×

Wyszukaj artykuł


Zero waste - czym jest popularny nurt, który zmienia świat?

Redakcja Pinbook | 09-07-2019 | skomentuj

Zero waste - czym jest popularny nurt, który zmienia świat?

Oceń


Jakiś czas temu uraczyliśmy was kompleksowymi informacjami na temat tego, dlaczego, i od czego, warto zacząć życie ekologiczne. Pokazaliśmy również czym jest technika mindfulness, a także opisaliśmy czemu warto ćwiczyć jogę. To kojarzy się nam wszystkim z odkrywaniem siebie i byciem bliżej natury, bliżej podstaw naszego jestestwa. Czy więc ruch zero waste również nie jest czymś takim? Jest o tym coraz głośniej, słychać coraz częściej nawoływania by zacząć żyć w ten sposób. Chociaż bliższa nam jest po prostu idea less waste to ta bardziej rygorystyczna jej wersja też jest ciekawym tematem. Skąd to się w ogóle wzięło?

  Zobacz także  


Wasze babcie były zero waste już dawno

Jeśli zapytacie je o pewne aspekty ich życia okaże się, że miały one największe pojęcie o tym, czym był ruch zero waste – chociaż wtedy nazywało się to po prostu stylem życia. Przyzwyczajeniem. Jeśli chodziły na zakupy to wszystko pakowały do swoich, bawełnianych toreb. Kiedy prały i sprzątały – często decydowały się na wyrób własnych kosmetyków i środków czystości. Nie miały również w zwyczaju wyrzucać jedzenia – nadmiary mroziły lub przerabiały na inne potrawy, które można było w niedługim czasie spożyć. Wynikało to oczywiście z innych powodów – po prostu w tamtych czasach niewiele było, ale uczy nas to jednej ważnej rzeczy. Jesteśmy teraz pokoleniem konsumpcjonistów, którzy wszystko mają na wyciągnięcie ręki. Ponadto pokazuje nam to, że przy odrobinie chęci – wszystko się da.

ekologia

Zero waste nie jest trudne

A less waste jeszcze łatwiejsze. Nie trzeba bowiem do wszystkiego podchodzić „zero-jedynkowo”. Można zdecydować się jedynie na ograniczanie pewnych aspektów w naszym życiu, aby ostatecznie wyjść na dobre – ze sobą i z naturą. Tak naprawdę wiele zagadnień poruszone zostało w artykule o ekologii, a to silnie łączy się z zero waste, ale zdecydowanie warto mówić o tym częściej i więcej. Mniej śmieci w swoim otoczeniu to znacznie lepsze samopoczucie. Dlatego warto zrezygnować z pewnych zachowań na rzecz innych, które wprowadzą do naszego życia powiew świeżego powietrza.

  Zobacz także  


Najprostsze kroki w zero waste

Nie wszyscy muszą wiedzieć jak poprawnie działać w tym nurcie, który robi się coraz popularniejszy, a jego trend zaczął się w USA w latach 70. XX wieku. Oto kilka prostych punktów, które warto wprowadzić do swoich zwyczajów:


• zawsze zabieraj ze sobą termos albo kubek termiczny, dzięki czemu nie będzie trzeba brać kubka w kawiarni, jeśli mamy zamiar wypić kawę na wynos,
• jeśli zamawiacie jedzenie do domu – rezygnujcie z plastikowych sztućców,
• zabierajcie ze sobą specjalną torbę na zakupy – można kupić specjalne woreczki na owoce i warzywa, a także pieczywo, by i w ten sposób nie brać foliówek,
• zamiast coś wyrzucać – oddaj, sprzedaj lub przerób na coś, co ci się jeszcze przyda,
• nie kupuj wody butelkowanej – zdecyduj się na butelkę z filtrem, a w domu w specjalny dzbanek filtrujący,
• zrezygnuj z jednorazowych słomek i innych rzeczy jednorazowych, bez których naprawdę jesteś w stanie żyć,
• nie bierz wydruków z potwierdzeniami transakcji z karty,
• nie drukuj swoich biletów na podróże, możesz je mieć na swoim telefonie w formie PDF.

To naprawdę małe kroki dla ciebie, ale milowe dla świata. Wprowadzenie ich do swojego życia nie kosztuje wiele, a może całkowicie zmienić jakość życia.

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiKomentarze: