×

Wyszukaj artykuł

Jak to zrobić?

Trwałe usuwanie danych z dysku – przygotuj swój komputer do serwisu lub sprzedaży

Redakcja Pinbook | 02-04-2020 | skomentuj

Trwałe usuwanie danych z dysku – przygotuj swój komputer do serwisu lub sprzedaży

Fotografia poglądowa

OceńDysk twardy to jedna z najważniejszych części całego komputera. To na nim zapisywane są dane systemu operacyjnego, nasze dokumenty i wszystkie inne niezbędne pliki czy foldery. Zdarza się jednak, że nasz komputer ulega awarii lub chcemy go po prostu odsprzedać. Zależy nam wówczas na naszych danych i plikach – nie chcemy żeby dostały się one w niepowołane ręce osób trzecich. Mowa tu o aplikacjach, hasłach, profilach i tak dalej. Istnieje jednak sposób, który pozwala nam na trwałe i skuteczne usunięcie wszystkich plików z dysku naszego komputera w taki sposób, że nie da się ich przywrócić. Metody działania różnią się nieco ze względu na rodzaj dysku – procedura będzie wyglądać nieco inaczej w przypadku SSD i HDD. 

  Zobacz także  


Najprostszym sposobem jest wykorzystanie oprogramowania, które usunie i wielokrotnie nadpisze nasze dane losowymi plikami. Kilkukrotne powtórzenie (np. trzykrotne) zapewnia trwałe usunięcie naszych danych, których nie da się przywrócić.

Usuwanie danych z dysku SSD i HDD

W przypadku większości komputerów musimy skorzystać z oprogramowania zewnętrznego (wbudowane taką opcję mają systemy Linux i MacOS). W przypadku dysku HDD warto zaopatrzyć się na przykład w darmowy CCleaner, który pozwoli nam na przeprowadzenie procesu wymazywania danych (erase). Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku dysków SSD, które znacząco różnią się konstrukcją od swoich starszych braci. Zwykłe programy nie poradzą sobie wówczas z wymazaniem wszystkich danych zapisanych w pamięci. Skorzystać należy wówczas z oprogramowania producenta dysku, która umożliwia bezpieczne wymazanie (secure erase) danych. Oprogramowanie to najczęściej dostępne jest za pośrednictwem internetowej strony producenta naszego twardego dysku. Proces może potrwać nawet kilka godzin – warto więc uzbroić się w cierpliwość. Warto pamiętać także o zrobieniu kopii zapasowych najważniejszych plików w chmurze lub na dysku zewnętrznym. 


Wszystko na temat:

Technologia Komputery Poradnik Wszystkie tagiKomentarze: