Znacie wszystkie?

Julianne Moore – przedstawiamy najlepsze filmy z laureatką Oscara

Julianne Moore jest amerykańską aktorką i producentką filmową, która nie może narzekać na brak popularności. Karierę rozpoczęła w 1983 roku, gdy zagrała w operze mydlanej „As the World Turns”. Na wielkim ekranie zadebiutowała na początku lat dziewięćdziesiątych i przez pewien czas występowała głównie w drugoplanowych rolach filmowych. Pierwszy rozgłos przyniósł jej występ w „Boogie Nights” z 1997 roku. Film ten otworzył jej drzwi do coraz większych hollywoodzkich produkcji. Za role w dwóch filmach nakręconych w 1999 roku, „Daleko do nieba” oraz „Godziny”, była nominowana do Oscara. Kilka lat później była nominowana do Złotego Globu za występ w „Samotnym mężczyźnie”, a w 2015 roku otrzymała Oscara za kreację w „Motyl Still Alice”. Przedstawiamy kilka filmów z udziałem aktorki, które można uznać za jedne z ważniejszych w jej karierze:

1. „Motyl Still Alice”, reż. R. Glatzer/W. Westmoreland

„Motyl Still Alice” przedstawia historię doktor Alice Howland (w tej roli Julianne Moore), która jest profesorem na Uniwersytecie Columbia. Wiedzie szczęśliwe i spokojne życie u boku męża Johna, a którym ma trójkę dzieci. Pewnego staje się coś zupełnie nieoczekiwanego – kobieta gubi się na uczelni, na której pracuje. Ten chwilowy zanik pamięci poważnie ją niepokoi i postanawia pójść do lekarza. Wkrótce się okazuje, że cierpi na rzadką odmianę Alzheimera. Gdy pozostali członkowie dowiadują się o chorobie, przeprowadzają testy pod kątem podatności na chorobę. Wyłamuje się z tego tylko jedna córka Lydia, która postanawia się nie badać.

"Motyl Still Alice"/Materiały prasowe

2. „Hannibal”, reż. R. Scott (2001)

„Hannibal” to kontynuacja słynnego „Milczenia owiec”. Tytułowy bohater po ucieczce z więzienia przebywa we Florencji, gdzie pracuje jako kustosz w jednym z muzeów. W pełni korzysta z życia na wolności, ale wciąż myśli o kobiecie, która wywarła na nim wielkie wrażenie – agentce Clarice Starling (Julianne Moore). Agentka również nie może o nim zapomnieć, a jego twarz i głos wciąż prześladują ją w snach. Nie wie jednak, że wkrótce znów się spotka z groźnym mordercą. Plan zemsty na Lecterze obmyśla właśnie okaleczony przez niego milioner Mason Verger. Postanawia wszystkie swoje pieniądze przeznaczyć na odwet na swoim oprawcy. Żeby go wywabić z ukrycia, użyje żywej przynęty w postaci agentki Starling.

3. „Samotny mężczyzna”, reż. T. Ford (2009)

„Samotny mężczyzna” przedstawia jeden dzień z życia George’a Falconera, który jest homoseksualistą. Od dawna jest w udanym i szczęśliwym związku ze swoim partnerem, który jest uznanym profesorem anglistyki. Po sześciu latach wspólnego życia George odbiera telefon, który sprawia, że wszystko co miał wali się w gruzach – dowiaduje się, że jego ukochany zginął w wypadku samochodowym. Pogrążony w żałobie George początkowo zaczyna popadać w depresję i postanawia, że to będzie także jego ostatni dzień życia. Odbędzie jednak jeszcze kilka pozornie nieistotnych spotkań, które otworzą mu oczy na nowe możliwości.


4. „Ludzkie dzieci”, reż. Alfonso Cuarón (2006)

Akcja filmu „Ludzkie dzieci” rozgrywa się na Ziemi w 2027 roku. Już od prawie dziewiętnastu lat na planecie nie urodziło się żadne dziecko i gatunek ludzki powoli zaczyna wymierać. Każdy kolejny rok przybliża ludzi do niechybnego końca. Większa część społeczeństwa na tę sytuację reaguje popadnięciem w nihilizm i konflikty z prawem. Są jednak osoby, które wciąż walczą o odzyskanie możliwości reprodukcyjnych. Pewnego dnia okazuje się, że jedna kobieta zaszła w ciążę. Do jej ochrony zostaje wyznaczony Theo Faron, który jest gotowy wszystko poświęcić w obronie matki i nienarodzonego życia.

5. „Kocha, lubi, szanuje”, reż. G. Ficarra/J. Requa (2011)

Film „Kocha, lubi, szanuje” opowiada o życiu Cala Weavera, które jest wielkim pasmem sukcesów – ma świetną pracę, piękny dom, żonę (Julianne Moore) i dzieci. Wszystko zaczyna się sypać, gdy Cal odkrywa, że żona go zdradza i chce rozwodu. Nagle zostaje zupełnie sam. Nie umie się jednak odnaleźć w życiu singla i wolne wieczory spędza w samotności w barze. Pewnego dnia poznaje tam przystojnego i pewnego siebie Jacoba Palmera, który decyduje się pomóc Calowi. Wprowadza go w świat pełen zakrapianych alkoholem imprez i kobiet. Cal nie jest jednak przekonany, czy odpowiada mu taki styl życia. Co więcej odkrywa, że wcale nie jest on lepszy od tego, który dotychczas prowadził.

Jeśli podobały wam się wymienione powyżej filmy, polecamy obejrzeć również intrygujący dramat „Tajemnice Bridgend”. Ciekawą propozycją na wieczorny seans są również takie filmy jak „Spokój w duszy” czy „Szukając Erica”.


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO