×

Wyszukaj artykuł

"Pogromcy duchów" czy "Dzień świstaka"?

Bill Murray – przedstawiamy najlepsze filmy, w których wystąpił

Redakcja Pinbook | 01-07-2020 | skomentuj

Bill Murray – przedstawiamy najlepsze filmy, w których wystąpił

"Mów mi Vincent"/Materiały prasowe

OceńBill Murray jest jednym z najpopularniejszych amerykańskich aktorów, który zasłynął przede wszystkich z ról w produkcjach komediowych. Początkowo Murray chciał zostać lekarzem, ale wkrótce postanowił spróbować swoich sił w aktorstwie. Przed kamerami zadebiutował w 1976 roku, gdy pojawił się w programie telewizyjnym „Saturday Night Live”. Udział w programie zapewnił mu na tyle duży rozgłos, że zaczął otrzymywać propozycje ról w filmach. Na wielkim ekranie po raz pierwszy pojawił się w komediodramacie „Następny przystanek Greenwich Village” z 1976 roku. Kolejnym ważnym punktem w jego karierze była rola w filmie „Tootsie” z 1982 roku, w którym wystąpił u boku Dustina Hoffmana. Międzynarodową sławę przyniosła mu z kolei kreacja w nakręconych w 1984 roku „Pogromcach duchów”. W 2004 roku aktor otrzymał Złoty Glob za rolę w „Między słowami”, za którą był również nominowany do Oscara. Przedstawiamy pięć produkcji z udziałem Murraya, z którymi warto się zapoznać:

1. „Pogromcy duchów”, reż. I. Reitman (1984)

Bohaterami filmu „Pogromcy duchów” są Peter Venkman (Bill Murray), Egon Spengler i Raymond Stantz, którzy postanawiają założyć firmę zajmującą się zwalczaniem i łapaniem duchów, które dewastują Nowy Jork oraz burzą spokój jego mieszkańców. Zaczynają odnosić kolejne sukcesy, które nie podobają się urzędnikowi z magistratu, Walterowi Peckowi. Doprowadza on do zamknięcia firmy. W tym czasie jednak groźne zjawy zaczynają znowu panoszyć się po mieście. Gdy cały Manhattan powoli przemienia się w istne piekło, Pogromcy Duchów wbrew wszystkiemu powracają co akcji, żeby uratować nowojorczyków przez katastrofą.

  Zobacz także  


2. „Między słowami”, reż. S. Coppola (2003)

„Między słowami” to historia dwojga Amerykanów, Boba Harrisa (Bill Murray) i Charlotte, którzy przybyli do japońskiego Tokio. Bob jest gwiazdą telewizyjną i przyjechał do tego odległego kraju, żeby nakręcić reklamę whisky. Z kolei Charlotte jest młodą żoną fotografa. Tych dwoje łączy między innymi bezsenność, z powodu której wiele czasu spędzają w hotelowym barze. To właśnie tam dochodzi do ich przypadkowego spotkania, które stanie się początkiem niezwykłej przyjaźni. Bob wraz z Charlotte wyruszą na wspólne zwiedzanie miasta, podczas którego odkryją zupełnie nowe możliwości.

3. „Rushmore”, reż. W. Anderson (1998)

„Rushmore” opowiada o losach Maca Fishera, który jest jednym z najgorszych uczniów elitarnej prywatnej szkoły Rushmore. Z czasem zakochuje się w młodej nauczycielce, wdowie Rosemary. Jej serce próbuje zdobyć także żonaty Herman Blume, który jest bogatym przemysłowcem, a także jednym z największych dobroczyńców szkoły. Szybko staje się on największym wrogiem Maksa. Gdy nastolatek zostaje wyrzucony ze szkoły, nie może przestać myśleć o obiekcie swoich westchnień. Gdy dowiaduje się, że Rosemary stała się kochanką Hermana, postanawia donieść o tym żonie swojego rywala.

  Zobacz także  


4. „Mów mi Vincent”, reż. T. Melfi (2014)

„Mów mi Vincent” opowiada o tytułowym bohaterze, który jest zgryźliwym mizantropem. Vincent (Bill Murray) większość dni spędza na wyścigach konnych, w okolicznym barze oraz w towarzystwie nocnej damy do towarzystwa. Pewnego dnia do znajdującego się obok domu wprowadza się Maggie z synem Oliverem. Pierwsze spotkanie z sąsiadami nie przebiega najlepiej i wszystko wskazuje na to, że będą ich łączyć raczej chłodne relacje. Jednak Vincent, któremu doskwiera brak pieniędzy, postanawia przełamać swoje opory i wkrótce zostaje jedyną w swoim rodzaju niańką.

5. „Dzień świstaka”, reż. H. Ramis (1993)

W „Dniu świstaka” Bill Murray wcielił się w Phila Connorsa, który zajmuje się zapowiadaniem pogody w telewizji. Mężczyzna prowadzi wyjątkowo monotonne życie, które sprawiło, że popadł w rutynę. Wkrótce otrzymuje polecenie, żeby po raz kolejny przygotował reportaż na temat corcznego Dnia Świataka. Phil udaje się więc do miasteczka Punxsutawney i realizuje materiał. Po dniu spędzonym na pracy dochodzi do wniosku, że był on jednym z najgorszych w jego życiu i idzie spać. Gdy rano się budzi okazuje się, że znowu jest dzień 2 lutego. Jego koszmar zdaje się nie mieć końca.

Jeśli chcecie poznać więcej produkcji z udziałem Billa Murraya, koniecznie zobaczcie film „Pogromcy duchów II”. Zachęcamy również do obejrzenia takich komedii jak „Ani słowa więcej” oraz „Rock the Kasbah”.

Wszystko na temat:

Bill Murray Filmografie Aktorzy Filmy Wszystkie tagiKomentarze: