×

Wyszukaj artykuł

Który zasługuje na pierwsze miejsce?

Harrison Ford – słynny Indiana Jones. Znacie wszystkie filmy z jego udziałem?

Marta | dnia: 16-06-2020 | skomentuj

Harrison Ford – słynny Indiana Jones. Znacie wszystkie filmy z jego udziałem?

"Indiana Jones"/Materiały prasowe

Oceń


PEŁNY DOSTĘP tylko dla ZAREJESTROWANYCH


Harrison Ford od lat uchodzi za jedną z największych gwiazd światowego kina. Początkowo zamierzał zostać spikerem radiowym - w 1964 roku w tym celu porzucił szkołę i wyjechał do Los Angeles. Gdy jednak nie dostał wymarzonej pracy, podpisał kontrakt z wytwórnią Columbia Pictures na granie niewielkich ról w filmach. Na wielkim ekranie zadebiutował w 1966 roku w komedii „Spryciarz Ed” w epizodycznej roli gońca hotelowego. Wkrótce zaczął występować w nieco większych rolach. Przełom w jego karierze nastąpił w latach siedemdziesiątych – w 1974 roku zagrał w „Rozmowie” Francisa Forda Coppoli, a w 1975 roku George Lucas obsadził go w roli Hana Solo w superprodukcji „Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja”, która otworzyła mu drzwi do światowej kariery. W 1986 roku był nominowany do Oscara za występ w filmie „Świadek”, a w 1997 roku magazyn „Empire” umieścił go na liście 100 najlepszych gwiazd kina wszech czasów. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem Harrisona Forda, które trzeba znać:

1. „Świadek”, reż. P. Weir (1985)

Film „Świadek” przedstawia historię młodej Rachel, która pochodzi z mniejszości religijnej amiszów. Pewnego dnia wraz ze swoim synem Samuelem udaje się w podróż. Podczas oczekiwania na pociąg chłopiec idzie do toalety, w której przypadkiem staje się świadkiem morderstwa. Na przesłuchaniu zeznaje on, że zabójstwa dokonał funkcjonariusz policji, który został na komisariacie rozpoznany przez chłopca. Dochodzenie prowadzi oficer John Brook (Harrison Ford), który podejmuje decyzję o objęciu ochroną swojego świadka. Postanawia wywieźć go razem z matką do rodzinnej osady. Z czasem zaczyna poznawać uroki prostego, wiejskiego życia.

  Zobacz także  


2. „Łowca androidów”, reż. R. Scott (1982)

Akcja „Łowcy androidów” rozgrywa się w 2019 roku w Los Angeles. Jedną z osób zajmujących się tropieniem Replikantów, którzy byli używani do eksperymentów i kolonizacji innych planet, jest Rick Deckard (Harrison Ford). Otrzymuje on zadanie zlikwidowania czterech androidów, które po uprowadzeniu wahadłowca przybyły na Ziemię i chcą walczyć o prawo do życia na tych samych warunkach, co zwykli ludzie. Swoje śledztwo rozpoczyna od laboratorium Tyllera, w którym powstawały cyborgi. Wkrótce poznaje asystentkę szefa korporacji, Rachel. Początkowo nie przypuszcza nawet, że nie jest ona prawdziwą ludzką istotą.

3. „Indiana Jones i poszukiwacze zaginionej Arki”, reż. S. Spielberg (1981)

Film „Indiana Jones i poszukiwacze zaginionej Arki” to pierwsza odsłona przygód archeologa Indiany Jonesa. Naukowiec zajmuje się nie tylko prowadzeniem wykładów na uniwersytecie, ale przede wszystkim ekspedycjami badawczymi. Właśnie powrócił z jednej wyprawy, podczas której poniósł porażkę w walce z niemieckim naukowcem. Wkrótce otrzymuje nowe zadanie od służb specjalnych – wyrusza do Egiptu, gdzie naziści próbują odnaleźć słynną Arkę Przymierza. Indiana Jones nie może dopuścić, żeby starożytny artefakt trafił w ich ręce. W walce z nimi pomoże mu jego była dziewczyna, Marion.

  Zobacz także  


4. „Ścigany”, reż. A. Davis (1993)

„Ścigany” przedstawia historię szanowanego chirurga z Chicago, Richarda Kimble (Harrison Ford), który zostaje niesłusznie oskarżony o zamordowanie swojej żony. Pogrążony w żałobie lekarz zdaje sobie sprawę, że ktoś chce go wrobić w zbrodnię, żeby raz na zawsze się go pozbyć. Wszystkie dowody świadczą przeciwko niemu, więc Kimble wkrótce zostaje aresztowany i skazany na śmierć. Podczas transportu do więzienia korzysta z pierwszej nadarzającej się okazji i ucieka, żeby odnaleźć prawdziwych sprawców. Jego tropem zaczyna podążać wielki pościg dowodzony przez szeryfa federalnego, Samuela Gerarda.

5. „Wybrzeże Moskitów”, reż. P. Weir (1986)

„Wybrzeże Moskitów” to opowieść o Allie Foxie (Harrison Ford), który jest utalentowanym wynalazcą. Pewnego dnia oświadcza swojej rodzinie, że cywilizacja, w której żyją, jest skazana na zagładę. Sprzedaje więc rodzinny dom i wraz z bliskimi wyjeżdża ze Stanów Zjednoczonych. Osiedlają się w ubogiej osadzie w Hondurasie, która wkrótce dzięki staraniom Alliego staje się zadbanym i rozwiniętym osiedlem. Sytuacja zaczyna się jednak komplikować, gdy mężczyzna zaczyna tracić nad sobą kontrolę i coraz bardziej popadać w konflikt z okolicznymi mieszkańcami.

Macie już za sobą wymienione przez nas filmy? Zachęcamy do zapoznania się z kolejnymi produkcjami z udziałem aktora: „Indiana Jones i ostatnia krucjata” oraz „Indiana Jones i świątynia Zagłady”. Polecamy także film „Drużyna potępionych”.

Wszystko na temat:

Harrison Ford Filmografie Filmy Aktorzy Wszystkie tagiKomentarze:


Dodaj komentarz