×

Wyszukaj artykuł

Legenda kina

Clint Eastwood – przedstawiamy najlepsze filmy z udziałem aktora

Marta | dnia: 01-06-2020 | skomentuj

Clint Eastwood – przedstawiamy najlepsze filmy z udziałem aktora

"Brudny Harry"/Materiały prasowe

Oceń


PEŁNY DOSTĘP tylko dla ZAREJESTROWANYCH


Clint Eastwood bez dwóch zdań jest jedną z żywych legend kina. Aktor i reżyser, który skończył już dziewięćdziesiąt lat, zdążył w ciągu swojej kariery nakręcić blisko czterdzieści produkcji. Przed kamerami zadebiutował w 1955 roku, występując w czterech filmach klasy B, takich jak „Frank marynarz”, „Zemsta potwora”, „Tarantula” i „Lady Godiva of Coventry”. Trzy lata później wystąpił w westernie „Zasadzka na przełęczy”, który rozpoczął jego wieloletnią przygodę z rolami twardzieli z Dzikiego Zachodu. Z czasem zasłynął przede wszystkim jako bohater westernów oraz filmów sensacyjnych. Aktor ma na swoim koncie aż cztery Oscary, które przyniosły mu takie produkcje jak „Bez przebaczenia” z 1992 roku oraz „Za wszelką cenę” z 2004 roku. Aktor za te dwa filmy oraz za „Bird” z 1988 roku otrzymał także Złote Globy. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem Eastwooda, które trzeba zobaczyć:

1. „Bez przebaczenia”, reż. C. Eastwood (1992)

„Bez przebaczenia” opowiada o losach Williama Munny’ego (w tej roli Clint Eastwood), który był niegdyś rewolwerowcem i łowcą nagród. Jego umiejętności przeminęły jednak z wiekiem, a sam postanowił się ustatkować i wieść spokojne życie na farmie. Nie dają mu jednak odetchnąć powracające wspomnienia dokonanych przez niego morderstw. Za namową przyjaciela postanawia jednak na chwilę powrócić do dawnego fachu i zdobyć nagrodę, jaką wyznaczyły prostytutki z pobliskiego miasteczka za zemstę na człowieku, który okaleczył jedną z nich. Zadanie wydaje się proste, ale na drodze Williamowi stanie twardy szeryf.

  Zobacz także  


2. „Za wszelką cenę”, reż. C. Eastwood (2004)

Film „Za wszelką cenę” przedstawia historię Frankie Dunna (Clint Eastwood), który jest doświadczonym i słynnym trenerem bokserów. Pewnego dnia przychodzi do niego trzydziestoletnia i pewna siebie Maggie Fitzgerald, która chce zostać profesjonalną bokserką. Chociaż młoda kobieta jest wyraźnie utalentowana, Frankie początkowo nie chce objąć jej swoją opieką. Nigdy bowiem nie trenował kobiet, a Maggie jest już w wieku, który jego zdaniem nie pozwala już zrobić kariery sportowej. Dziewczyna jednak się nie poddaje i wkrótce Frankie pod wrażeniem jej determinacji powoli zaczyna zmieniać zdanie na temat Maggie.

3. „Brudny Harry”, reż. D. Siegel (1971)

„Brudny Harry” opowiada o seryjnym mordercy „Skorpionie”, który wciąż morduje kolejnych mieszkańców San Fransisco. Jego wybór ofiar wydaje się zupełnie przypadkowy i nikt nie potrafi zrozumieć, czym się kieruje podczas popełniania zbrodni. Pewnego dnia zabójca postanawia sam skontaktować się z policją i w miejscu jednego z morderstw zostawia list z żądaniem stu tysięcy dolarów. Twierdzi, że jeśli ich nie dostanie, nigdy nie przestanie zabijać ludzi. Sprawę przejmuje Harry Callahan (Clint Eastwood), zwany „Brudnym Harrym”. Jego pseudonim wynika z faktu, że jego metody śledcze kłócą się z obowiązującymi przepisami. Bezwzględny funkcjonariusz bierze sprawy w swoje ręce.

  Zobacz także  


4. „Ucieczka z Alcatraz”, reż. D. Siegel (1979)

Akcja „Ucieczki z Alcatraz” rozgrywa się w jednym z najbardziej strzeżonych więzień w Stanach Zjednoczonych. Alcatraz przez lata uchodziło za miejsce, z którego niemożliwa jest ucieczka. Wszystko się zmieniło 11 czerwca 1962 roku, gdy z zakładu uciekło trzech przestępców. Jednym z nich był przebiegły i inteligentny Frank Morris (Clint Eastwood), który razem ze swoimi wspólnikami przez wiele miesięcy przygotowywał precyzyjny plan pozwalający na opuszczenie murów więzienia. Chociaż plan zdawał się być niebezpieczny i z góry skazany na porażkę, mężczyznom udało się zniknąć bez śladu. W efekcie, słynne więzienie rok później zostaje zamknięte.

5. „Gran Torino”, reż. C. Eastwood (2008)

W „Gran Torino” Clint Eastwood wcielił się w rolę Walta Kowalskiego, który jest weteranem wojny w Korei, a także zadeklarowanym rasistą. Z natury oschły i nieufny, w ciągu ciężkiego życia nauczył się wiele wymagać od siebie oraz innych. Mężczyzna stroni od ludzi, a jedną z jego najukochańszych rzeczy w życiu jest Ford Gran Torino z 1972 roku. Wkrótce jego spokój zaczynają zaburzać niepożądane osoby. Jedną z nich jest ksiądz z pobliskiej parafii. Najcięższe jednak dla Walta będzie wprowadzenie się do sąsiedzkiego domu rodziny imigrantów z Azji. Wkrótce zupełnie odmienią oni jego dotychczasowe życie.

Lubicie filmy z Clintem Eastwoodem? Koniecznie obejrzyjcie także „Za garść dolarów”, w którym aktor po raz kolejny wciela się w rewolwerowca. Warto również obejrzeć takie filmy jak „Incydent” i „Gra o życie”.

Wszystko na temat:

Clint Eastwood Filmografie Aktorzy Filmy Gwiazdy Wszystkie tagiKomentarze:


Dodaj komentarz