Tego nie można przegapić!

Ethan Hawke – przedstawiamy najlepsze produkcje z udziałem aktora

"Siedmiu wspaniałych"/Materiały promocyjne

Ethan Hawke jest amerykańskim aktorem oraz twórcą filmowym, który już w liceum zaczął interesować się występami na scenie. Gdy miał trzynaście lat, zagrał w pierwszym szkolnym przedstawieniu. Na wielkim ekranie zadebiutował już rok później w komedii „Odkrywcy” z 1985 roku, w której wystąpił wraz z Riverem Phoenixem. Niedługo później, w 1989 roku otrzymał rolę w jednej z ważniejszych produkcji w swojej karierze, czyli nominowanym do Oscara „Stowarzyszeniu umarłych poetów” z Robinem Williamsem w roli głównej. Udział w filmie otworzył mu drzwi do hollywoodzkiej kariery. Ethan Hawke był czterokrotnie nominowany do Oscara, między innymi za występy w filmach „Boyhood” oraz „Dzień próby”. Dwie pozostałe nominacje otrzymał za scenariusze do filmów „Przed północą" i „Przed zachodem słońca". Przedstawiamy pięć filmów z udziałem aktora, które zdecydowanie trzeba zobaczyć:

1. „Stowarzyszenie umarłych poetów”, reż. T. Schulman (1989)

Akcja filmu „Stowarzyszenie umarłych poetów” rozgrywa się w 1959 roku. Nietuzinkowy nauczyciel literatury, John Keating, rozpoczyna właśnie pracę w ekskluzywnej i konserwatywnej szkole dla chłopców w Nowej Anglii. Panują tam surowe zasady, którym przewodzi hasło „Tradycja, honor, dyscyplina, doskonałość”. Keating nie zamierza jednak przestrzegać do końca panującej w szkole dyscypliny i wprowadza własne oraz niekonwencjonalne metody wychowawcze. Dzięki temu zyskuje sympatię utalentowanych uczniów (w roli jednego z nich Ethan Hawke), którzy pod jego wpływem postanawiają reaktywować „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”.

2. „Gattaca – Szok przyszłości”, reż. A. Niccol (1997)

Film „Gattaca – Szok przyszłości” przenosi nas w niedaleką przyszłość. Ludzie zostali podzieleni na dwie kasty. Do wyższej należą ci, którzy zostali poczęci w laboratorium i którym usunięto wszelkie wady genetyczne. Do niższej należą z kolei osoby, które narodziły się w naturalny sposób. Do tej drugiej grupy należy Vincent Freeman (Ethan Hawke), który ma gorszą kondycję oraz problemy ze wzrokiem. Jego największym marzeniem jest odbycie lotu w kosmos. Żeby to osiągnąć, musi oszukać panujący system. Podczas testów podaje jako swoje DNA sparaliżowanego byłego sportowca. Wkrótce Vincent otrzymuje pracę w centrum lotów kosmicznych Gattaca, gdzie poznaje idealną Irene Cassini.

3. „Dzień próby”, reż. A. Fuqua (2001)

W filmie „Dzień próby” Ethan Hawke wcielił się w Jake’a Hoyta, który jest młodym policjantem z Los Angeles i który marzy o pracy w wydziale do walki z narkotykami. Wkrótce otrzymuje szansę przekonania się na własnej skórce, jak ona w rzeczywistości wygląda. Jego przełożony, Alonzo Harris, stosuje radykalne metody, które odbiegają od wyidealizowanych wyobrażeń Jake’a. Żeby zaprowadzić porządek w najuboższych dzielnicach, często musi działać niezgodnie z prawem. Co więcej, rosyjska mafia wydała na niego wyrok śmierci. Jake ma tylko kilka godzin, żeby pomóc swojemu szefowi. Żeby to jednak zrobić, będzie musiał zrezygnować z wyznawanych dotychczas wartości.


4. „Siedmiu wspaniałych”, reż. A. Fuqua (2016)

„Siedmiu wspaniałych” to remake amerykańskiego westernu z 1960 roku o tym samym tytule, który z kolei powstał na podstawie japońskiego filmu „Siedmiu samurajów” Akiry Kurosawy z 1954 roku. Film opowiada o losach mieszkańców małej wioski znajdującej się na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Terroryzuje ich grupa bandytów. Zdesperowani farmerzy proszą o pomoc grupę rewolwerowców. Siedmiu z nich przystaje na tę prośbę i rusza do walki z liczniejszym przeciwnikiem. Zadanie to od początku zdaje się być skazane na porażkę. Rewolwerowcy zrobią wszystko, żeby przerwać terror.

5. „Przed wschodem słońca”, reż. R. Linklater (1995)

„Przed wschodem słońca” przedstawia historię Amerykanina Jessego (Ethan Hawke), który jedzie właśnie pociągiem do Wiednia. Podczas podróży poznaje paryżankę Celine. Między dwojgiem młodych ludzi od razu zaczyna iskrzyć i Jesse proponuje Celine, żeby spędziła z nim trochę czasu w Wiedniu przed odlotem do Stanów Zjednoczonych. Wkrótce oboje rozpoczynają długą wędrówkę po austriackim mieście, na którego ulicach spotykają wiele przypadkowych i niezwykłych osób. Podczas wizyt w kolejnych kawiarniach sklepikach i innych urokliwych miejscach zacznie się między nimi rodzić głębokie uczucie.

Podobały wam się filmy z Ethanem Hawkiem? W takim razie zachęcamy do obejrzenia kolejnej produkcji z jego udziałem, „Boyhood”. Polecamy również inne świetne filmy, takie jak „Sinister” oraz „Przeznaczenie”.
Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO