×

Wyszukaj artykuł

Pierwsza dama amerykańskiego kina

Jane Fonda – wybór najlepszych produkcji z udziałem gwiazdy

Redakcja Pinbook | 01-07-2020 | skomentuj

Jane Fonda – wybór najlepszych produkcji z udziałem gwiazdy

"Pozycja obowiązkowa"/Materiały promocyjne

OceńJane Fonda jest jedną z najpopularniejszych gwiazd amerykańskiego kina, która w ciągu długich lat swojej kariery zdążyła wystąpić w kilkudziesięciu produkcjach. Początkowo pracowała jako modelka. W 1954 roku po raz pierwszy wystąpiła w przedstawieniu charytatywnym „Dziewczyna z prowincji”. Cztery lata później zaczęła się uczyć aktorstwa i wkrótce wystąpiła na Broadwayu w sztuce „Tall Story”. Przed kamerami zadebiutowała z kolei w 1960 roku w ekranizacji tegoż przedstawienia. Wkrótce zaczęła występować w kolejnych niewielkich produkcjach, ale jej kreacje nie spotykały się z najlepszym odbiorem ze strony krytyków. Przełomowy dla niej okazał się rok 1970, w którym wystąpiła w dramacie „Czyż nie dobija się koni?”. Za rolę w nim była nominowana do Oscara. Tę statuerkę otrzymała dwa lata później za występ w thrillerze „Klute”. W 1978 roku po raz drugi otrzymała nagrodę Akademii za występ w „Powrocie do domu”. Przedstawiamy pięć filmów z udziałem Jane Fondy, które zdecydowanie warto zobaczyć:

1. „Powrót do domu”, reż. H. Ashby (1978)

Akcja „Powrotu do domu” rozgrywa się w okresie wojny w Wietnamie. Film przedstawia historię Sally (Jane Fonda), która jest żoną kapitana Boba Hyde’a. Gdy zostaje on wysłany do Wietnamu, Sally postanawia zgłosić się jako wolontariuszka do lokalnego szpitala dla weteranów wojennych. Podczas pracy kobieta spotyka Luke’a, który razem z nią chodził do szkoły średniej. Mężczyzna został ciężko ranny na wojnie i jest sparaliżowany oraz przykuty do wózka inwalidzkiego. Sally otacza opieką swojego dawnego znajomego i wkrótce między nimi na nowo zaczyna rodzić się uczucie. Chociaż próbują z nim walczyć, nie są w stanie go powstrzymać.

  Zobacz także  


2. „Powiedzmy sobie wszystko”, reż. S. Levy (2014)

Film „Powiedzmy sobie wszystko” opowiada o czwórce rodzeństwa, która po śmierci ojca i burzliwym okresie w życiu powraca do rodzinnego domu, żeby znowu wspólnie zamieszkać. Towarzyszy im nadopiekuńcza matka (Jane Fonda), a także szereg ich życiowych partnerów. Podczas wspólnego spotkania roztrząsają problemy z przeszłości, a także zawirowania, przez które przechodzą obecnie. Dzięki wielu rozmowom rodzina powoli zaczyna odbudowywać swoje relacje i poczucie więzi. Temu procesowi będzie towarzyszyć cała gama emocji, dobrze znanych każdej rodzinie.

3. „Sposób na teściową”, reż. R. Luketic (2005)

„Sposób na teściową” opowiada o losach Charlotte Cantilini, która po wielu miłosnych rozczarowaniach w końcu spotkała mężczyznę swojego życia – doktora Kevina Fieldsa. Wszystko zdaje się układać jak najlepiej do momentu, w którym przychodzi jej się spotkać z matką swojego ukochanego, Violą (Jane Fonda). Apodyktyczna kobieta uważa, że związek Kevina z Charlotte pozbawi ją na zawsze syna. Postanawia więc zrobić wszystko, żeby zniszczyć ich relacje i zaczyna snuć kolejne intrygi. Okazuje się jednak, że Charlotte nie jest łatwym przeciwnikiem. Obie kobiety stoczą ze sobą prawdziwą walkę o Kevina.

  Zobacz także  


4. „Pozycja obowiązkowa”, reż. B. Holderman (2018)

Komedia „Pozycja obowiązkowa” przedstawia historię czterech wieloletnich przyjaciółek, które raz w miesiącu spotykają się w stworzonym przez siebie klubie czytelniczym. Chociaż niejedno już w życiu widziały, lektura „50 twarzy Greya” wywrze na nich niemałe wrażenie. Początkowo będą dosyć nieśmiało podchodzić do odważnej książki, ale wkrótce dadzą się jej pochłonąć. Zgodnie stwierdzą, że życie jest za krótkie, żeby nie odkrywać nowych rzeczy. W związku z tym postanowią  się otworzyć na nowe miłości oraz doznania. Wprawdzie nie każdy mężczyzna okaże się Greyem, ale w końcu każdy zasługuje na to, żeby dać mu szansę.

5. „Młodość”, reż. P. Sorrentino (2015)

Bohaterami „Młodości” są dwaj prawie osiemdziesięcioletni przyjaciele, którzy wyjeżdżają na wczasy do hotelu u podnóża Alp. Fred jest emerytowanym kompozytorem i dyrygentem. Z kolei Mick jest reżyserem filmowym, który pracuje właśnie nad swoim ostatnim ważnym filmem. Podczas pobytu w kurorcie mężczyźni zmierzą się z nieubłaganym upływem czasu i będą wspominać swoją przeszłość, czemu towarzyszyć będzie obserwacja życia młodych ludzi. Wkrótce po latach zjawia się wielka gwiazda (Jane Fonda), żeby prosto w twarz powiedzieć mężczyźnie swojego życia, co o nim myśli.

Jeśli chcecie poznać więcej produkcji z udziałem Jane Fondy, koniecznie zobaczcie film „Kamerdyner”. Zachęcamy również do obejrzenia komedii „Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy” i „Pan Popper i jego pingwiny”.

Wszystko na temat:

Jane Fonda Filmografie Aktorzy Filmy Wszystkie tagiKomentarze: