×

Wyszukaj artykuł

Oszuści wracają

Wirusy na Facebooku – fałszywe wiadomości i zdjęcia. Jak się przed nimi uchronić?

Redakcja Pinbook | 21-01-2020 | skomentuj

Wirusy na Facebooku – fałszywe wiadomości i zdjęcia. Jak się przed nimi uchronić?

Fotografia poglądowa

OceńFacebook jest jednym z najpopularniejszych serwisów w całym internecie. Miliardy użytkowników mają tutaj swoje profile i regularnie korzystają ze społecznościowego portalu. Nic więc dziwnego, że jest on także łakomym kąskiem i celem ataków społeczności oszustów, hakerów i wyłudzaczy. Wielu z nich wykorzystuje do swoich celów aplikacje, które pozwalają im przejąć częściową lub pełną kontrolę nad profilem nieświadomej ofiary. Jak działają tacy oszuści? Jak rozpoznać niebezpiecznego wirusa? Okazuje się, że nie jest to trudne.

  Zobacz także  


Najczęściej dochodzi do rozsyłania fałszywych wiadomości, które zaopatrzone są w link. Popularną wśród oszustów metodą jest również umieszczanie postów i oznaczanie w nich naszych znajomych. Co zyskują w ten sposób nieuczciwi internauci?

Chroń swoje dane i pieniądze

W niemal wszystkich przypadkach mamy do czynienia ze złośliwym linkiem, który kieruje nas na stronę wyłudzającą nasze dane – w ten sposób utracimy dostęp do naszego konta. Przestępcy mogą też prosić nas o podanie numeru telefonu – jego podanie aktywuje płatną subskrypcję SMS premium. Jak zachęcają do wejścia w złośliwy link? Może być to propozycja niezwykle atrakcyjnej promocji w poście naszego znajomego lub wiadomość prywatna, w której rzekomo znajduje się odnośnik do naszych prywatnych zdjęć. W obu przypadkach jest to zwyczajny podstęp, który ma nas nakłonić do zdradzenia informacji i prywatnych danych. Skradzione profile mogą zaś posłużyć do prób oszustw i wyłudzeń – np. na popularny BLIK. Jak się uchronić przed oszustami? Przede wszystkim nie warto otwierać podejrzanych linków. Nie należy też wchodzić we wszystkie łącza, które udostępniają nam znajomi. Co jeśli to my staniemy się ofiarą? Natychmiast należy wówczas zmienić dane logowania do Facebooka i wyczyścić naszą przeglądarkę internetową. Warto również odinstalować podejrzane aplikacje i odpiąć niezidentyfikowane urządzenia, które logowały się na nasze konto. Tych kilka prostych działań powinno rozwiązać problem – naszą główną bronią w walce z oszustami pozostaje jednak czujność.

Czytaj także: 27. edycja plebiscytu Paszporty "Polityki" - lista zwycięzców


Wszystko na temat:

Facebook Wirus komputerowy Internet Oszustwo Wszystkie tagiKomentarze: