×

Wyszukaj artykuł


Najwyższa budowla w Polsce

Redakcja Pinbook | 09-05-2019 | skomentuj

Najwyższa budowla w Polsce

mosquito.pl

Oceń


Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze z Mysłowic to konstrukcja, która nosi miano najwyższej na terenie naszego kraju.

Mierzący 358,70 metrów wysokości maszt oddany do użytku został 23 czerwca 1976r, stając się jednocześnie największym masztem jak i obiektem budowlanym w Polsce. Segmentowa konstrukcja rurowa utrzymywana w pionie jest przez piętnaście olbrzymich naciągów. Nadaje sygnał kilkudziesięciu stacji radiowych i telewizyjnych, w tym TVP. Maszt wyposażony jest również w anteny GSM i UMTS. Jego sygnał dociera tak daleko, że nikt nie wie gdzie się kończy jego zasięg. Możemy tylko zgadywać, że gdzieś u naszych sąsiadów. W momencie uruchomienia przejął rolę transmitowania programów TV i radiowych dla całego województwa śląskiego.

  Zobacz także  


Drugą, zasługującą na uwagę konstrukcją jest także maszt nadający sygnał. Umiejscowiony pod Olsztynem RTCN Pieczewo jest niewiele niższy – ma 356,5 metra wysokości i waży 260ton, czyli tyle co 260 ustawionych na sobie małych samochodów osobowych.
W Polsce znajduje się również największa drewniana konstrukcja na świecie. Ten tytuł należy do masztu Radiostacji Gliwice. Zbudowana w 1935r. Z drewna modrzewiowego konstrukcja mierzy 111m wysokości.
W naszym kraju ustanowiony został również rekord wszech czasów wysokości masztów radiowych. Oddany do użytku w 1974r. Maszt zaprojektowany przez Jana Polaka miał 648,38m wysokości i ważył 550 ton! Niestety, 10 sierpnia nieudolnie przeprowadzone prace remontowe doprowadziły do jego runięcia.


Wszystko na temat:

Wszystkie tagiKomentarze: