"Podziemny krąg" czy "Iluzjonista"?

Edward Norton – wybór najlepszych produkcji z udziałem aktora

Edward Norton jest jednym z najbardziej utalentowanych amerykańskich aktorów. Występami na scenie zaczął się interesować już we wczesnym dzieciństwie i dość szybko zrozumiał, jaką ścieżkę kariery chce obrać. Mimo to, wkrótce ukończył historię na Uniwersytecie Yale. Po studiach powrócił jednak do swoich marzeń i zaczął występować na off-broadwayu. Przełom w jego karierze nastąpił, gdy brał udział w przedstawieniu wystawianym w Hollywood. Właśnie trwały poszukiwania młodej osoby do roli w thrillerze sądowym „Lęk pierwotny” z Richardem Gere w roli głównej. Norton postanowił spróbować swoich sił w castingu i udało mu się zdobyć angaż w produkcji. Niedługo później za stworzoną w niej kreację otrzymał Zloty Glob i nominację do Oscara. Wkrótce posypały się kolejne oferty udziału w kolejnych filmach. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem Nortona, które zdecydowanie warto obejrzeć:

1. „Lęk pierwotny”, reż. G. Hoblit (1996)

Film „Lęk pierwotny” przedstawia historię Martina Vaila (Richard Gere), który uchodzi za jednego z najlepszych prawników w całym Chicago. Pewnego dnia dochodzi do brutalnego morderstwa arcybiskupa. W pobliżu miejsca zbrodni po ucieczce przed policją zostaje chwytany młody ministrant Aaron Stampler (Edward Norton), który ma na sobie ślady krwi. Wyraźnie zagubiony 19-latek trafia do aresztu, chociaż przez cały czas twierdzi, że jest niewinny. Vail postanawia nieodpłatnie zająć się jego tajemniczą sprawą. Wkrótce rozpoczyna się skomplikowany proces, podczas którego wychodzą na jaw mroczne sekrety z życia księdza oraz Aarona.

"Iluzjonista"/Materiały promocyjne

2. „Więzień nienawiści”, reż. T. Kaye (1998)

W filmie „Więzień nienawiści” Edward Norton wcielił się w Dereka, który jest charyzmatycznym przywódcą lokalnej grupy skinheadów. Po trzech latach wychodzi z więzienia, w którym siedział za zabójstwo czarnoskórego mężczyzny. Jego młodszy brat Daniel jest zafascynowany ideologią nazistowską i chce iść w ślady Dereka. Jednak były więzień nie jest już tą samą osobą, co kiedyś. Podczas odsiadki przeżył duchową przemianę i za wszelką cenę chce przekonać nastolatka, żeby zerwał znajomości z neonazistami. Żeby go do tego nakłonić i uchronić przed popełnieniem tych samych błędów, opowiada mu o ciężkim pobycie w więzieniu. Czy uda im się rozpocząć nowy rozdział w życiu?

3. „Iluzjonista”, reż. N. Burger (2006)

„Iluzjonista” opowiada o Edwardzie Eisenheimie (Edward Norton), który od najmłodszych lat przejawiał talent do wykonywania iluzji. Gdy już jest dorosły, pod przybranym nazwiskiem udaje się do Wiednia, gdzie zaczyna dawać występy. Jego przedstawienia cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców. Wkrótce na jeden z występów przybywa sam książę Lepold. Iluzjonista prosi o pomoc przy wykonaniu sztuczki wybraną osobę z widowni. Arystokrata zgłasza swoją narzeczoną, księżną Sophie von Teschen. Okazuje się, że jest ona ukochaną Eisenheima z dzieciństwa. Od tej pory życie iluzjonisty nie będzie już wyglądało tak, jak dawniej.


4. „Podziemny krąg”, reż. D. Finch (1999)

Film „Podziemny krąg” przedstawia historię młodego yuppie (Edward Norton), który z powodu wymuszonego przez „wyścig szczurów” stylu życia zaczął cierpieć na bezsenność. Lekarz namawia go, żeby chodził na spotkania terapeutyczne dla ludzi ciężko i śmiertelnie chorych. Ku swojemu zdziwieniu, mężczyzna odnajduje na nich spokój i wyciszenie. W pewnym momencie w jego życiu zjawia się wyzwolony i przewrotny anarchista Tyler Durden. Okazuje się, że obaj mężczyźni świetnie do siebie pasują. Postanawiają zorganizować podziemny klub, w którym odbywają się walki na pięści. Szybko zmienia się on jednak w paramilitarną organizację.

5. „25. godzina”, reż. S. Lee (2002)

W „25. godzinie” Edward Norton wcielił się w dilera narkotyków Monty’ego Borgana, który za 24 godziny ma pójść do więzienia na całe siedem lat. Mężczyzna musi pożegnać się z najblizszą rodziną i przyjaciółmi – ojcem, nauczycielem literatury Jacobem i maklerem Slaughterym. Zamierza również odbyć szczerą rozmowę ze swoją dziewczyną, Naturelle. Monty sądzi, że to ona go wydała policji. Nie ma jednak pewności, czy zdąży to wszystko zrobić w jeden dzień, a ostatnie chwile wolności nieubłaganie zaczynają dobiegać końca.

Jeśli obejrzeliście już wszystkie zaproponowane przez nas produkcje, koniecznie zobaczcie poruszający dramat „Panna Julia”. Ciekawą propozycją na wieczorny seans są również filmy „Paddington 2” oraz „[Rec]3: Geneza”.


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO