Który powinien zająć pierwsze miejsce?

Marlon Brando – ikona Hollywood. Te filmy z udziałem aktora trzeba znać!

"Ojciec chrzestny"/Materiały prasowe

Marlon Brando do dziś uchodzi za jedną z najważniejszych postaci w historii kinematografii. Amerykański aktor swoją karierę rozpoczął w 1944 roku, gdy wystąpił na Broadwayu w dramacie „I Remember Mama”. Sześć lat później zadebiutował na wielkim ekranie w dramacie „Pokłosie wojny”. Przełomem w jego karierze okazała się z kolei kreacja Stanleya Kowalski w dramacie „Tramwaj zwany pożądaniem” z 1951 roku, za którą był nominowany do Oscara. Już rok później był po raz drugi nominowany do tej statuetki za występ w „Viva Zapata!”, a w 1955 roku otrzymał ją za rolę w „Na nabrzeżach”. Aktor w ciągu swojej wieloletniej kariery najczęściej wcielał się w role zbuntowanych bohaterów o złożonej psychice. Jedną z jego najsłynniejszych kreacji była rola Don Vito Corleone w „Ojcu chrzestnym” Francisa Forda Coppoli, za którą w 1973 roku otrzymał swojego drugiego Oscara. Wybraliśmy pięć produkcji z udziałem aktora, które trzeba zobaczyć:

1. „Ojciec chrzestny”, reż. F. F. Coppola (1972)

Akcja „Ojca chrzestnego” rozgrywa się w 1945 roku. Weteran II wojny światowej, Michael Corleone, powraca do rodzinnego domu w Nowym Jorku, żeby wziąć udział w weselu siostry. Jego ojcem jest głowa jednej z pięciu mafijnych rodzin Nowego Jorku, Don Vito Corleone (Marlon Brando). Oprócz niego miastem rządzą Cuneo, Barzini, Stracci i Tattaglia. W pewnym momencie do Corleone przychodzi wysłannik czterech rodzin z propozycją udziału w handlu narkotykami. Don zgadza się na to, a niedługo później dochodzi do zamachu na jego życie. Michael postanawia odpłacić się sprawcom i publicznie zabija dwóch z nich. Wkrótce rozpoczyna się wojna mafii.

2. „Czas apokalipsy”, reż. F. F. Coppola (1979)

„Czas apokalipsy” to luźna adaptacja powieści Josepha Conrada „Jądro ciemności”. Film opowiada o kapitanie Willardzie, który podczas wojny w Wietnamie wyrusza z niebezpieczną misją odszukania i zlikwidowania pułkownika Kurtza (Marlon Brando). Mężczyzna odrzucił wszelkie rozkazy dowództwa wojskowego i zaszył się w dżungli, w której został władcą tubylców. Willard wraz z niewielką załogą wyrusza w najbardziej niedostępne rejony dżungli. Podczas wyprawy dojdzie do wielu dramatycznych i wstrząsających wydarzeń, które sprawią, że żołnierze odbędą również wędrówkę w głąb własnego, ogarniętego wojną umysłu.

3. „Ostatnie tango w Paryżu”, reż. B. Bertolucci (1972)

„Ostatnie tango w Paryżu” przedstawia historię mieszkającego w Paryżu czterdziestoletniego Amerykanina Paula (Marlon Brando), który nie może się pogodzić z tragiczną śmiercią swojej żony. Gdy pogrążony w żałobie błąka się po mieście, poznaje dwudziestoletnią Francuzkę Jeanne. Chociaż krótko się znają, szybko dochodzi między nimi do zbliżenia. Zaszywają się w opuszczonym mieszkaniu, w którym nie znając nawet swoich imion, uprawiają sadomasochistyczny seks. Oboje tkwią w tym czysto fizycznym związku z różnych przyczyn – Paul pragnie anonimowego ciała, a Jeanne czerpie przyjemność z ulegania swojemu kochankowi, jakiej nie zaznała do tej pory w innym związku.


4. „Na nabrzeżach”, reż. E. Kazan (1954)

W filmie „Na nabrzeżach” Marlon Brando wcielił się w byłego boksera Terry’ego Malloya, który obecnie pracuje dla szefa związku zawodowego dokerów. Związek sprawuje kontrolę nad całym portem w Nowym Jorku, a jego zarząd, którego sposób działania przypomina mafijne struktury, decyduje o tym, kto dostanie pracę w dokach. Pewnego dnia dochodzi do morderstwa dokera, który chciał skompromitować zarząd zeznaniami dotyczącymi korupcji. W sprawę zabójstwa zostaje wplątany Terry, którego siostra ofiary prosi o pomoc w znalezieniu winnych. Mężczyzna zaczyna się wahać, czy ma wyjawić ponure tajemnice zarządu.

5. „Don Juan DeMarco”, reż. J. Leven (1994)

Film „Don Juan DeMarco” opowiada o młodym mężczyźnie uważającym się za słynnego uwodziciela z XVII-wiecznego baletu, który próbuje popełnić samobójstwo poprzez skok z dachu budynku. Na miejsce zostaje wezwany dr Jack Mickler (Marlon Brando), który postanawia przedstawić się szaleńcowi jako fikcyjny Don Octavio del Flores. Dzięki temu zdobywa zaufanie młodzieńca i niebezpieczeństwo zostaje zażegnane. Wkrótce Don Juan DeMarco trafia do szpitala psychiatrycznego, w którym lekarz próbuje zrozumieć jego przypadek i mu pomóc. Don Juan za wszelką cenę będzie chciał udowodnić swojemu rozmówcy, że nie jest wariatem.

Macie już za sobą zaproponowane przez nas produkcje? Jeśli tak, koniecznie zobaczcie „Zawrót głowy” Alfreda Hitchcocka. Możemy wam również polecić świetne dramaty „Śniadanie ze Scotem” oraz „Zaginiony batalion”.
Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO