Street”, reż. O. Stone (1987)

„Wall Street” opowiada o Budzie Foxie, który jest młodym i ambitnym maklerem giełdowym. Jest on w stanie zrobić wszystko, żeby trafić na szczyt. Z tego powodu bardzo się stara zdobyć względy Gordona Gekko (Michael Douglas), który jest jednym z najbardziej wpływowych finansistów w Nowym Jorku. Bezwzględny biznesmen w życiu kieruje się mottem „chciwość jest dobra” i manipuluje rynkiem korzystając przy tym z poufnych informacji. Wkrótce Fox podejmuje z nim współpracę. Wszystko się jednak komplikuje, gdy celem Gekko staje się firma, w której całe życie przepracował ojciec Buda. W 2010 roku powstała kontynuacja filmu zatytułowana „Wall Street: Pieniądz nie śpi".

2. „Miłość, szmaragd i krokodyl”, reż. R. Zemeckis (1984)

Film „Miłość, szmaragd i krokodyl” przedstawia historię Joan Wilder, która jest autorką powieści przygodowych. Pewnego dnia dostaje przesyłkę z Kolumbii, w której znajduje się tajemnicza mapa. Tuż przed śmiercią wysłał ją jej szwagier, który zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach. Wkrótce się okazuje, że zawartością paczki interesują się również inne osoby, a pisarka dowiaduje się, że jej siostra została porwana przez gangsterów. Joan udaje się więc do Kolumbii, żeby uwolnić siostrę. Na miejscu jednak dochodzi do wypadku, z którego ratuje ją tajemniczy myśliwy Jack Colton (Michael Douglas). Wspólnie stawią czoła groźnej dżungli i przestępcom.

3. „Upadek”, reż. J. Schumacher (1993)

W filmie „Upadek” Michael Douglas wcielił się w Williama Fostera, który utknął w korku w drodze na urodziny córki. Panuje doskwierający upał, a mężczyzna kilka dni wcześniej stracił pracę i dowiedział się, że jego żona chce rozwodu oraz ograniczenia jego kontaktów z dzieckiem. Mężcyzna czuje się coraz bardziej poirytowany. W końcu postanawia porzucić samochód i iść na piechotę. Gdy właściciel jednego ze sklepów odmawia mu dostępu do telefonu, William wpada w szał i demoluje lokal. Wkrótce zupełnie traci nad sobą kontrolę i staje się niebezpieczny dla otoczenia. Jego tropem podąża detektyw Martin Prendergast.


4. „Nagi instynkt”, reż. P. Verhoeven (1992)

„Nagi instynkt” opowiada o sprawie morderstw, do których dochodzi w San Fransisco. Nieznana sprawczyni podczas stosunku zabija swoich kochanków szpikulcem do rozdrabniania lodu. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Nick Curran (Michael Douglas). Wkrótce poznaje atrakcyjną Catherine Trammel, która jest autorką rozchwytywanych kryminałów. W swojej ostatniej powieści opisała zabójstwo, które do złudzenia przypomina to, którym zajmuje się detektyw. Policjant nie słucha przestróg ze strony swoich zwierzchników i powoli zaczyna ulegać urokom pisarki. Wkrótce kobieta zdradza mu, jak zakończy swoją kolejną książkę.

5. „Gra”, reż. D. Fincher (1997)

Bohaterem „Gry” jest bogaty biznesmen Nicholas Van Orton (Michael Douglas), który kończy 48 lat. W tej rocznicy nie byłoby nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że jego ojciec popełnił samobójstwo, gdy był w tym samym wieku. Z okazji urodzin jego brat Conrad daje mu prezent w postaci zaproszenia do kontaktu z firmą, która świadczy nietypowe usługi rozrywkowe dla bogaczy. Nicholas postanawia zaryzykować i wziąć udział w tajemniczej Grze. Wkrótce dochodzi do serii dziwnych zdarzeń, które stają się coraz bardziej niebezpieczne. Mężczyzna odkrywa, że stawką jest jego życie.

Macie już za sobą wszystkie filmy z naszej listy? Jeśli tak, koniecznie obejrzyjcie inne produkcje z udziałem Michaela Douglasa, „Last Vegas” oraz „Ant-Man”. Z pewnością spodoba wam się również „Posejdon”.
Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO