× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Jak podlewać przydomowy ogród?

Redakcja Pinbook | 28-06-2019 | skomentuj

Jak podlewać przydomowy ogród?

Oceń


Lato jest okresem, w którym każdy ogrodnik powinien wyjątkowo zadbać o kondycję swoich roślin. Ostatnie lata pokazują, że nawet wiosenne temperatury i brak opadów mogą być groźne dla naszych zielonych podopiecznych. Niewiele osób wie jak skutecznie nawadniać ogród – niewłaściwa pielęgnacja może się skończyć dla nich bardzo źle. Nadmierne podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni i przyzwyczajenia roślin do środowiska wilgotnego. Oblewanie całych roślin wodą może też zwiększyć prawdopodobieństwo chorób grzybicznych. Oszczędne podlewanie wcale nie musi przynosić negatywnych skutków, wręcz odwrotnie. Pozwala na normalny rozwój systemów korzennych, które źle reagują na zbyt dużą wilgotność gleby. 

  Zobacz także  


Kiedy podlewać rośliny?

Rośliny powinny być podlewane jedynie wtedy, gdy zachodzi taka realna potrzeba. Idealnym przykładem mogą być susze i wysokie temperatury, podczas których nie potrafią one zapewnić sobie samodzielnie wystarczającej ilości wody. Rośliny, którym dostarczymy za dużo wody, nie będą w stanie „obronić się” bez naszej pomocy przed upałami i będą miały problem z prawidłowym gospodarowaniem swoimi zasobami. Podlewanie należy dokładnie zaplanować – powinno być ono rzadkie, ale obfite. Jaka jest idealna dawka wody, którą powinna otrzymać roślina? Szacuje się, że woda powinna dotrzeć na głębokość około 15-20 centymetrów. Roślina ma wówczas szanse samodzielnie ją zagospodarować. Mitem jest także podlewanie roślin w momencie dnia, w którym temperatura osiąga swoje apogeum. Znacznie zwiększa to ryzyko groźnych dla nich poparzeń – zwłaszcza podczas upałów sięgających ponad 30 stopni. Najlepszą porą dnia na dostarczenie roślinom wody jest poranek. Gleba chłonie wówczas wodę wyjątkowo dobrze. Dopuszczalne jest także wieczorne nawadnianie – pamiętać jednak należy, że może ono zwiększyć prawdopodobieństwo pojawienia się grzybów i chorób. Uważać należy zwłaszcza na oblewanie wodą całych roślin, które znacząco się do tego przyczynia.

  Zobacz także  


Jaką wodą podlewać rośliny? 

Miłośnicy ogrodnictwa doskonale zdają sobie sprawę, że najzdrowszą wodą do podlewania roślin jest deszczówka. Warto więc zadbać o zbiornik, w którym można ją magazynować. Najlepiej zamontować go w taki sposób, aby woda z opadów gromadziła się w nim samoistnie. Doskonale zdajemy sobie jednak sprawę, że nie wszyscy maja czas i ochotę na ręczne gromadzenie i podlewanie deszczówki. Wówczas należy zadbać przynajmniej o odpowiednią temperaturę wody, którą podlewamy nasze rośliny. Optymalną wydaje się woda letnia – jej temperatura wynosić powinna 12-17 stopni. Można też pozostawić wszystko rozwiązaniom automatycznym i zainwestować w zraszacze, które będą podlewać nasze rośliny w regularnych odstępach czasu. Pomocne może się także okazać ściółkowanie gleby i zadbanie o odpowiednie nawozy, które pomogą naszym roślinom w odpowiednim zagospodarowaniu dostarczanej im wody. 
Wszystko na temat: