×

Wyszukaj artykuł

Dwukrotna laureatka Oscara

Ellen Burstyn – najlepsze kreacje aktorskie hollywoodzkiej gwiazdy

Redakcja Pinbook | 03-08-2020 | skomentuj

Ellen Burstyn – najlepsze kreacje aktorskie hollywoodzkiej gwiazdy

"Wiek Adaline"/Materiały prasowe

OceńEllen Burstyn jest jedną z najsłynniejszych hollywoodzkich aktorek. Karierę rozpoczynała jako modelka i tancerka. W 1957 zadebiutowała w na Broadwayu w sztuce „Fair Game”. Po raz pierwszy na małym ekranie pojawiła się w 1963 roku w serialu „Doktorzy”. Przełom w jej karierze w 1971 roku, gdy zagrała w filmie „Ostatni seans filmowy” Petera Brogdanovicha – za rolę w nim otrzymała nominację do Złotego Globu i Oscara. Niedługo później wystąpiła w „Egzorcyście” Friedkina, który przyniósł jej międzynarodową sławę i popularność. W 1975 roku dostała kolejnego Oscara za rolę kelnerki w filmie „Alicja już tu nie mieszka”. Burstyn mimo rozwijającej się kariery filmowej nie rezygnowała z występów w teatrze i wkrótce zdobyła nagrodę Tony za udział w sztuce „Some Time, Next Year”. W latach osiemdziesiątych pojawiała się na ekranie głównie w serialu telewizyjnym „Ellen Burstyn Show”. W późniejszych latach była obsadzana przede wszystkim w drugoplanowych rolach, w takich produkcjach jak „Kiedy mężczyzna kocha kobietę”, „Requiem dla snu”, „Wiek Adaline” czy „Interstellar”.

  Zobacz także  


Wybraliśmy pięć, naszym zdaniem najlepszych produkcji z udziałem Ellen Burstyn, z którymi zdecydowanie warto się zapoznać:

1. „Requiem dla snu”, reż. D. Aronofsky (2000)

2. „Źródło”, reż. D. Aronofsky (2007)

3. „Egzorcysta”, reż. W. Friedkin (1973)

4. „Ostatni seans filmowy”, reż. P. Brogdanovich (1971)

5. „Wiek Adaline”, reż. L. Krieger (2015)Widzieliście już wszystkie filmy z udziałem Ellen Burstyn? W takim razie polecamy obejrzeć poruszające „Gran Torino” z Clintem Eastwoodem w roli głównej. Warto również zapoznać się z takimi filmami jak „Balto” oraz „Annabelle”.


Wszystko na temat:

Ellen Burstyn Filmografie Filmy Aktorzy Wszystkie tagiKomentarze: