×

Wyszukaj artykuł

Jak wyluzować? Techniki relaksacyjne

Redakcja Pinbook | 14-08-2019 | skomentuj

Jak wyluzować? Techniki relaksacyjne

OceńW dzisiejszych czasach mamy bardzo szybkie tempo życia, nic więc dziwnego, że niemal każdego dnia mamy towarzysza o imieniu "Stres". Do tej pory przeprowadzono wiele badań nad stresem w różnych jego aspektach. Jak wiadomo może być on pozytywny (taki, który motywuje nas do działania, dodaje energii), jak i negatywny. Ten drugi może mieć na nas fatalne skutki i doprowadzić do bezsenności, zawrotów głowy, obniżenia odporności, ataków paniki a nawet do chorób wewnętrznych! Dlatego ze stresem negatywnym trzeba walczyć, często sugeruje się, żeby po prostu unikać sytuacji stresowych. Ta recepta brzmi pięknie i łatwo, ale jak wiadomo nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć tego typu sytuacji. Dlatego jeśli borykasz się z takim samym problemem to proponujemy zastosować techniki relaksacyjne.

  Zobacz także  


Oddychanie z przepony

Bardzo często, kiedy ktoś się stresuje mówimy do niego, żeby głęboko oddychał. To bardzo dobra rada, ponieważ poprzez głęboki oddech rozluźniamy ciało i uwalniamy je od psychicznych napięć. Jeżeli chcemy zrelaksować się poprzez te metodę to należy usiąść z wyprostowanymi plecami, następnie jedną dłoń położyć na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu nad pępkiem. Teraz należy wziąć wdech (wciągnąć powietrze nosem), tak żeby ręka leżąca na klatce piersiowej delikatnie się podniosła. Po tej czynności robimy wydech ustami. Coraz bardziej wydłużamy wydech, który powinien być dłuższy od wydechu. Przy takiej formie medytacji zaleca się też powtarzanie jakieś mantry, jak na przykład powtarzanie słowa spokój. Jest to bardzo dobra metoda, ponieważ pozwala on odgonić myśli od problemów.

plakat

Wizualizacja bezpiecznego miejsca

Bardzo znana metoda, ale niestety bardzo rzadko używana. W tej technice naszym ratunkiem przed stresem jest wyobraźnia. Wystarczy ułożyć się wygodnie w cichym miejscu i zamknąć oczy. Następnie wyobrażamy sobie naszą oazę spokoju, gdzie problemy nie mają swojego miejsca. Na początku może być nam trudno wyobrazić sobie tego typu miejsce, więc można skorzystać z istniejącego, w którym już kiedyś byliśmy. Ważne, żeby znaleźć taką wizualizacje, w której można spędzić dziennie od 20 do 30 minut.

  Zobacz także  


Napinanie i rozluźnianie mięśni

Proces ten składa się z dwóch etapów, w którym systematycznie napina się i rozluźnia różne grupy mięśni. Napinanie i rozluźnianie mięśni powinno zaczynać się od stóp a kończyć na twarzy. Należy rozpiąć ubranie, zdjąć buty i położyć się wygodnie. Poświęć kilka minut na głębokie oddychanie. Następnie powoli napiąć mięśnie prawej nogi, ściskając tak mocno, jak to tylko możliwe i wytrzymać licząc do 10. Rozluźnić, pozostać w tym spokojnym stanie się na chwilę, oddychając głęboko i powoli. Następnie przenieść swoją uwagę na lewą stopę.

Ćwiczenia rytmiczne

Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod pokonywania stresu, podobnie jak inne aktywności fizyczne typu rower, bieganie, spacer i inne. Początkowo może być trudno samemu zmobilizować się do technik relaksacyjnych, ale w razie wszelkich kłopotów można iść na warsztaty, gdzie dokładnie zapoznają nas z tymi technikami i może też odpowiednio zachęca.

Sprawdź także: Jak zadbać o swoje oczy?

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiKomentarze: