×

Wyszukaj artykuł

Nie tylko "Misery"

Kathy Bates – najlepsze produkcje z udziałem aktorki, które warto znać

Redakcja Pinbook | 29-06-2020 | skomentuj

Kathy Bates – najlepsze produkcje z udziałem aktorki, które warto znać

"Misery"/Materiały prasowe

OceńKathy Bates to amerykańska aktorka, która zasłynęła głównie jako odtwórczyni silnych ról kobiecych. Od początku kształciła się pod kątem kariery aktorskiej i wkrótce zaczęła występować w teatrze. Zadebiutowała w sztuce „Lemon Sky” Lanforda Wilsona, w której zagrała u boku Christophera Walkena. Na wielkim ekranie po raz pierwszy pojawiła się w „Odlocie” Miloša Formana z 1971 roku. Z czasem zaczęła występować w coraz większych produkcjach, jednak głównie w drugoplanowych rolach. Przełomem w jej karierze okazała się główna rola w ekranizacji powieści Stephena Kinga „Misery” z 1990 roku. Za tę kreację otrzymała Oscara i wkrótce zaczęła dostawać propozycje udziału w głównych rolach w kolejnych produkcjach. Gwiazda ma na swoim koncie również dwa Złote Globy – jeden za rolę w „Misery”, a drugi za występ w „Nocnej zmianie”. Przedstawiamy pięć filmów z udziałem aktorki, które warto znać:

1. „Misery”, reż. R. Reiner (1990)

„Misery” przedstawia historię Paula Sheldona, który jest autorem cyklu powieści o Misery Chastein. W pewnym momencie postanawia zakończyć serię i uśmiercić jej główną bohaterkę. Gdy jedzie do Nowego Jorku z gotowym maszynopisem, trafia na śnieżycę i jego samochód spada z drogi. Mężczyznę ratuje była pielęgniarka, Annie Wilkes. Okazuje się, że jest ona wielką fanką twórczości pisarza i w zamian za otoczenie go opieką prosi o możliwość przeczytania jego najnowszej książki. Paul zgadza się na to, ale wkrótce się okazuje, że to nie był dobry pomysł - gdy kobieta kończy lekturę, wpada w szał. Annie nie chce, by Misery umarła i postanawia za wszelką cenę zmusić pisarza, żeby zmienił zakończenie książki.

  Zobacz także  


2. „Smażone zielone pomidory”, reż. J. Avnet (1991)

Oparty na bestsellerowej powieści Fannie Flag film „Smażone zielone pomidory” opowiada o Evelyn Couch (Kathy Bates), która pewnego dnia przyjeżdża razem ze swoim mężem do domu starców, żeby odwiedzić teściową. Na miejscu poznaje wyjątkowo sympatyczną staruszkę, Ninny, która postanawia opowiedzieć jej historię życia dwóch przyjaciółek, Idge i Ruth. Dorastały one razem w Alabamie lat trzydziestych, czyli w czasach, w których rasizm był nieodłącznym elementem codziennego życia, kobiety odchodzące od znęcających się mężów uznawano za bohaterki, a Stany Zjednoczone były zżerane przez Wielki Kryzys. Te wspomnienia sprawią, że Evelyn zacznie zupełnie inaczej patrzeć na samą siebie.

3. „Dolores”, reż. T. Hackford (1995)

W filmie „Dolores” Kathy Bates wcieliła się w tytułową bohaterkę, która jest zaniedbaną i trudną w obejściu kobietą, która łatwo zniechęca do siebie ludzi z najbliższego otoczenia. Pewnego dnia jej pracodawczyni, Vera Donovan, zostaje znaleziona martwa. Wówczas podejrzenia wszystkich padają na Dolores. Wieści szybko się roznoszą i trafiają do córki Dolores, Seleny, która postanawia ją odwiedzić. Dziewczyna, która przez wiele lat nie utrzymywała kontaktów z matką chce sprawdzić, czy oskarżenia o dokonanie zbrodni są prawdziwe. Gdy sprawą zajmie się detektyw, który przed laty nie mógł rozwiązać sprawy morderstwa męża Dolores, Selena odkryje wstrząsającą prawdę o życiu matki.

  Zobacz także  


4. „Richard Jewell”, reż. C. Eastwood (2019)

„Richard Jewell” to oparty na prawdziwej historii film, który opowiada o historii pewnego pracownika ochrony. O Richardzie Jewellu zrobiło się głośno, gdy zgłosił znalezienie ładunku wybuchowego podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. Dzięki temu został uznany za bohatera, który ocalił życie wielu ludzi. Jednak wkrótce zaczął być oczerniany i obwiniany o próbę zamachu w mediach, przez co jego życie zaczęło zamieniać się w koszmar. Mężczyzna poprosił o pomoc niezależnego adwokata Watsona Byranta. Obaj rozpoczęli długą i karkołomną batalię przeciwko mediom, agentom federalnym i policji.

5. „Schmidt”, reż. A. Payne (2002)

„Schmidt” opowiada o losach tytułowego bohatera, który jest mężczyzną po 60-tce i właśnie znalazł się na życiowym rozdrożu. Po latach wykonywanej z oddaniem pracy przechodzi na emeryturę, co wywołuje o niego poczucie bezradności i zagubienia. Co więcej, jego córka zamierza wyjść za niewłaściwego faceta. Wszystko się jeszcze bardziej komplikuje, gdy po 42 latach małżeństwa umiera żona Schmidta, Roberta (Kathy Bates), z którą nie tworzył szczęśliwego związku. Schmidt postanawia choć raz zrobić w życiu coś szalonego i wyrusza przyczepą kempingową na ślub córki.

Jeśli macie już za sobą wszystkie wymienione przez nas filmy, zachęcamy do obejrzenia poruszającego dramatu „Czarne słońce”. Warto również obejrzeć takie produkcje jak „Margaret” oraz „Glengarry Glen Ross”.

Wszystko na temat:

Kathy Bates Filmografie Aktorzy Filmy Wszystkie tagiKomentarze: